Za prawidłowy obwód talii u kobiet uznaje się maksymalnie 80 cm, a u mężczyzn – 94 cm. Przekroczenie tych wartości oznacza otyłość brzuszną. Na szczęście, dzięki zabiegom medycyny estetycznej można się pozbyć tłuszczu z brzucha bardzo szybko. Żeby jednak podtrzymać uzyskany efekt, trzeba zadbać o zdrowy tryb życia – endermologia, liposukcja czy lipoliza nie służą leczeniu otyłości – mogą jednak wspomóc pacjentów, którzy dążą do uzyskania szczupłej sylwetki bez nadmiaru tłuszczu.
Tkanka tłuszczowa pełni funkcje termoregulacyjne i ochronne, stanowi źródło energii zasilając metabolizm, a także odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu niektórych hormonów. Jest w organizmie niezbędna. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy jest jej za dużo w odniesieniu do całego ciała, lub jego określonych obszarów.
Tkanka tłuszczowa na brzuchu – tłuszcz podskórny
Tłuszcz podskórny, czyli podskórna tkanka tłuszczowa, SAT (ang. subcutaneous adipose tissue), to tkanka, która magazynuje się pod skórą w okolicach brzucha. Ten rodzaj tłuszczu jest miękki, wyraźnie wyczuwalny pod skórą, zmienia swoje położenie przy ruchu. Można zmierzyć jego grubość ujmując fałd w palce. W przeciwieństwie do tłuszczu trzewnego, podskórny ma mniejszy wpływ na ryzyko zapadania na różne choroby. Mimo to, nadmierna „oponka” wokół brzucha może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób takich jak np. cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, a nawet niektóre nowotwory.
Tłuszcz trzewny – szkodliwy i niebezpieczny
Tłuszcz trzewny, zwany także wisceralnym, czyli VAT (ang. visceral adipose tissue), gromadzi się wokół narządów wewnętrznych: nerek, wątroby, trzustki. Tej tkanki tłuszczowej nie da się ocenić wzrokowo i palpacyjnie, przy czym w porównaniu z tłuszczem podskórnym, tłuszcz wisceralny jest znacznie bardziej aktywny metabolicznie. Zawiera więcej naczyń krwionośnych, nerwów oraz oczywiście komórek tłuszczowych niż podskórny i jest ściśle związany z insulinoopornością, do której może prowadzić, powodując tym samym podwyższony poziom cukru we krwi, a w konsekwencji cukrzycę typu 2. Nadmiar tłuszczu trzewnego sprzyja także ogólnoustrojowemu stanowi zapalnemu, co zwiększa ryzyko występowania wielu chorób.
Warto podkreślić, że większą skłonność do gromadzenia tłuszczu wisceralnego wykazują mężczyźni. Rozkład tkanki zmienia się jednak wraz z wiekiem, dlatego o ile kobiety przed menopauzą posiadają mniej tłuszczu wisceralnego, a więcej podskórnego, o tyle proporcje te po menopauzie ulegają odwróceniu.
Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? Zabiegi medycyny estetycznej
W warszawskiej klinice Estell proponujemy naszym pacjentom szereg zabiegów, które pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha zarówno kobietom, jak i mężczyznom. W walce m.in. z tłuszczem brzusznym skuteczne są zabiegi, których zadaniem jest zarówno redukcja tkanki tłuszczowej, jak i modelowanie sylwetki:
- liposukcja brzucha – zabieg, który polega na trwałym usunięciu tkanki tłuszczowej z okolic talii. Oczywiście liposukcję stosuje się również do usuwania tłuszczu z innych obszarów ciała, np. pośladków czy ud.
- drenaż limfatyczny w połączeniu z masażem próżniowym – zastosowanie specjalnych głowic masujących zapewnia redukcję nawet głęboko położonej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu. Mechaniczne głowice pozwalają na regenerację skóry brzucha, a także jej ujędrnienie.
- lipoliza – wspomaga pacjentów w walce z tłuszczem w mało inwazyjny sposób. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na iniekcjach w określone partie ciała (w tym w okolice brzucha) substancji powodujących rozpad komórek tłuszczowych. Pozwala również eliminować toksyny z organizmu, a także wygładzić i ujędrnić skórę.
- kriolipoliza – całkowicie bezpieczny zabieg, który pozwala na wymrożenie tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru ciała.
-
zimne mikrofale redukujące tkankę tłuszczową – wykorzystując małe długości fali elektromagnetycznej (mikrofale), stosowane podczas zabiegu urządzenie pozwala na regenerację skóry oraz usunięcie nadmiaru tłuszczu. Emitowane fale są absorbowane przez komórki tłuszczowe, a następnie prowadzą do ich eliminacji metodą nieinwazyjną.
- Zabieg ujędrniający z wykorzystaniem skoncentrowanej fali radiowej i fala akustyczna – te zabiegi wykorzystują energię fal (radiowej, akustycznej) w modelowaniu sylwetki. Pomagają zredukować nadmiar tłuszczu w sposób nieinwazyjny, a także poprawiają kondycję skóry.
Wpływ diety i aktywności fizycznej na spalanie tłuszczu z brzucha
Zabiegi, które proponujemy pacjentom w klinice Estell w Warszawie dają rezultaty natychmiastowe, w przeciwieństwie do odchudzania połączonego z wysiłkiem fizycznym. Spalanie tkanki tłuszczowej przy pomocy odpowiednio dobranych posiłków (ubogich w tłuszcze i węglowodany) oraz aktywności fizycznej, stanowią dobry sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wymagają jednak zdecydowanie więcej czasu i wysiłku.
Warto przy tym podkreślić, że nawet najskuteczniejsze metody eliminacji złogów tłuszczu przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej nie będą skuteczne w dłuższej perspektywie czasowej, jeśli twoja dieta nie będzie zbilansowana i jeżeli nie zapewnisz sobie minimum ruchu. Odkładaniu tkanki tłuszczowej sprzyja też mała ilość snu. Trudniej jest również spalić tłuszcz z brzucha, ud czy innych obszarów żyjąc w ciągłym stresie. Stres powoduje wzrost produkcji kortyzolu, który z kolei zmniejsza produkcję insuliny, tym samym doprowadzając do wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Żeby się pozbyć skutecznie tłuszczu z brzucha i innych partii ciała, warto oczywiście zdecydować się na zabieg w klinice Estell, pamiętając jednak, że w ten sposób nie da się zastąpić zdrowego trybu życia. Po okresie rekonwalescencji należy więc ograniczyć stres, odżywiać się prawidłowo, zapewnić sobie odpowiednią ilość snu w ciągu doby oraz choćby niewielką aktywność fizyczną. To nie muszą być treningi z obciążeniem (np. ćwiczenia z ciężarkami), czy inna aktywność o dużej intensywności – zwykle wystarczy jazda na rowerze, bieganie, czy nawet spacery. Jeśli zależy nam na pozbyciu się tłuszczu z brzucha, warto uzupełnić trening ogólny o ćwiczenia ukierunkowane na te partie ciała, choćby tzw. rowerek czy brzuszki, które nie tyle redukują tłuszcz na brzuchu, co wzmacniają mięśnie brzucha, polepszając kondycję newralgicznych okolic.