Jak dbać o cerę po 40? Podpowiadamy!

3 min
28/07/2021

Cera po 40. roku życia może wykazywać pierwsze objawy starzenia – tracić blask i młodzieńczą świeżość, pojawić się mogą na niej przebarwienia i zmarszczki, tkanki mogą tracić objętość, jędrność i elastyczność. Dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry – zarówno ta domowa, jak i profesjonalna. Zatem jak dbać o twarz po 40. roku życia? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

Skóra po 40. roku życia to już skóra dojrzała i w większości przypadków nie ma się co łudzić, że bez solidnego wsparcia będzie wyglądała tak, jak skóra nawet nie 20-, ale chociażby 30-latek. Następuje wtedy nasilenie zmian, których skutki zaczynają być widoczne już kilka lat wcześniej: spowolnienie procesów odnowy komórkowej, osłabienie bariery hydrolipidowej naskórka, spadek aktywność gruczołów potowych i łojowych, spowolnienie produkcji kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Oprócz tego zmniejsza się także ilość żeńskich hormonów, głównie estrogenu i progesteronu, a to również ma wpływ na kondycję skóry.

W wyniku wyżej opisanych procesów cera po 40. roku życia stopniowo traci jędrność, elastyczność, sprężystość i ładny, równomierny koloryt. Mogą pojawiać się na niej przebarwienia, czasami staje się szara, co dodatkowo postarza i nadaje smutnego wyglądu. Po 40. coraz bardziej widoczne stają się też zmarszczki – i to nie tylko te drobne, powierzchowne, ale również głębokie bruzdy, np. na czole czy wokół ust. Jest to tak naprawdę ostatni moment, by wprowadzić w życie odpowiednie zasady pielęgnacji twarzy – zarówno domowej, jak i profesjonalnej, zyskując możliwość zniwelowania oznak starzenia oraz zahamowania niekorzystnych zmian.

Jak dbać o cerę po 40. – pielęgnacja domowa

Przekroczenie 40. roku życia to dobry czas, by przeanalizować swoje nawyki pielęgnacyjne i zmodyfikować je w taki sposób, by odpowiadały na potrzeby skóry w tym wieku:

  • W każdym wieku bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest dogłębne oczyszczenie skóry – z nadmiaru sebum, pozostałości martwego naskórka i makijażu. Warto używać delikatnych płynów micelarnych lub mleczka do demakijażu, a jeśli jest taka potrzeba – sięgnąć po żel do mycia twarzy. Każdą sesję oczyszczania należy zakończyć przetarciem skóry tonikiem.
  • Nie można zapominać o nawilżaniu. Na dzień sprawdzi się lekki krem nawilżający, np. z kwasem hialuronowym, który wiąże wilgoć w skórze i zapobiega jej utracie.
  • Do codziennej pielęgnacji cery po 40. roku życia trzeba już włączyć kremy o działaniu przeciwstarzeniowym. Mogą one zawierać witaminy A, C i E, a także kwas ferulowy, koenzym Q10, flawonoidy albo ceramidy.
  • Raz, dwa razy w tygodniu można sięgnąć po delikatny peeling z kwasami hydroksylowymi, który usunie martwy naskórek, wyrówna strukturę skóry i spłyci drobne zmarszczki. Po peelingu warto nałożyć maskę – z witaminami A, C i E, kwasem hialuronowym lub peptydami.
  • Jeśli ktoś chce zadbać o urodę po 40. roku życia, nie może zapominać o kosmetykach specjalistycznych. Na półce w łazience musi się pojawić regenerujący krem na noc 40+ – może mieć w składzie lipidy, ceramidy, koenzym Q10 oraz proteiny. Drugi nieodzowny kosmetyk to przeciwzmarszczkowy krem pod oczy – to właśnie te okolice starzeją się najszybciej, a jest to widoczne w postaci cieni pod oczami, wiotkości powiek czy tzw. kurzych łapek.

Jak dbać o urodę po 40. roku życia – nie bój się medycyny estetycznej!

Na liście zaleceń dotyczących tego, jak pielęgnować twarz po 40. roku życia, bez wątpienia znajdują się również wizyta w dobrej klinice medycyny estetycznej (zapraszamy oczywiście do naszej kliniki ESTELL) i konsultacja ze specjalistą. Oceni on stan skóry, zdiagnozuje jej największe problemy estetyczne i dobierze zabiegi, które pozwolą się z nimi uporać.

Należy tu oczywiście raz na zawsze rozprawić się z mitem, że po zabiegach medycyny estetycznej twarz wygląda nienaturalnie, traci swoje indywidualne rysy czy mimikę. Owszem, niekiedy na łamach kolorowych czasopism można znaleźć zdjęcia gwiazd, które z pewnego rodzaju zabiegami po prostu przesadziły, ale medycyna estetyczna to też medycyna, a więc jej celem jest zadbanie o wygląd pacjenta z najwyższą troską również o jego zdrowie. Dopasowany do potrzeb zabieg estetyczny może zniwelować oznaki starzenia, zahamować procesy negatywnie wpływające na stan skóry, ale również pomoże rozprawić się z kompleksami, które przez lata zaniżają pewność siebie.

Jak dbać o twarz po 40. – mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu

Wśród wielu zabiegów medycyny estetycznej bardzo szerokie zastosowanie ma mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu. Polega ona na podaniu w ściśle określone miejsca twarzy – w formie mezoterapii lub kaniulą – komórek macierzystych i czynników wzrostu pozyskanych bezpośrednio z krwi pacjenta, zawieszonych w specjalnym żelu otrzymanym z białek krwi. Wskazania do zabiegu to m.in. utrata elastyczności i jędrności twarzy, zmarszczki oraz skóra zmęczona i pozbawiona blasku. Można go wykonać w opcji Harmony, czyli na większe obszary skóry, lub One – punktowo, np. wokół ust albo wokół oczu.

Dobre efekty daje już jeden zabieg mezoterapii autologicznymi czynnikami wzrostu, ale liczba procedur jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta – po zakończeniu serii 1-2 razy do roku można wykonać zabieg przypominający. Efekty? Regeneracja i odżywienie skóry, widoczne odmłodzenie i zwiększenie jędrności skóry oraz redukcja zmarszczek.

Dla komfortu pacjenta przed zabiegiem skóra może zostać posmarowana kremem znieczulającym. Od razu po jego zakończeniu można wrócić do normalnych aktywności. Ewentualny niewielki siniak w miejscu wkłucia można łatwo przykryć makijażem.

Przekroczenie 40. roku życia nie oznacza, że trzeba koniecznie godzić się z efektami upływającego czasu. Właściwa domowa pielęgnacja oraz dopasowane do potrzeb zabiegi estetyczne pozwolą dłużej cieszyć się młodym, świeżym wyglądem.