Drenaż limfatyczny – na czym polega?

2 min
22/07/2020
[ssba-buttons]

Ujędrnienie skóry, redukcja obrzęków, wyszczuplenie sylwetki, zmniejszenie cellulitu, a także oczyszczenie organizmu z toksyn – drenaż limfatyczny to zabieg, który ma pozytywny wpływ nie tylko na wygląd ciała, ale też na zdrowie. Na manualny i mechaniczny masaż limfatyczny zapraszamy do naszej kliniki ESTELL w Warszawie!

Z tekstu dowiesz się:

Drenaż limfatyczny to zabieg, który oddziałuje na układ chłonny, poprawia jego funkcjonowanie oraz redukuje obrzęki. Presoterapia (tak specjalistycznie określa się tego typu zabiegi) jest procedurą wykonywaną zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Bardzo często korzystają z niej także sportowcy – stanowi bowiem ceniony element regeneracji powysiłkowej.

Masaż limfatyczny – rodzaje

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje masażu limfatycznego:

 • Manualny masaż limfatyczny – jego podstawowe zasady zostały opracowane w latach 30. XX wieku przez Emila Voddera – fizjoterapeutę z Danii. Polega on na stosowaniu specjalnych technik i wykonywaniu określonych ruchów (przesuwanie, przepychanie, uciskanie, tłoczenie), których zadaniem jest usprawnienie przepływu limfy w organizmie.
 • Mechaniczny masaż limfatyczny – w fizjoterapii wykonywany jest przy pomocy specjalnych mankietów nakładanych na kończyny, do których naprzemiennie wpuszcza się i z których wypuszcza się powietrze. W medycynie estetycznej efekty drenażu limfatycznego można uzyskać także przy użyciu nowoczesnych urządzeń wykorzystujących podciśnienie.

Drenaż limfatyczny – dla kogo?

Istnieje wiele wskazań do wykonywania zabiegów tego typu. Prestoterapia – a dokładniej masaż limfatyczny nóg – jest główną metodą leczenia tzw. obrzęku limfatycznego, czyli opuchlizny (najczęściej kończyn dolnych) spowodowanej zastojem limfy w naczyniach chłonnych. Może on mieć charakter pierwotny (jest efektem wrodzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu chłonnego) lub wtórny (wówczas jest objawem towarzyszącym np. niewydolności żylnej, infekcjom wirusowym lub bakteryjnym, skutkiem ubocznym leczenia nowotworów czy powikłaniem otyłości).

Drenaż limfatyczny może być również wykonywany jako zabieg estetyczny i relaksujący. W takich przypadkach:

 • wspomaga walkę z nadwagą,
 • redukuje cellulit,
 • pomaga modelować sylwetkę,
 • oczyszcza organizm z toksyn,
 • zmniejsza uczucie ciężkości nóg,
 • ujędrnia skórę,
 • redukuje napięcie mięśniowe,
 • pozwala się odprężyć.

Drenaż limfatyczny w klinice ESTELL

W naszej klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie pacjenci mogą skorzystać zarówno z manualnego, jak i mechanicznego masażu limfatycznego – w zależności od indywidualnych potrzeb. Do najpopularniejszych zabiegów tego typu należą:

 • Drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym – urządzenie do wykonywania zabiegu jest wyposażone w mechaniczne głowice masujące z rolkami posiadającymi liczne mikrootwory. Działanie urządzenia opiera się na wytwarzanym podciśnieniu, a mikrootwory stymulują każdy centymetr skóry – bez jej rozciągania czy pozostawiania siniaków. Zabieg pozwala na modelowanie sylwetki, redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, pomaga przy obrzękach, relaksuje mięśnie i odpręża.
 • Bioline – jest to manualny zabieg lipolityczny, w ramach którego specjalista wykonuje precyzyjny masaż limfatyczny z wykorzystaniem substancji aktywnych (kofeina, karnityna, escyna, ekstrakty z ruszczyka kolczastego i bluszczu). Zabieg pozwala na redukcję głęboko położonej tkanki tłuszczowej, modelowanie sylwetki, ujędrnienie skóry i relaksację mięśni.

Oczywiście wykonanie zabiegu musi zostać poprzedzone konsultacjami ze specjalistą i wykluczeniem ewentualnych przeciwwskazań (ciąża, nowotwory, uszkodzenia skóry na obszarze poddawanym zabiegowi). Zarówno drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym, jak i Bioline przynoszą naprawdę doskonałe efekty!