Jak zamknąć pory? Poznaj zabiegi na rozszerzone pory

2 min
24/02/2020
[ssba-buttons]

Rozszerzone pory mogą być nie tylko problemem estetycznym spowodowanym m.in. nieprawidłową pielęgnacją skóry, ale również jednym z objawów trądziku. Rozszerzone pory na twarzy można na szczęście skutecznie zwęzić – pomogą w tym zarówno stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak i poddanie się profesjonalnym zabiegom.

Z tekstu dowiesz się:

Pory to ujścia gruczołów łojowych niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry – biorą one udział w procesie termoregulacji organizmu, pozwalają odprowadzać na powierzchnię pot oraz sebum i pomagają w przedostawaniu się tlenu do głębszych warstw skóry. Prawidłowe pory są właściwie niewidoczne gołym okiem, choć można je dojrzeć np. w lusterku powiększającym. U niektórych osób na skutek różnych czynników mogą się pojawiać rozszerzone pory – to znak, że ujścia gruczołów łojowych są wówczas nadmiernie otwarte.

Rozszerzone pory – przyczyny

Rozszerzone pory na twarzy mogą mieć różne przyczyny. Czasami o ich powstawaniu decydują czynniki genetyczne, w innych przypadkach – nadaktywność gruczołów łojowych oraz nadmierne wydzielanie sebum. Rozszerzone pory mogą być efektem nieprawidłowej pielęgnacji cery, jej niedokładnego oczyszczania oraz stosowania kosmetyków zawierających substancje powodujące zapychanie się porów. Z rozszerzonymi porami bardzo często współwystępuje trądzik.

Cera z rozszerzonymi porami nie prezentuje się estetycznie – jest tłusta, często się błyszczy, wygląda na poszarzałą i zmęczoną. U wielu osób występują również inne niedoskonałości w postaci zaskórników powstających z łoju, bakterii, złuszczonego naskórka, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków, a także wyprysków, grudek i krostek.

Co na rozszerzone pory? Odpowiednie kosmetyki!

Każdy, kto zastanawia się, jak zmniejszyć pory rozszerzone na skutek np. nadmiernej produkcji sebum, powinien rozpocząć od prawidłowej pielęgnacji domowej. Składa się ona z kilku etapów.

  • Oczyszczanie

Powinno być dokładne, ale nie warto używać w tym celu bardzo mocno wysuszających kosmetyków, np. zawierających alkohol. Nadmierne wysuszenie skóry stymuluje pracę gruczołów łojowych, więc problem narasta. Lepiej sięgnąć po delikatne środki myjące w postaci żeli i pianek zawierających ekstrakty roślinne (np. z zielonej herbaty), glinki kosmetyczne lub łagodnie oczyszczający cynk.

  • Tonizowanie

Po usunięciu z twarzy pozostałości kolorowych kosmetyków, nadmiaru sebum i innych zabrudzeń warto użyć toniku, który zrównoważy odczyn cery. Tu również lepiej nie sięgać po produkty zawierające w składzie alkohol – na rozszerzone pory lepsze będą np. wyciąg z ogórka, szałwii lub skrzypu polnego o lekkim działaniu ściągającym.

  • Krem

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji cery z rozszerzonymi porami jest dobór odpowiedniego kremu. Powinien mieć nie tylko działanie lekko ściągające, ale również odżywcze. Można się zdecydować na kremy zawierające w składzie retinoidy, kwas salicylowy lub migdałowy, a także węgiel kokosowy czy białą glinkę.

  • Peeling

Raz, dwa razy w tygodniu można wykonać dokładny peeling twarzy – taki zabieg zmniejszy widoczność porów, usunie martwy naskórek oraz poprawi mikrokrążenie. Warto sięgnąć po peelingi drobnoziarniste na bazie kryształków brązowego cukru, ziarenek kawy czy łupinek orzechów włoskich.

Rozszerzone pory – zabiegi profesjonalne

Skuteczny sposób na rozszerzone pory to także profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które wykonujemy w naszej klinice Estell w Warszawie. Jednym z nich jest zabieg z użyciem lasera Emerge. Jest to nieablacyjny laser frakcyjny, który tworzy w obrębie skóry niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia. Natychmiast zaczynają one stymulować naturalne procesy regeneracyjne, pobudzać produkcję kolagenu i elastyny, poprawiać napięcie i gęstość skóry oraz redukować niedoskonałości takie jak rozszerzone pory, blizny i przebarwienia.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i rozgrzana, ale te objawy mijają w ciągu kilku godzin. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, jednak w zależności od stopnia zaawansowania zmian lekarz może zalecić wykonanie nawet do sześciu zabiegów w odstępie 6-12 tygodni. Rezultaty utrzymują się przez kilka lat.