Za młody, atrakcyjny i radosny wygląd twarzy w dużej mierze odpowiadają oczy oraz kondycja skóry wokół nich. Niestety, skóra okolic oczu jest bardzo cienka i delikatna, a zatem mocno narażona na występowanie różnych niedoskonałości, w tym zaburzeń kolorytu. Ich obecność dodaje twarzy lat, sprawiając, że wygląda ona na smutną i zmęczoną. W większości przypadków za cienie pod oczami odpowiada niezdrowy styl życia i przemęczenie. Rzadziej zasinienie stanowi objaw choroby. Poznaj możliwe przyczyny cieni pod oczami i dowiedz się, jak uzyskać jednolite zabarwienie delikatnej skóry za pomocą specjalistycznych metod.
Czym są i jak wyglądają zasinienia wokół oczu?
Oczy bez wątpienia przyciągają uwagę naszych rozmówców, dlatego to właśnie spojrzenie w dużej mierze przesądza o tym, czy twarz wygląda na młodą, promienną i radosną. Z drugiej strony niedoskonałości skóry wokół oczu mogą się bardzo negatywnie odbijać na wyglądzie całej twarzy.
To właśnie wokół oczu w pierwszej kolejności najczęściej pojawiają się zmarszczki (tzw. kurze łapki), a worki czy cienie pod oczami mogą występować już u bardzo młodych osób. Jeśli skóra na tych partiach staje się ziemista, matowa, pozbawiona blasku, a następnie czerwonawa lub nawet sina – mowa o cieniach pod oczami. Głębokie osadzenie oczodołów może być też cechą anatomiczną. Na występowanie cieni pod oczami, związane np. ze specyficznym ułożeniem kapilar, wpływają także uwarunkowania genetyczne.
Cienie a worki pod oczami – jakie są różnice i dlaczego często występują wspólnie?
Problem nieestetycznych worków i cieni pod oczami dotyczy ludzi na całym świecie. Są to jednak dwa różne defekty. Mianem worków określa się obrzęki powiek dolnych i/lub górnych. Opuchlizna bywa następstwem zastoju limfy w tej okolicy twarzy. Często wystarczy jedna nieprzespana noc, aby obudzić się z podpuchniętymi oczami. Worki powstają też w wyniku wiotczenia tkanek – rozciągania i utraty kolagenu w skórze. Naturalne jest, że wraz z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza, traci napięcie i zwiększa się skłonność do powstawania worków, cieni i zmarszczek przy zewnętrznych i wewnętrznych kącikach oczu.
Natomiast typowe cienie pod oczami najczęściej są wynikiem prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką skórę. Wówczas przybierają one postać różowych, czerwonych, szarych lub fioletowych cieni pod oczami. Znane są także żółte cienie pod oczami – zwykle są one związane z zaburzeniami w obrębie skóry, a nie samych kapilar, czyli drobnych naczynek znajdujących się w płytkich warstwach skóry.
Bardzo często cienie i worki pod oczami pojawiają się jednocześnie. Dlaczego? Ponieważ w wyniku rozciągania tkanek pod wpływem procesu starzenia się skóry i/lub zaburzeń układu limfatycznego skóra staje się cieńsza, słaba. W konsekwencji naczynia krwionośne są bardziej widoczne i wpływają na zabarwienie skóry pod oczami.
Cienie pod oczami – przyczyny związane ze stylem życia
Warto pamiętać, że skóra w tych okolicach jest bardzo cienka i wrażliwa na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz związanych z nieodpowiednim stylem życia. Za cienie mogą odpowiadać m.in.:
- ekspozycja na słońce;
- długotrwałe wpatrywanie się w monitor urządzenia elektrycznego;
- zanieczyszczenia;
- palenie papierosów;
- niedobory witamin i minerałów;
- zmęczenie i niewyspanie się;
- niewłaściwa pielęgnacja, zwłaszcza niedostateczne nawilżanie skóry.
W wielu przypadkach cienie pod oczami to problem, który można zredukować samodzielnie. Pomocne są domowe sposoby, np. masaże okolicy oczu, a także odpowiednie kosmetyki poprawiające mikrokrążenie, wyrównujące koloryt cery oraz chroniące delikatne partie pozbawione gruczołów łojowych. Jednak jeśli problem nie mija, warto udać się do lekarza i ustalić możliwą przyczynę.
