Jak dbać o cerę po 40? Podpowiadamy!

3 min
28/07/2021
[ssba-buttons]

Cera po 40. roku życia może wykazywać pierwsze objawy starzenia – tracić blask i młodzieńczą świeżość, pojawić się mogą na niej przebarwienia i zmarszczki, tkanki mogą tracić objętość, jędrność i elastyczność. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry – zarówno ta domowa, jak i profesjonalna. Zatem jak dbać o twarz po 40. roku życia? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

Skóra po 40. roku życia to już skóra dojrzała i w większości przypadków nie ma się co łudzić, że bez solidnego wsparcia będzie wyglądała tak, jak skóra nawet nie 20-, ale chociażby 30-latek. Następuje wtedy nasilenie zmian, których skutki zaczynają być widoczne już kilka lat wcześniej: spowolnienie procesów odnowy komórkowej, osłabienie bariery hydrolipidowej naskórka, spadek aktywność gruczołów potowych i łojowych, spowolnienie produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Oprócz tego zmniejsza się także ilość żeńskich hormonów, głównie estrogenu i progesteronu, a to również ma wpływ na kondycję skóry.

W wyniku wyżej opisanych procesów cera po 40. roku życia stopniowo traci jędrność, elastyczność, sprężystość i ładny, równomierny koloryt. Mogą pojawiać się na niej przebarwienia, czasami staje się szara, co dodatkowo postarza i nadaje smutnego wyglądu. Po 40. coraz bardziej widoczne stają się też zmarszczki – i to nie tylko te drobne, powierzchowne, ale również głębokie bruzdy, np. na czole czy wokół ust. Jest to tak naprawdę ostatni moment, by wprowadzić w życie odpowiednie zasady pielęgnacji twarzy – zarówno domowej, jak i profesjonalnej, zyskując możliwość zniwelowania oznak starzenia oraz zahamowania niekorzystnych zmian.

Jak dbać o cerę po 40. – pielęgnacja domowa

Przekroczenie 40. roku życia to dobry czas, by przeanalizować swoje nawyki pielęgnacyjne i zmodyfikować je w taki sposób, by odpowiadały na potrzeby skóry w tym wieku:

  • W każdym wieku bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest dogłębne oczyszczenie skóry – z nadmiaru sebum, pozostałości martwego naskórka i makijażu. Warto używać delikatnych płynów micelarnych lub mleczka do demakijażu, a jeśli jest taka potrzeba – sięgnąć po żel do mycia twarzy. Każdą sesję oczyszczania należy zakończyć przetarciem skóry tonikiem.
  • Nie można zapominać o nawilżaniu. Na dzień sprawdzi się lekki krem nawilżający, np. z kwasem hialuronowym, który wiąże wilgoć w skórze i zapobiega jej utracie.
  • Do codziennej pielęgnacji cery po 40. roku życia trzeba już włączyć kremy o działaniu przeciwstarzeniowym. Mogą one zawierać witaminy A, C i E, a także kwas ferulowy, koenzym Q10, flawonoidy albo ceramidy.
  • Raz, dwa razy w tygodniu można sięgnąć po delikatny peeling z kwasami hydroksylowymi, który usunie martwy naskórek, wyrówna strukturę skóry i spłyci drobne zmarszczki. Po peelingu warto nałożyć maskę – z witaminami A, C i E, kwasem hialuronowym lub peptydami.
  • Jeśli ktoś chce zadbać o urodę po 40. roku życia, nie może zapominać o kosmetykach specjalistycznych. Na półce w łazience musi się pojawić regenerujący krem na noc 40+ – może mieć w składzie lipidy, ceramidy, koenzym Q10 oraz proteiny. Drugi nieodzowny kosmetyk to przeciwzmarszczkowy krem pod oczy – to właśnie te okolice starzeją się najszybciej, a jest to widoczne w postaci cieni pod oczami, wiotkości powiek czy tzw. kurzych łapek.

Jak dbać o urodę po 40. roku życia – nie bój się medycyny estetycznej!

Na liście zaleceń dotyczących tego, jak pielęgnować twarz po 40. roku życia, bez wątpienia znajdują się również wizyta w dobrej klinice medycyny estetycznej (zapraszamy oczywiście do naszej kliniki ESTELL) i konsultacja ze specjalistą. Oceni on stan skóry, zdiagnozuje jej największe problemy estetyczne i dobierze zabiegi, które pozwolą się z nimi uporać.

Należy tu oczywiście raz na zawsze rozprawić się z mitem, że po zabiegach medycyny estetycznej twarz wygląda nienaturalnie, traci swoje indywidualne rysy czy mimikę. Owszem, niekiedy na łamach kolorowych czasopism można znaleźć zdjęcia gwiazd, które z pewnego rodzaju zabiegami po prostu przesadziły, ale medycyna estetyczna to też medycyna, a więc jej celem jest zadbanie o wygląd pacjenta z najwyższą troską również o jego zdrowie. Dopasowany do potrzeb zabieg estetyczny może zniwelować oznaki starzenia, zahamować procesy negatywnie wpływające na stan skóry, ale również pomoże rozprawić się z kompleksami, które przez lata zaniżają pewność siebie.

Jak dbać o twarz po 40. – mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu

Wśród wielu zabiegów medycyny estetycznej bardzo szerokie zastosowanie ma mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu. Polega ona na podaniu w ściśle określone miejsca twarzy – w formie mezoterapii lub kaniulą – komórek macierzystych i czynników wzrostu pozyskanych bezpośrednio z krwi pacjenta, zawieszonych w specjalnym żelu otrzymanym z białek krwi. Wskazania do zabiegu to m.in. utrata elastyczności i jędrności twarzy, zmarszczki oraz skóra zmęczona i pozbawiona blasku. Można go wykonać na większe obszary skóry lub punktowo, np. wokół ust albo wokół oczu.

Dobre efekty daje już jeden zabieg mezoterapii autologicznymi czynnikami wzrostu, ale liczba procedur jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta – po zakończeniu serii 1-2 razy do roku można wykonać zabieg przypominający. Efekty? Regeneracja i odżywienie skóry, widoczne odmłodzenie i zwiększenie jędrności skóry oraz redukcja zmarszczek.

Dla komfortu pacjenta przed zabiegiem skóra może zostać posmarowana kremem znieczulającym. Od razu po jego zakończeniu można wrócić do normalnych aktywności. Ewentualny niewielki siniak w miejscu wkłucia można łatwo przykryć makijażem.

Przekroczenie 40. roku życia nie oznacza, że trzeba koniecznie godzić się z efektami upływającego czasu. Właściwa domowa pielęgnacja oraz dopasowane do potrzeb zabiegi estetyczne pozwolą dłużej cieszyć się młodym, świeżym wyglądem.