Jak leczyć migrenę toksyną botulinową?

2 min
29/10/2019
[ssba-buttons]

Migrena to najczęściej występujący rodzaj bólu głowy, który może dotyczyć osób obu płci w różnym wieku. Ta choroba bywa bardzo uciążliwa, potrafi na kilka dni wykluczyć chorego z aktywności zawodowych i życia rodzinnego. Na szczęście pojawia się coraz więcej skutecznych sposobów leczenia migreny. Jednym z nich są zastrzyki z toksyny botulinowej.

Z tekstu dowiesz się:

Migrena to dość powszechna choroba – szacuje się, że występuje u 15–18 procent kobiet oraz 6–8 procent mężczyzn na całym świecie. Dotyczy głównie młodych osób – w 90 procentach przypadków pierwszy napad migreny pojawia się jeszcze przed 40. rokiem życia.

Co to jest migrena?

Migrena to choroba, której głównym objawem jest ból głowy – zazwyczaj jednostronny, zlokalizowany za gałką oczną, w okolicy skroniowej lub czołowej, choć czasami bywa naprzemienny lub obustronny. U niektórych osób ból jest tak silny, że wyłącza je z życia rodzinnego oraz aktywności zawodowych.

Inne objawy migreny towarzyszące bólowi głowy to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • nadwrażliwość na zapachy i hałas,
  • światłowstręt,
  • brak apetytu,
  • wyczerpanie, spowolnienie, senność.

Ile trwa migrena?

Migrena jest chorobą o charakterze napadowym – atak trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. U części chorych po zakończeniu jednego napadu dość szybko pojawia się następny, u innych występują przerwy – kilkudniowe, kilkutygodniowe, czasami nawet kilkumiesięczne.

Niektóre osoby jakiś czas przed napadem migreny zaczynają odczuwać tzw. objawy poprzedzające. Są to głównie zaburzenia koncentracji, spadek apetytu czy wahania nastroju. Mogą się one przejawiać także w postaci problemów neurologicznych: zaburzeń wzroku, drętwienia i niedowładów poszczególnych części ciała.

Przyczyny migreny

Przyczyny migreny nie zostały jak dotąd jednoznacznie ustalone. Według niektórych teorii za chorobę mogą być odpowiedzialne zaburzenia naczynioruchowe, zaburzenia pracy bioelektrycznej mózgu, stany zapalne naczyń opon mózgowych, a nawet nieprawidłowości w funkcjonowaniu układów współczulnego oraz przywspółczulnego.

Wiadomo jednak, że istnieją także czynniki zewnętrzne, które mogą wywoływać napady migreny u pacjentów. Zalicza się do nich m.in. stres, przemęczenie, nagłe zmiany pogody czy przebywanie na znacznych wysokościach powyżej poziomu morza.

Jak leczyć migrenę?

Leczenie migreny ma dwa cele – przerwanie ataku choroby, czyli zniesienie trwającego już bólu, a także zapobieganie kolejnym napadom. Pierwszy cel realizuje się poprzez stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych – najlepiej na początku napadu lub w jego wczesnej fazie (na etapie rozwiniętego bólu skuteczność leków może być niższa). Leki na migrenę zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen oraz ergotaminę.

W zapobiegawczym leczeniu migreny wysoką skutecznością wyróżnia się natomiast toksyna botulinowa.

Toksyna botulinowa w leczeniu migreny

Toksyna botulinowa to substancja produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Ze względu na swoje właściwości – m.in. blokujące kurczliwość mięśni – po odpowiednim przygotowaniu stosuje się ją m.in. w leczeniu spastyczności kończyn, kurczu powiek, kurczu twarzy, zaburzeń pracy pęcherza oraz idiopatycznego kręczu karku.

Toksyna botulinowa znalazła zastosowanie również w profilaktyce bólów głowy u pacjentów z przewlekłą migreną. Skuteczność toksyny botulinowej w tym zakresie jest związana ze zdolnością tej substancji do blokowania uwalniania mediatorów stanu zapalnego oraz bólu z zakończeń nerwowych nerwu trójdzielnego. Istnieją dowody naukowe na to, że zastrzyki z toksyny botulinowej zmniejszają zarówno częstotliwość, jak i nasilenie ataków migreny.

Oczywiście tak jak w przypadku każdego zabiegu również leczenia migreny z użyciem toksyny botulinowej nie przeprowadza się u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do tego typu terapii są m.in. nadwrażliwość na neurotoksyny Clostridium botulinum, zakażenie w miejscu, w którym lek na migrenę ma być podany, oraz choroby, w przebiegu których istnieje ryzyko znacznego osłabienia mięśni (np. zespół Lamberta-Eatona). Ze względu na brak badań klinicznych, a w związku z tym wiedzy, m.in. o „>skutkach ubocznych stosowania toksyny botulinowej u ciężarnych, zabiegu nie wykonuje się także u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:PIajTdnkExEJ:https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/10290/8790+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:7rX5dAJ3SzoJ:https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/download/55244/41550+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl