Jakie implanty wybrać – anatomiczne czy okrągłe?

4 min
13/12/2022

Jakie implanty wybrać – anatomiczne czy okrągłe?

Powiększanie piersi implantami to popularny zabieg chirurgii plastycznej, pożądany wśród kobiet, które są niezadowolone z wielkości lub kształtu piersi. Przed operacją trzeba podjąć decyzję nie tylko dotyczącą wielkości implantów, ale też ich kształtu. Istnieją dwa podstawowe rodzaje implantów: anatomiczne i okrągłe. Jakie są między nimi różnice? Na co zwrócić uwagę przed wyborem rodzaju implantu?

Rodzaje implantów piersiowych

Implanty piersiowe dzielimy przede wszystkim ze względu na: kształt (implanty anatomiczne lub okrągłe), teksturę (implanty teksturowane lub gładkie), rodzaj wypełnienia (implanty silikonowe lub z solą fizjologiczną). Protezy różnią się między sobą również objętością – pod tym względem klasyfikuje się je jako implanty o niskim, średnim, wysokim i ultrawysokim profilu.

Najczęściej stosowane są protezy wypełnione żelem silikonowym, który doskonale imituje naturalną tkankę piersi. Zewnętrzna część implantów wykonana jest z cienkiego i jednocześnie bardzo wytrzymałego silikonu. Profesjonalne kliniki chirurgii plastycznej używają implantów medycznych, które zostały dokładnie zbadane i przetestowane pod kątem bezpieczeństwa.

Odpowiednio dobrane implanty pozwalają na: powiększenie biustu do oczekiwanego rozmiaru, zlikwidowanie asymetrii piersi oraz poprawę objętości biustu. Źle dobrane implanty, np. pod względem wielkości, zwiększają ryzyko powikłań pozabiegowych (np. ryzyko rotacji implantu), a także są źródłem niezadowolenia z efektów zabiegu.

Czym charakteryzują się implanty anatomiczne?

Podstawa implantu anatomicznego ma kształt łzy, przez co idealnie upodabnia się do naturalnego kształtu kobiecego biustu. Tego rodzaju protezy piersiowe różnią się między sobą długością, szerokością oraz objętością, dzięki czemu dają możliwość dopasowania do różnych kształtów klatki piersiowej i preferencji pacjentek.

Anatomiczne implanty nadają piersiom naturalny wygląd oraz idealną miękkość. Ich przewagą nad implantami okrągłymi jest brak nadmiernego wypełnienia górnej części piersi. Dzięki temu, że mają kształt łezki, zachowują lekką linię opadania. Rezultaty powiększenia biustu implantami anatomicznymi są wyjątkowo dyskretne i nie dają wrażenia sztucznych piersi.

Implanty anatomiczne stosuje się również w celu korekcji wiotkości biustu, asymetrii lub deformacji, zaburzeń rozwojowych piersi. Przywracają jędrność i pełność biustu utraconą np. podczas ciąży i karmienia piersią. Dają efekt naturalnego uniesienia. Wykorzystuje się je w operacjach rekonstrukcji piersi po mastektomii.

Jak wyglądają implanty okrągłe?

Implanty okrągłe nie są dosłownie okrągłe, ale stanowią wycinek kuli. Mają okrągłą podstawę. W przypadku tego rodzaju protez piersiowych istotne są takie parametry, jak szerokość, wysokość oraz objętość.

Implanty okrągłe nadają piersiom pełny kształt w dolnej i górnej części. Biust po ich zastosowaniu staje się mocno wyeksponowany i podniesiony. Piersi znajdują się w dość dużym rozstawieniu. Biust powiększony okrągłym implantem nie zmienia znacząco swojego wyglądu w pozycji leżącej.

Implanty okrągłe polecane są kobietom, które chcą zmienić wygląd piersi w sposób widoczny i spektakularny. Trzeba mieć świadomość, że ingerencja chirurgiczna jest w tym wypadku często widoczna na pierwszy rzut oka, zwłaszcza gdy zdecydujemy się znacznie zwiększyć rozmiary piersi. Ten rodzaj wypełnienia jest zwykle tańszy niż anatomiczne implanty.

