Jak powstają rozstępy na brzuchu i jak z nimi walczyć?

4 min
06/03/2023

Rozstępy na brzuchu to trwałe uszkodzenia skóry w postaci czerwonych, fioletowych lub białych pręg (w zależności od fazy ich rozwoju). Źródła rozwoju tych nieestetycznych zmian skórnych są bardzo zróżnicowane. W wielu przypadkach ich podłożem jest przyrost masy ciała związany z ciążą, okresem dojrzewania lub obecność wielu schorzeń tkanki łącznej. Jakie są przyczyny powstawania rozstępów na brzuchu, jak sprawić, by były mniej widoczne? Jakie czynności profilaktyczne warto podjąć, by uchronić się przed rozstępami?

Skąd się biorą rozstępy na brzuchu? Faza zapalna i zanikowa. Przyczyny powstawania rozstępów

W obrazie histopatologicznym rozstępy wyglądają bardzo podobnie, jak blizny. Można nawet nazwać je swego rodzaju bliznami powstałymi na skutek gwałtownego rozciągania się skóry na brzuchu. Są to wrzecionowate pasma, które pojawiają się na ciele w wyniku zaburzenia właściwej konstrukcji włókien kolagenowych. Wyróżniamy dwie fazy formowania się rozstępów:

  • faza zapalna,
  • faza zanikowa (inaczej faza bliznowacenia).

W fazie zapalnej, gdy włókna kolagenowe pękają, rozstępy przybierają sino-czerwoną barwę. Z czasem jaśnieją (jest to faza bliznowacenia), przybierają biały lub biało-perłowy kolor, stając się mniej widoczne na tle zdrowej nieuszkodzonej skóry. Na tym etapie rozstępy są lekko zapadnięte, delikatnie pomarszczone i wyczuwalne podczas dotyku.

Wielu pacjentów zastanawia się, jak długo formują się rozstępy. Faza zapalna trwa od 12 do 24 miesięcy, wówczas w skórze właściwej zachodzą biochemiczne zmiany. Warto zaznaczyć, że znacznie łatwiej usunąć świeże czerwone rozstępy na brzuchu, niż te stare w postaci białych prążków.

Jeśli chodzi o przyczyny, rozstępy na brzuchu bardzo często rozwijają się u kobiet w ciąży, zwykle w II lub III trymestrze. Wraz z rozwojem płodu powiększa się brzuch, który naciska na skórę, dochodzi do upośledzenia fibroblastów (komórek produkujących włókna kolagenu i elastyny) i pojawiają się nieestetyczne rozstępy. Warto wspomnieć również o predyspozycjach genetycznych i zaburzeniach hormonalnych. Przykładowo, poziomu kortyzolu we krwi wzrasta w okresie dojrzewania i przy wzroście wagi spowodowanej otyłością. Innym czynnikiem sprawczym jest szybki i nadmierny rozrost masy mięśniowej, z tego względu z rozstępami na brzuchu borykają się nie tylko kobiety w czasie ciąży, nastolatkowie i pacjenci chorujący na otyłość, ale również zawodowi sportowcy prowadzący zdrowy i aktywny tryb życia.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania rozstępów są:

  • schorzenia tkanki łącznej,
  • choroby endokrynologiczne (np. zespół Cushinga),
  • przewlekła terapia steroidowa,
  • stosowanie anabolicznych preparatów sterydowych,
  • brak nawilżania skóry,
  • przewlekły stres,
  • brak aktywności fizycznej,
  • picie małej ilości wody,
  • źle zbilansowana dieta,
  • częste wahania wagi.

Zabiegi na rozstępy na brzuchu – laserowe usuwanie rozstępów

Jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą pomóc pacjentom w walce z rozstępami? Jedną z powszechnych metod, które umożliwiają zmniejszenie widoczności zmian i poprawę kondycji skóry jest laseroterapia. Dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi ablacyjnym i nieablacyjnym laserem frakcyjnym. Urządzenia tego typu powodują kontrolowane uszkodzenia skóry, dzięki czemu dochodzi do całkowitej przebudowy i stymulacji procesów regeneracyjnych oraz synteza włókien kolagenowych. Laseroterapia sprawdza się dobrze również w przypadku starych i trudnych do usunięcia rozstępów w rejonie brzucha. Rodzaj technologii laserowej, która jest najkorzystniejsza dla danego pacjenta, zawsze wybiera lekarz wykonujący zabieg (m.in. na podstawie wcześniejszego wywiadu medycznego i oceny defektów skórnych).

Radiofrekwencja mikroigłowa – usuwanie rozstępów

Terapia laserowa to nie jedyne rozwiązanie. Chcąc poprawić elastyczność skóry i pozbyć się rozstępów można spróbować także radiofrekwencji mikroigłowej, która jest wykorzystywana do redukcji różnego typu niedoskonałości. Podczas zabiegu specjalista za pomocą cienkich izolowanych igieł dokonuje serii nakłuć (kartridż z cienkimi mikroigłami), które prowadzą do powstawania w skórze pacjenta mikrourazów wywołujących stan zapalny. W zależności od indywidualnego przypadku zabieg wykonujemy raz lub w serii (kilka sesji terapeutycznych).

