Pielęgnacja dłoni powinna być dla każdego z nas jednym z najważniejszych elementów dbania o siebie. Cienka, delikatna i pozbawiona płaszcza lipidowego skóra dłoni jest wyjątkowo narażona na przesuszenie, podrażnienie i szybkie starzenie się, tymczasem wiele osób ogranicza ich pielęgnację do wieczornego wsmarowania w nie niewielkiej ilości kremu. To nie wystarczy! Warto poznać zarówno domowe sposoby, jak i profesjonalne zabiegi, które pomogą zregenerować i odmłodzić zniszczone dłonie.
Skóra dłoni jest zupełnie inna niż skóra na pozostałych częściach ciała, nawet na twarzy. Po pierwsze – właściwie pozbawiona jest ona chociażby cienkiej warstwy tkanki tłuszczowej, która chroni skórę przed działaniem niekorzystnych czynników i zapewnia jej odpowiedni poziom nawilżenia. Po drugie – skóra dłoni ma bardzo niewiele gruczołów łojowych, których praca również w pewien sposób zabezpiecza skórę przed przesuszeniem. Po trzecie – dłonie, ze względu na funkcje, które pełnią, są cały czas narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych: słońca, wiatru, mrozu, wody, kurzu, a także rozmaitych substancji chemicznych, np. detergentów.
Postarzałe, zniszczone dłonie – od detergentów, pracy na świeżym powietrzu, częstego opalania – są więc suche, podrażnione, zaczerwienione, pojawiają się na nich zmarszczki i przebarwienia. Dlatego warto dbać o ich odpowiednią pielęgnację – zarówno domową, jak i profesjonalną.
Zniszczone dłonie – domowe sposoby
Domowe sposoby na zniszczone dłonie to przede wszystkim wprowadzenie kilku prostych nawyków oraz prawidłowa codzienna pielęgnacja:
- Wiadomo, że częste mycie rąk to podstawa zachowania higieny osobistej. Woda stosowana do mycia powinna być jednak ciepła, a nie gorąca – ta o zbyt wysokiej temperaturze może bowiem podrażniać skórę, przesuszać ją, a czasem nawet powodować poparzenia.
- Po każdym myciu rąk lub ich dezynfekcji zastosuj krem do rąk o działaniu nawilżającym, ochronnym i regeneracyjnym. Może zawierać alantoinę, glicerynę, D-panthenol, witaminy A i E oraz różnego rodzaju olejki i wyciągi roślinne (masło shea, masło kakaowe, wyciąg z rumianku, aloesu itp.).
- Codzienne porządki wykonuj w rękawicach ochronnych – zabezpieczy to skórę dłoni przed kontaktem ze szkodliwymi detergentami. Rękawiczki powinny być też obowiązkowym elementem Twojej garderoby w trakcie zimy, późnej jesieni i wczesnej wiosny. Już kilka minut nawet na niewielkim mrozie bez rękawiczek może przesuszyć skórę dłoni.
- Raz w tygodniu zadbaj o swoje zniszczone dłonie poprzez domowe zabiegi pielęgnacyjne. Na początek zrób domowy peeling – zaparz czarną kawę, poczekaj, aż wystygnie, i odcedź fusy. Wymieszaj je z odrobiną oliwy i taką miksturę dokładnie wmasuj w dłonie, a następnie spłucz pod bieżącą wodą. Po peelingu doskonała będzie maseczka na zniszczone dłonie, również domowa. Weź dojrzały owoc awokado, wyjmij z niego miąższ, rozgnieć widelcem, dodaj łyżkę miodu, wymieszaj i nałóż na dłonie. Po 10-15 minutach spłucz wodą.
Zdarza się jednak, że nawet najlepszy krem na zniszczone dłonie i stosowanie wszystkich domowych sposobów nie poprawia kondycji skóry rąk. Wówczas pomogą profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.
Radiofrekwencyjny lifting – zabieg na zniszczone dłonie
W naszej klinice medycyny estetycznej ESTELL w Warszawie mamy sposoby, by zregenerować i odmłodzić nawet najbardziej zniszczone dłonie! Jednym z takich sposobów jest radiofrekwencyjny lifting – zabieg niechirurgicznego liftingu falą radiową. Urządzenie emituje falę radiową o częstotliwości 4 Mhz – kiedy styka się ona ze skórą, zaczyna wytwarzać ciepło i rozgrzewa skórę do temperatury nawet 65°C. Prowadzi to do pobudzenia fibroblastów, które zaczynają intensywnie produkować kolagen, kluczowy dla zachowania jędrności i elastyczności skóry. Już istniejące włókna kolagenu kurczą się i napinają, co również poprawia jędrność skóry.
Radiofrekwencyjny lifting można połączyć np. z mezoterapią igłową, w trakcie której poprzez iniekcję podaje się w skórę dłoni substancje aktywne o silnym działaniu nawilżającym i regeneracyjnym. Dzięki temu można działać na skórę dwukierunkowo – redukować zmarszczki, wiotkość i inne objawy starzenia się dłoni, a zarazem dogłębnie je odżywić i nawilżyć.
Dobre efekty daje już jeden zabieg, ale w zależności od indywidualnych potrzeb może być on powtarzany nawet 3-4-krotnie. Jest bezbolesny, bezpieczny i od razu po jego zakończeniu można wrócić do codziennych aktywności.
Jak zregenerować zniszczone dłonie? Pomoże laser tulowy!
Inny wykonywany w klinice ESTELL zabieg na zniszczone dłonie wykorzystuje energię emitowaną przez laser tulowy. Jest to urządzenie łączące w sobie właściwości laserów ablacyjnego i nieablacyjnego – emitowana przez laser energia penetruje nawet głębokie warstwy skóry, powodując jej gruntowną przebudowę. Zabieg pozwala wyrównać koloryt skóry dłoni (co jest ważne dla osób borykających się z przebarwieniami, np. hormonalnymi lub posłonecznymi), wygładza zmarszczki, redukuje ewentualne blizny, przywraca jędrność i elastyczność skóry dłoni.
Pierwsze efekty zauważalne są już po jednym zabiegu z użyciem lasera tulowego, choć zależnie od potrzeb konieczne może być wykonanie trzech zabiegów w odstępach 3-4 tygodni. Ważne jest to, że laser działa bardzo delikatnie – ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych jest bardzo niskie, nie jest również wymagany okres rekonwalescencji. Uwaga! Wśród przeciwwskazań do zabiegów laserowych znajdują się m.in. świeża opalenizna, wykonane niedawno peelingi oraz stosowanie niektórych leków światłouczulających (antybiotyki, sterydy).
Jeśli postarzałe, zniszczone dłonie dodają Ci lat, są dla Ciebie źródłem kompleksów i niskiej samooceny – umów się na konsultacje w klinice ESTELL! Nasi specjaliści dobiorą dla Ciebie kurację, dzięki której pozbędziesz się tego problemu!