Jak wyszczuplić twarz – dostępne zabiegi i ich skuteczność

2 min
23/09/2022
[ssba-buttons]

Jeśli zastanawiasz się, jak wyszczuplić okrągłą twarz lub zbyt mocnym rysom nadać delikatność, zapoznaj się z dostępnymi zabiegami medycyny estetycznej. Sprawdź, jak działa toksyna botulinowa, liposukcja czy kwas hialuronowy.

Z tekstu dowiesz się:

Wyszczuplanie twarzy to procedura, która zwykle łączy w sobie kilka zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Niektóre partie poddawane są uwypukleniu, inne rozluźnieniu, a jeszcze inne redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Ważny jest rezultat, zwykle widoczny od razu lub po upływie stosunkowo krótkiego czasu od przeprowadzenia procedury.

Jak optycznie wyszczuplić twarz makijażem i fryzurą?

Kwadratową lub okrągłą twarz można optycznie wyszczuplić stosując odpowiedni makijaż i fryzurę. Zbyt pełne policzki da się wymodelować różem i podkładem, podobnie można poprawić kontur twarzy kosmetykami takimi jak korektor czy puder. Okrągła twarz wydaje się szczuplejsza, jeśli dobierze się do niej odpowiednią fryzurę. Świetnie sprawdzi się np. modny dziś bob z wydłużonymi pasmami czy proste i gładkie włosy z przedziałkiem, sięgające obojczyka lub dłuższe.

Warto podkreślić, że makijaż i fryzura nie są w stanie wyszczuplić okrągłej twarzy trwale – tu pomocne mogą być jedynie zabiegi medycyny estetycznej.

Jak wyszczuplić twarz kwasem hialuronowym?

Choć kwas hialuronowy kojarzony jest zwykle z jednym z najbardziej popularnych zabiegów, czyli modelowaniem i powiększaniem ust, to jednak znajduje zastosowanie również, jeśli chodzi o poprawę rysów twarzy i jej wyszczuplenie. Kwas hialuronowy pozwala konturować twarz i poprawiać jej proporcje. Kiedy głównym celem pacjenta jest wyszczuplanie twarzy, ostrzykiwanie kwasem łączy się również z innymi zabiegami, m.in. wolumetrią i toksyną botulinową.

Czym jest wolumetria twarzy i jak wpływa na jej wyszczuplenie?

Wolumetria, czyli inaczej lifting wolumetryczny jest zabiegiem, który na długo poprawia wygląd twarzy w sposób bezinwazyjny. W tej metodzie stosuje się głównie kwas hialuronowy, jednak podając go głębiej niż przy aplikacji punktowej, nawet sięgając kości policzkowych czy innych kości twarzoczaszki. Konsystencja kwasu wykorzystywanego w wolumetrii jest bardziej gęsta i plastyczna niż przy miejscowej korekcji kształtu ust lub wygładzaniu zmarszczek. Dlatego tym sposobem można modelować twarz w znaczącym stopniu, również ją wyszczuplając. Uzyskany efekt jest naturalny oraz długotrwały – nawet do 12 miesięcy. Pozytywne zmiany są widoczne natychmiast po zakończeniu procedury, choć na ostateczny rezultat trzeba poczekać około 2 tygodni.

Warto podkreślić, że w przypadku wolumetrii stosuje się również inne substancje niż kwas, np. własną tkankę tłuszczową pacjenta.

Jak modelować twarz przy pomocy toksyny botulinowej?

Toksyna botulinowa sprawdza się w przypadku nadmiernej rozbudowy mięśni żuchwy. Zjawisko to często towarzyszy niekontrolowanemu zgrzytaniu zębami z towarzyszącym mu zaciskaniem szczęk, czyli bruksizmowi. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięśnie żuchwy powoduje ich rozluźnienie. Taki zabieg przynosi podwójną korzyść. Znacząco poprawia owal twarzy wyszczuplając ją w dolnej partii, a jednocześnie wspomaga leczenie bruksizmu redukując problem zgrzytania zębami. Oczywiście przyczyny tej choroby są złożone i często mają podłoże psychiczne, dlatego należy zaznaczyć, że ostrzykiwanie toksyną botulinową mięśni żwaczy działa w tym przypadku jedynie wspomagająco.

Efekt pojedynczego zabiegu utrzymuje się przez około 3 – 6 miesięcy. Po tym czasie procedurę można powtórzyć.

Skuteczne zabiegi wyszczuplające – liposukcja

Ten zabieg stosuje się w celu ograniczenia tkanki tłuszczowej w podbródku. Liposukcja podbródka kaniulą, którą oferuje klinika medycyny estetycznej Estell, stanowi alternatywę dla tradycyjnej liposukcji inwazyjnej, chirurgicznej. Łączy się ją często z liftingiem twarzy przy użyciu nici wchłanianych.

Procedura polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnie przeznaczonej do tego celu kaniuli i odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. W efekcie następuje redukcja podwójnego podbródka. Jeśli połączy się liposukcję z aplikacją nici wchłanianych, można poprawić owal twarzy, która staje się bardziej napięta i smuklejsza. Liposukcję podbródka przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dlatego zabieg jest całkowicie bezbolesny. Powstałe w rezultacie odsysania obrzęk oraz zasinienie mogą utrzymywać się przez około 10 dni.