O jakich chorobach mogą świadczyć zmiany koloru skóry w okolicy oczu?
Niekiedy cienie pod oczami mogą być objawem poważniejszej choroby, np.:
- zaburzeń w obrębie nerek, wątroby, tarczycy;
- cukrzycy;
- niedożywienia;
- osłabienia organizmu;
- anemii,
- schorzeń układu krążenia.
Jeśli zasinienia pojawiły się nagle, mogą wskazywać także na alergię, zapalenie spojówek lub zapalenie błony śluzowej nosa. Podejrzewając, że cienie mogą być objawem konkretnej choroby, należy skonsultować się z lekarzem.
Jak pozbyć się cieni pod oczami? Zabiegi kwasem hialuronowym
W naszej klinice Estell w Warszawie oferujemy Pacjentom liczne zabiegi pod oczy, dzięki którym można pozbyć się cieni, worków i innych niedoskonałości. Jednym z nich jest np. wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie – odpowiada m.in. za poziom nawilżenia skóry. Niestety wraz z wiekiem w skórze i innych tkankach poziom kwasu hialuronowego zaczyna spadać. Można uzupełnić jego braki za pomocą syntetycznego kwasu hialuronowego.
Preparaty na bazie tego składnika stosuje się m.in. do odmładzania okolic oczu. Na skutek procesów starzenia się oraz zaniku naturalnej podściółki tłuszczowej w niektórych partiach twarzy – w tym wokół oczu – pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Tkanki zapadają się, a cienie stają się bardzo widoczne. Podanie kwasu hialuronowego w tę okolicę pomaga wypełnić ubytki tkanek i jednocześnie redukuje cienie pod oczami.
Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym jest zabiegiem, który nie wymaga dłuższej rekonwalescencji. Efekty są widoczne natychmiastowo. W zależności od zastosowanego preparatu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta rezultaty utrzymują się od 7 do 24 miesięcy.
Sińce pod oczami – jak jeszcze można je zlikwidować? Fala radiowa i mezoterapia
Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować cienie pod oczami, możesz zapoznać się z ofertą innych zabiegów wykonywanych w warszawskiej klinice Estell. Jedną z opcji jest mikroigłowa fala radiowa. Zabieg pozwalający na kompleksowe odświeżenie i odmłodzenie okolic oka, a także redukcję zmarszczek, zlikwidowanie obrzęków oraz usunięcie cieni i sińców. Dla jak najlepszych efektów należy wykonać serię ok. trzech zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.
W redukcji sińców i cieni pod oczami skutecznością odznacza się również mezoterapia igłowa. Jest to zabieg polegający na iniekcji specjalnego koktajlu, na bazie różnego rodzaju substancji aktywnych. Preparat podany w okolice oka poprawia nawilżenie, rozjaśnia skórę, zmniejsza oznaki starzenia się, a także redukuje worki i cienie pod oczami. Co więcej, pozytywny wpływ na stan skóry wywierają także same mikronakłucia, przez które aplikuje się preparat. Natychmiast stymulują one bowiem naturalne procesy regeneracji, dlatego oprócz cieni pod oczami możliwa jest też redukcja innych niedoskonałości, w tym drobnych zmarszczek.
Jeśli przeszkadzają Ci cienie pod oczami, szczegóły dotyczące metod stosowanych do ich niwelowania możesz poznać w Klinice Estell – nasz specjalista dobierze najlepszy sposób redukcji cieni, worków i innych niedoskonałości okolic oczu!
Źródła:
- Kępa A.: Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik. Cz. II. Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.4-4.pdf
- Kołaczek A.: Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej. Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf
- Podstawy Medycyny Estetycznej Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka. Białystok 2014. https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf
- Suligowska I.: Pielęgnowanie oczu i ich oprawy. https://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/6-160809131649.pdf
- Styczeń P.: Dermarollery w kosmetologii i medycynie estetycznej. Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2015 / vol. 4. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.5-5.pdf