Jak schudnąć z twarzy?

3 min
05/07/2023

Wielu z nas jest świadomych wpływu nadwagi na całą sylwetkę i zdrowie organizmu, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nadmiar tkanki tłuszczowej może również wpływać na owal twarzy. Pierwsze objawy nadprogramowych kilogramów to najczęściej opuchnięte policzki, podwójny podbródek i zwiększenie objętości obszaru kości jarzmowych. Takie zmiany wpływają na nasze rysy twarzy, sprawiając, że wyglądamy masywniej i starzej, a ponadto mogą obniżać samopoczucie oraz pewność siebie.

Jak nadmiar tkanki tłuszczowej zmienia wygląd twarzy?

O nadwadze mówimy wówczas, gdy badana osoba ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej w stosunku do swojego wzrostu, płci i budowy ciała. Powstaje głównie w wyniku niezrównoważonej diety, braku aktywności fizycznej oraz innych czynników, takich jak genetyka, nieprawidłowości hormonalne czy niezdrowy styl życia.

Nadwaga objawia się nie tylko dodatkowymi kilogramami i zwiększonym obwodem ciała, lecz także ma wpływ na wygląd i rysy twarzy. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy policzków sprawia, że wydają się większe i pulchne. To z kolei wpływa na definicję kości jarzmowych, które są naturalnymi konturami twarzy.

Komórki tłuszczowe gromadzące się w dolnej części naszej twarzy i szyi powodują formowanie się tzw. drugiego podbródka. Ta część twarzy staje się grubsza i mniej zarysowana. Gromadzenie się tłuszczu w różnych obszarach powoduje utratę definicji kości policzkowych, linii żuchwy i innych struktur, które nadają naszemu wyglądowi symetrię i zrównoważone proporcje.

Niezdrowa dieta, bogata w dużą ilość soli, słodycze i inne przetworzone produkty prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie, co objawia się obrzękami twarzy. Potęguje to wrażenie, opuchniętej i masywniejszej buzi.

Nadmiar tłuszczu ma również konsekwencje dla zdrowia całego organizmu. Zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, chorób stawów i wielu innych schorzeń sercowo-metabolicznych.

Czy da się schudnąć z twarzy?

Schudnięcie tylko z konkretnego obszaru ciała, bez względu na to, czy chodzi nam o twarz, brzuch czy nogi, jest niemożliwe bez jednoczesnego spadku ogólnej masy ciała. To, w jakim stopniu tkanka tłuszczowa zostanie zredukowana z pożądanego obszaru, jest determinowane genetycznie i niestety nie mamy na to bezpośredniego wpływu.

Gdy organizm traci na wadze, tkanka tłuszczowa jest redukowana w pewnym stopniu z każdego obszaru ciała, a nie tylko z jednego miejsca. Jednak niektóre zabiegi medycyny estetycznej są w stanie pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Medycyna estetyczna w drodze po szczupłą twarz

Medycyna estetyczna oferuje różne metody, które mogą wspomóc szybkie schudnięcie z twarzy i poprawić jej wygląd. Zabiegi mogą być dobrym uzupełnieniem zdrowego stylu życia, zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej. W celu wysmuklenia i nieinwazyjnego liftingu twarzy wykorzystuje się zabiegi, takie jak:

  • liposukcja – może być przeprowadzana za pomocą małych nacięć lub wkłuć, przez które wprowadza się cienką kaniulę, która aspiruje nadmiar tkanki tłuszczowej z twarzy. Zabieg ma na celu zmniejszenie ilości tłuszczu w obszarach, takich jak podbródek, policzki czy linia żuchwy;
  • lipoliza iniekcyjna – stosowana w celu redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, modelowania policzków i podbródka oraz konturów całej twarzy;
  • radiofrekwencja – technologia wykorzystująca falę radiową, która przenika głęboko do skóry, docierając do warstwy tkanki tłuszczowej i kolagenu. Zabieg ma na celu stymulację produkcji kolagenu, co prowadzi do poprawy elastyczności i jędrności skóry w określonych partiach ciała. Pod wpływem ciepła generowanego przez falę radiową, tkanka tłuszczowa może ulec fragmentacji, co prowadzi do zauważalnego efektu wyszczuplenia i pozwala pozbyć się drugiego podbródka;
  • konturowanie i modelowanie twarzy za pomocą wypełniaczy (m.in. kwasem hialuronowym) – np. poprzez wypełnienie kości jarzmowych można uzyskać bardziej wyraziste i podniesione policzki. Wypełniacze mogą także poprawić proporcje w obszarach, takich jak nos, usta czy podbródek.

Dodatkowo, jeśli zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej w obszarze twarzy, wizyta u doświadczonego dietetyka dostępnego, np. w Centrum Zdrowej Wagi Enel-Med w celu ustalenia diety i ćwiczeń, może okazać się kluczowym krokiem na drodze do osiągnięcia swoich wymarzonych celów. Ograniczenie spożycia węglowodanów i postawienie na produkty pełnoziarniste, chude mięso czy wykonywanie prostych ćwiczeń ujędrniających okolice twarzy pozwoli nie tylko schudnąć z szyi czy policzków, lecz także poprawi samopoczucie, pozwoli wyszczuplić twarz i odzyskać upragniony wygląd.

Źródła:

  1. Walowska, A. Fryń: Facefitness – gimnastyka twarzy dla każdego, Rehabilitacja w Praktyce, 4, 2013, 33-35.
  2. Woźniak, B. Zegarska: Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska, 14(4), 2016, 153-159.
  3. Kondracka, A. Ciszek: Gimnastyka mięśni twarzy jako metoda opóźniania procesu starzenia się skóry – przegląd literatury, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2017 / vol. 6.