Implanty anatomiczne, czy okrągłe – jaki kształt wybrać?

Jeśli chcesz, aby Twoje piersi stały się wyraźnie większe, ale zachowały naturalny wygląd, powinnaś zdecydowanie rozważyć powiększanie piersi wkładkami anatomicznymi. Z kolei, jeśli Twoim celem jest widoczna zmiana kształtu biustu na pełniejszy, rozważ wszczepienie okrągłych wypełnień.

Wybór implantu zależy również od metody wszczepienia. Przy implantacji podgruczołowej stosuje się przeważnie modele anatomiczne. Z kolei przy wszczepianiu podmięśniowym przewagę mają implanty. Dlatego ostateczna decyzja na temat wyboru odpowiedniej protezy należy do chirurga wykonującego zabieg.

Bez względu na to, jaki rodzaj implantów wybierzesz, konieczne jest regularne badanie zdrowia piersi i stanu implantów po zabiegu. Chociaż operacja powiększenia piersi daje trwałe rezultaty, nierzadko utrzymujące się do końca życia, nie ma gwarancji, że implanty w każdym przypadku zachowają swoją jakość przez tak długi czas. Czasem konieczne jest powtórzenie operacji w przyszłości, np. w celu wymiany uszkodzonego implantu. Ponowne wszczepienie implantów piersi jest również możliwe wtedy, gdy pacjentka chce zmienić kształt lub wielkość swojego biustu.

Konsultacja ze specjalistą – profesjonalna pomoc w wyborze implantów

Konsultacja z lekarzem to bardzo ważny etap procedury powiększania piersi. Tylko doświadczony specjalista jest w stanie wybrać implanty odpowiednie do budowy ciała pacjentki. Chirurg plastyczny dobiera implanty, uwzględniając takie czynniki, jak: wzrost, kształt sylwetki, budowa klatki piersiowej, grubość tkanki podskórnej, wielkość naturalnych piersi, preferencje pacjentki.

Podczas konsultacji wstępnej lekarz przeprowadza podstawowe badania wzrokowe i palpacyjne piersi. Dokonuje pomiarów m.in. wysokości i szerokości naturalnego biustu, odległości między obiema piersiami oraz odległości między brodawką sutkową a obojczykiem. Na tej podstawie dobiera wielkość, kształt i rodzaj implantu.

Na koniec wizyty wstępnej lekarz omawia z pacjentką przebieg operacji piersi, informuje o przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu, przedstawia możliwe powikłania oraz prezentuje, jakie efekty można uzyskać. Jeśli oczekiwania pacjentki względem zabiegu są nierealne bądź zagrażające jej bezpieczeństwu, zadaniem chirurga jest przekonanie do właściwego postępowania lub gdy to niemożliwe – odmówienie wykonania operacji.

Na czym polega zabieg powiększania piersi implantami?

Chirurgiczne powiększanie piersi to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Jest to zabieg inwazyjny, dlatego wymaga odpowiednich przygotowań. Kwalifikacja do augmentacji piersi wymaga przeprowadzenia określonych badań, w tym laboratoryjnych badań krwi, EKG, czasami również RTG klatki piersiowej oraz USG piersi lub mammografii.

Plastyka piersi odbywa się w warunkach szpitalnych, wykonywane jest pod narkozą. Operacja trwa 1-2 godziny. Procedura rozpoczyna się od wykonania cięć w mało widocznych miejscach: dole pachowym, wokół otoczki sutkowej lub w fałdzie podsutkowym. Dokładna lokalizacja nacięć zależy od sposobu umiejscowienia implantu (pod mięśniem piersiowym czy pod gruczoł piersiowy). Chirurg przygotowuje tzw. kieszeń, w której umieszcza wybrane wcześniej przez pacjentkę implanty. Na koniec lekarz zabezpiecza cięcia szwami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Zastosowanie implantów wiąże się z kilkutygodniową rekonwalescencji. Przez około 6-8 tygodni należy nosić specjalny elastyczny biustonosz. Wskazane jest również wykonywanie specjalnych masaży piersi po operacji. Do aktywności fizycznej można wrócić po około 3 miesiącach.