Zabiegi laserowe na rozstępy

Metoda ta polega na emitowaniu wiązki laserowej, która dociera do głębokich warstw skóry, zmniejszając widoczność rozstępów. Laseroterapia jest przeprowadzana z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury (w zabiegu wykorzystywany jest specjalny laser medyczny). Celem kuracji laserowej jest spłycenie rozstępów na brzuchu, co sprawia, że pręgi są mniej widoczne. Podczas pracy, laser pobudza fibroblasty do intensywnej produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Sesje laserowe są krótkotrwałą procedurą, jedno spotkanie w gabinecie trwa 15-45 minut. Zwykle potrzeba całej serii 3-5 zabiegów.

Mezoterapia mikroigłowa na rozstępy po ciąży i nie tylko

Kolejna dostępna metoda, która pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu to mezoterapia mikroigłowa. Zabieg polega na kontrolowanych mikrouszkodzeniach skóry (z użyciem niewielkich igieł o długości około 1,5-2,5 mm), które uwalniają czynniki wzrostu, stymulują procesy regeneracyjne. Seria sesji zabiegowych prowadzi do poprawy elastyczności, napięcia, kolorytu i wyrównania powierzchni skóry. W czasie mezoterapii mikroigłowej specjalista używa też koktajli odżywczych, które mogą zawierać np. przeciwutleniacze, peptydy oraz witaminy, co przekłada się na pożądane efekty.

Jak jeszcze można usunąć rozstępy? Karboksyterapia

By spróbować rozjaśnić rozstępy można poddać się terapii skóry właściwej medycznym dwutlenkiem węgla, czyli tzw. karboksyterapii. Metoda ta polega na precyzyjnym wstrzyknięciu kontrolowanych dawek CO2 w problematyczne obszary. Seria zabiegów karboksyterapii prowadzi do tworzenia nowych naczyń krwionośnych, lepszego ukrwienia tkanek. Karboksyterapia jest stosowana zarówno w przypadku świeżych rozstępów na brzuchu, jak i tych będących w fazie zanikowej. Warto wspomnieć, że w trakcie wtłaczania gazu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort.

Peelingi chemiczne na rozstępy na udach, piersiach, brzuchu – na czym polegają?

Peelingi chemiczne polegają na aplikowaniu na problematyczny rejon skóry preparatów o działaniu złuszczającym. Zwykle są to alfa-hydroksykwasy (np. kwas mlekowy i kwas glikolowy). Do zabiegów peelingujących używane są również retinoidy i rezorcyna, a także kwas trójchlorooctowy – TCA. Jako że peelingi chemiczne użyte w nieodpowiednim stężeniu mogą uszkodzić skórę, powinny być stosowane jedynie przez doświadczonego specjalistę medycyny estetycznej, który zachowa podczas zabiegu odpowiednie środki ostrożności.

Każdy z przedstawionych zabiegów poprzedza konsultacja wstępna ze specjalistą, który, zanim zakwalifikuje pacjenta do wybranej terapii, musi wykluczyć wszystkie ewentualne przeciwwskazania.

Domowe sposoby na rozstępy – jak poprawić wygląd skóry?

Jakie zabiegi pielęgnacyjne możemy wykonać samodzielnie w domu, by wspomóc profesjonalną terapię w gabinecie medycyny estetycznej? Niestety nie ma praktycznie możliwości, by na własną rękę usunąć już istniejące rozstępy (zwłaszcza w przypadku dojrzałych i starych defektów). W przypadku świeżych zmian możemy rozpocząć od masowania (najlepiej zacząć od stóp i iść w kierunku serca). Może to być np. mechaniczny masaż dłońmi lub masażerem z wypustkami, który pobudzi krążenie krwi i limfy. Ważne jest, by masować skórę regularnie i w odpowiednim kierunku.

Jaki zapobiegać rozstępom na brzuchu? Odpowiednia pielęgnacja skóry

W ramach przeciwdziałania rozstępom na brzuchu warto wykonywać regularne peelingi oraz codziennie przez kilka minut szczotkować ciało na sucho lub na mokro. Dobrym rozwiązaniem jest też dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała, pomocna w tym będzie odpowiednia dieta opracowana np. z pomocą dietetyka. Częste wahania wagi mają fatalny wpływ nie tylko na skórę, ale i ogólne zdrowie organizmu. W codziennym menu nie może zabraknąć źródeł cynku, witaminy B5, witaminy C, która bierze udział w syntezie kolagenu. Równie istotna jest regularna aktywność fizyczna, która poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Jeśli nie masz kondycji, najlepiej rozpocząć od spacerów, marszobiegów, stopniowo zwiększając intensywność treningów. Należy jednak uważać na zbyt szybki przyrost tkanki mięśniowej.

Profilaktyka przeciwrozstępowa powinna obejmować również systematyczne nawilżanie skóry oraz dbanie o nawodnienie organizmu (w trosce o zdrowie przyjmuj co najmniej 2l płynów dziennie). Wiedz, że sucha skóra jest bardziej narażona na wystąpienie rozstępów. Należy także kontrolować gospodarkę hormonalną.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących rozstępów na brzuchu oraz zabiegów, dzięki którym można poprawić jakość skóry w tym obszarze, zapraszamy na konsultację do naszej kliniki Estell w Warszawie.

Źródła:

https://biotechnologia.pl/kosmetologia/rozstepy-skory-szczegolny-rodzaj-blizny-ktorej-nie-poprzedza-powstawanie-rany-cz-i,12534

https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a2188/Spironolakton-zmniejsza-efekty-uboczne-miejscowych-steroidow.html

https://www.doz.pl/czytelnia/a1657-Rozstepy__przyczyny_powstawania_i_sposoby_na_pozbycie_sie_rozstepow

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf