Jak zadbać o cerę po rzuceniu palenia?

4 min
07/10/2022

O tym, że palenie przyspiesza starzenie skóry wiadomo powszechnie. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że po rzuceniu nałogu, kiedy skóra przestaje być codziennie narażana na działanie szkodliwych substancji, jej regeneracja nie następuje tak szybko, jak postępowała degradacja u osób palących. Ziemista cera palacza nie zniknie od razu po odstawieniu tytoniu, a niektóre zmiany skórne nie cofną się samoistnie. Dlatego rezygnując z nałogu, poza właściwą pielęgnacją warto skorzystać z oferowanych przez medycynę estetyczną zabiegów, które znacznie poprawią wygląd skóry i jej jakość w krótkim czasie.

Skóra palacza – jak nałóg wpływa na cerę?

Palenie papierosów negatywnie wpływa na cerę, co udowodniono w wielu badaniach naukowych. Skutki palenia są widoczne na twarzy palacza choćby w postaci charakterystycznych zmarszczek wokół ust, które powstają nie tylko z powodu niszczącego wpływu nikotyny na stan cery, ale także w wyniku mimiki. Palenie papierosów powoduje układanie ust w „dzióbek”, co sprzyja tworzeniu się pionowych, promienistych zmarszczek palacza. Negatywny wpływ palenia na cerę to także zmniejszony poziom kolagenu i elastyny, w wyniku czego skóra traci jędrność i elastyczność.

Kolejnym problemem jest zjawisko hydroksylacji estradiolu (jednego z estrogenów), co skutkuje obniżeniem poziomu estrogenów, a w konsekwencji dalszym osłabieniem elastyczności i jędrności skóry, a także sprawia, że cera staje się bardziej przesuszona. Dym papierosowy i zawarte w nim substancje szkodliwe prowadzą do powstawania znacznie większej ilości wolnych rodników, co skutkuje przyspieszeniem starzenia się skóry. Palenie tytoniu to także plamy i przebarwienia, nieładny koloryt skóry, jak również poszerzone, a nawet popękane naczynka krwionośne. Z kolei przy cerze trądzikowej, łojotoku czy łuszczycy, palący naraża się na intensyfikację negatywnych objawów tych problemów.

Skutki palenia papierosów są więc dla skóry zdecydowanie negatywne, a przy tym bardziej widoczne w przypadku kobiet niż mężczyzn. Decyduje o tym mniejsza grubość skóry oraz gospodarka hormonalna. Warto podkreślić, że choć nie wszystkie konsekwencje palenia da się cofnąć w wyniku zerwania z nałogiem, to jednak naturalne procesy regeneracyjne tkanki, odpowiednia pielęgnacja skóry oraz zabiegi medycyny estetycznej mogą sprawić, że negatywny wpływ papierosów na cerę będzie znacznie mniej widoczny.

Jak długo regeneruje się skóra po rzuceniu palenia?

Rezygnacja z palenia powoduje, że skóra przestaje być poddawana szkodliwym związkom chemicznym zawartym w dymie tytoniowym, takim jak m.in. formaldehyd, substancje smoliste, ołów, rtęć, kadm, czy amoniak. Poprawia się krążenie krwi, sprawiając, że tkanka jest lepiej nawilżona, odżywiona, ale także zyskuje piękniejszy koloryt. Niestety, poprawa cery po rzuceniu palenia wymaga czasu. Oczywiście pierwsze efekty w postaci lepszej kondycji skóry są widoczne niemal natychmiast po odstawieniu tytoniu, ale znacząca poprawa kondycji skóry przyjdzie z czasem. Szacuje się, że po około 9 miesiącach od odstawienia papierosów, skóra wygląda aż 10 lat młodziej!

Pielęgnacja cery po rzuceniu palenia

Cera po rzuceniu palenia wraca stopniowo do coraz lepszej kondycji, jednak żeby uzyskać jak najbardziej widoczne i korzystne rezultaty, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Pozytywne efekty przynosi na przykład regularnie wykonywany masaż, który pobudza krążenie, rewitalizując tym samym tkankę, a także poprawiając wchłanianie aplikowanych na twarz kosmetyków: przede wszystkim nawilżających i oczyszczających.

Na stan skóry ma oczywiście wpływ również prawidłowo skomponowana dieta bogata w witaminę C i E, foliany oraz beta-karoten. Należy zwrócić również uwagę na nawadnianie organizmu oraz błonnik. Palenie przyspiesza perystaltykę jelit, dlatego po rezygnacji z papierosów warto wyrównać ten efekt właśnie błonnikiem pokarmowym. Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne można dodatkowo wspomóc środkami, które proponuje medycyna estetyczna. Działając wielopłaszczyznowo można osiągnąć zadowalające efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Regeneracja skóry – zabiegi medycyny estetycznej

Palenie papierosów wpływa negatywnie na cały organizm, w tym oczywiście na skórę. Nikotyna niszczy cerę, a niektórych zmian nie da się cofnąć domowymi sposobami, czy wysokiej jakości kosmetykami. Dla szybkiej i efektywnej poprawy jakości tkanki warto zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej. W klinice Estell w Warszawie proponujemy naszym klientkom szereg rozwiązań, które mają zadanie właściwie dotlenić i oczyścić skórę, pobudzić syntezę kolagenu i elastyny, nawilżyć cerę, poprawić jej wygląd oraz kondycję, a także pomogą pozbyć się ewentualnych problemów skórnych.

Mezoterapia hydroliftingująca

Pozbawiona blasku, brzydka cera palacza nawet już po rezygnacji z tytoniu może wymagać specjalnego traktowania. Świetnym sposobem na poprawę jej kondycji oraz redukcję zmarszczek jest mezoterapia hydroliftingująca. Wysoka zawartość kwasu hialuronowego w preparatach podawanych podczas zabiegu doskonale nawilża cerę. Z kolei hydroksyapatyt wapnia, stymulując produkcję kolagenu poprawia elastyczność tkanki oraz jej napięcie.

Peelingi chemiczne SESDERMA

Dostępne w Warszawskiej klinice Estell peelingi chemiczne świetnie służą poprawie kondycji skóry palacza po rzuceniu nałogu. Odpowiednio dobrane substancje aktywne odmładzają skórę. Powodują usuwanie warstw naskórka na zróżnicowanych głębokościach i w ten sposób pobudzają jego komórki do szybszego wzrostu. Peelingi chemiczne mają szerokie spektrum działania:

  • wygładzają skórę,
  • rozjaśniają przebarwienia poprawiając odcień cery,
  • zmniejszają rozszerzone pory,
  • poprawiają elastyczność,
  • spłycają niewielkie zmarszczki.

Po wykonaniu peelingu, od niekorzystnych zmian są wolne te warstwy, które ulegają odnowieniu – ostateczny efekt zabiegu zależy więc od głębokości występujących defektów.

Laser tulowy

Stosowany w klinice Estell laser tulowy to urządzenie wielofunkcyjne, umożliwiające przeprowadzenie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii. Możliwość doboru długości fali i mocy urządzenia pozwala na wykonanie zróżnicowanych zabiegów, w tym poprawiających kondycję skóry osłabionej w wyniku palenia tytoniu u osób, które pozbyły się nałogu. W zależności od trybu pracy laser tulowy umożliwia m.in. ujędrnienie i poprawę elastyczności skóry, redukcję drobnych zmarszczek i wyrównanie kolorytu skóry.

Laseroterapia laserem frakcyjnym CO2

Laseroterapia poprzez laser frakcyjny CO2 wykorzystywana jest w naszej klinice do różnych celów, w tym do poprawy kondycji skóry po rzuceniu nałogu palenia papierosów. Dzięki procesowi odparowania (ablacji), laser CO2 powoduje powstawanie uszkodzeń skóry, co pobudza ją do regeneracji. Wiązka lasera działając punktowo, nie narusza sąsiednich tkanek i nie powoduje powstawania ran. Po serii zabiegów skóra jest odmłodzona, wygładzona i o wyrównanym kolorycie, a procesy jej regeneracji trwają nawet 6-12 miesięcy.

Radiofrekwencyjny endolifting

Stosowane w Warszawskiej klinice Estell przeprowadzenie radiofrekwencyjnego endoliftingu, emituje fale radiowe, które podgrzewają głębokie warstwy skóry, tkankę podskórną i tłuszczową. Wykonany nim termolifting pozwala na uzyskanie efektów porównywalnych z zabiegami chirurgicznymi, a przy tym jest zdecydowanie mniej inwazyjny. Zwiększenie elastyczności skóry, poprawa owalu twarzy oraz redukcja zmarszczek jest widoczna już po jednokrotnym zastosowaniu urządzenia, a pozytywne efekty termoliftingu utrzymują się nawet przez rok.

Ujędrniający termolifting i zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych

Ujędrniający termolifting to zabieg oparty o światło czerwone. Podgrzanie skóry do temperatury 65°C pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, jednocześnie powodując obkurczanie istniejących włókien kolagenowych i ich powrót do właściwej długości. W rezultacie skóra staje się jędrna i bardziej elastyczna. Z kolei zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych skutkuje złuszczeniem wierzchnich warstw skóry i dostarczeniem jej składników rewitalizujących. Oczyszcza i nawilża cerę, zmniejsza pory, wygładza zmarszczki, a także poprawia napięcie skóry.