Hashimoto a zabiegi estetyczne

3 min
06/04/2021

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, prowadzące do stopniowego niszczenia tego gruczołu i zmniejszenia stężenia hormonów produkowanych przez tarczycę. Niestety, choroba Hashimoto jest nieuleczalna – poprzez stosowanie hormonów syntetycznych można jedynie łagodzić objawy ich niedoboru w organizmie. Warto pamiętać, że ma ona wpływ na różne aspekty życia – także na możliwość korzystania z niektórych zabiegów medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Nieprawidłowe pobudzenie układu immunologicznego powoduje powstawanie przeciwciał stopniowo niszczących tkanki tarczycy. Częstość występowania choroby Hashimoto zwiększa się wraz z wiekiem (przede wszystkim u osób powyżej 60. roku życia). Ryzyko jej rozwoju jest wyższe u pacjentów z już zdiagnozowanymi innymi chorobami autoimmunologicznymi, np. cukrzycą typu 1, celiakią oraz reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Ponieważ w przebiegu choroby Hashimoto dochodzi do stopniowego niszczenia tkanek tarczycy, produkuje ona niedostateczne ilości hormonów, a to dawać może przeróżne objawy. Może to być ciągłe uczucie zimna, przewlekłe zmęczenie, zwiększenie masy ciała, zaburzenia pamięci, łuszczenie się skóry, niskie ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia miesiączkowania. Zwłaszcza na początku choroby występować może także powiększenie tarczycy (obecność tzw. woli).

W diagnostyce choroby Hashimoto wykonuje się przede wszystkim USG tarczycy oraz badania hormonalne. Jest to niestety schorzenie nieuleczalne – terapia polega więc jedynie na łagodzeniu objawów niedostatecznej ilości hormonów tarczycy w organizmie poprzez przyjmowanie ich syntetycznych odpowiedników. Można dzięki temu prowadzić ogólnie normalne życie, choć należy pamiętać, że hashimoto wpływa na jego niektóre aspekty, w tym na możliwość wykonywania pewnych zabiegów medycyny estetycznej.

Choroba Hashimoto a zabiegi kosmetyczne – niewskazany wampirzy lifting

Jednym z najpopularniejszych obecnie zabiegów medycyny estetycznej jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, czyli tzw. wampirzy lifting. Polega on na iniekcji w określone partie ciała osocza bogatopłytkowego, czyli substancji uzyskanej uprzednio z niewielkiej próbki krwi pacjenta poddanej wirowaniu w specjalnej wirówce. Proces ten powołuje rozdzielenie poszczególnych składników w krwi, w tym osocza, które – jak sama nazwa wskazuje – jest bogate w płytki krwi o wyjątkowych właściwościach regeneracyjnych i naprawczych. Wampirzy lifting pozwala m.in. na:

  • odmłodzenie skóry, jej odświeżenie, przywrócenie jej blasku,
  • redukcję przebarwień i blizn,
  • spłycenie zmarszczek,
  • rewitalizację skóry,
  • zapobieganie wypadaniu włosów.

Choć ogólnie mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest zabiegiem bardzo bezpiecznym (wykorzystanie preparatu pozyskanego z krwi pacjenta eliminuje ryzyko alergii), to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Są wśród nich choroby o podłożu autoimmunologicznym, a więc również hashimoto.

Hashimoto a zabiegi medycyny estetycznej – co z toksyną botulinową?

Innym bardzo chętnie wykonywanym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej jest redukcja zmarszczek z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Otóż toksyna botulinowa to produkowana przez bakterie Clostridium botulinum silna trucizna. Odpowiednio oczyszczona i spreparowana ma jednak dobroczynne dla zdrowia właściwości – blokuje bowiem przewodzenie impulsów nerwowych odpowiedzialnych m.in. za kurczliwość mięśni. Od lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu chorób okulistycznych i neurologicznych.

Właściwości toksyny botulinowej są również cenione w medycynie estetycznej. Preparaty zawierające toksynę botulinową można bowiem podać w formie iniekcji w określone mięśnie twarzy. Blokuje on przewodzenie nerwowe w tych okolicach, a więc mięśnie przestają się kurczyć, co jest widoczne w postaci wygładzenia nawet bardzo głębokich zmarszczek: między brwiami, na czole, wokół oczu i ust, na brodzie, szyi itd. Skóra jest wyraźne gładsza, wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. Efekty utrzymują się około pół roku – po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Oczywiście nie u każdego pacjenta zastosować można toksynę botulinową na zmarszczki – w przypadku pacjentów z chorobą Hashimoto ważne jest to, że przy uregulowanym, leczonym schorzeniu zabieg jest jak najbardziej możliwy do przeprowadzenia.

Hashimoto a zabiegi estetyczne – mezoterapia

U pozostających pod stałą opieką lekarza, kontrolujących stan swojego zdrowia pacjentów z chorobą Hashimoto w większości przypadków wykonać można również mezoterapię. Jest to zabieg, który polega na podaniu poprzez iniekcję w głębsze partie skóry dopasowanych do indywidualnych potrzeb koktajli zawierających substancje aktywne, witaminy, mikroelementy i aminokwasy. Preparaty te mogą mieć działanie nawilżające, regeneracyjne, rewitalizujące, odmładzające itd. Nie można zapominać, że dobroczynnie na stan skóry wpływa również sam proces iniekcji – niewielkie naruszenie ciągłości skóry od razu pobudza naturalną regenerację jej komórek. Dodatkowo, mezoterapię wykonywać można nie tylko w obrębie twarzy, ale i innych partii ciała. Pomoże ona zredukować rozstępy i przebarwienia, pozbyć się blizn, a nawet pobudzić porost włosów.

Choroba Hashimoto bez wątpienia sprawia, że trzeba bardzo dbać o swoje zdrowie i zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam organizm. Na szczęście nie trzeba całkowicie rezygnować z zabiegów medycyny estetycznej – oczywiście o występowaniu hashimoto należy bezwzględnie poinformować podczas konsultacji wstępnej.