Jakie znaczenie dla skóry ma sebum i jak je zredukować? Przyczyny nadmiernego wydzielania łoju skórnego

3 min
21/03/2023

Nadmiar sebum (łojotok) objawia się m.in. nieestetycznym błyszczeniem skóry, rozszerzonymi porami, zaskórnikami oraz innymi drobnymi niedoskonałościami widocznymi na twarzy. Częste sięganie po bibułki matujące nie jest rozwiązaniem tego problemu dermatologicznego, a jedynie zamaskowaniem jego symptomów. Nadprodukcja łoju skórnego może być spowodowana czynnikami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Sprawdź, co powoduje nadmierne wydzielanie sebum. Dowiedz się, jak różnymi sposobami ograniczyć nadmiar łoju skórnego.

Jaką rolę pełni sebum? Do czego jest nam potrzebny łój skórny?

Sebum, inaczej łój skórny jest mieszaniną substancji lipidowych, ma lekko kwaśny odczyn pH i zawiera m.in.:

  • glicerydy,
  • kwasy tłuszczowe,
  • skwalen,
  • woski.

Jest produkowane przez gruczoły łojowe, dostaje się na powierzchnię skóry przez ujścia mieszków włosowych i jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania skóry.  Warto wspomnieć, że najwięcej gruczołów łojowych jest zlokalizowanych w rejonie twarzy oraz w obszarze skóry głowy, a najmniej – na kolanach i przedramionach. Sebum:

  • ma wpływ na utrzymanie równowagi hydrolipidowej,
  • chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi,
  • działa antyoksydacyjnie,
  • wykazuje działanie przeciwbakteryjne,
  • zmiękcza i wygładza naskórek,
  • chroni włosy przed przesuszaniem.

Nadmierne wydzielanie sebum – przyczyny. Co powoduje niedobór sebum?

Nadmierna produkcja sebum to problem, z którym często zmagają się osoby o skórze tłustej, mieszanej i trądzikowej. Po czym poznać wzmożoną pracę gruczołów łojowych? Twarz nieestetycznie się błyszczy (szczególnie w strefie T), staje się lepka, uwidaczniają się rozszerzone pory i zaskórniki. Niekiedy na skórze twarzy pojawiają się też stany zapalne.

Zbyt intensywne wydzielanie łoju skórnego może być spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją, np. używaniem źle dobranych kosmetyków, aplikowaniem ich w zbyt dużej ilości.  Niekorzystny wpływ na kondycję skóry ma także zbyt mocne oczyszczanie twarzy – produkty kosmetyczne, które zawierają silne detergenty, zaburzają równowagę hydrolipidową i prowadzą do wysuszenia skóry (gruczoły produkujące sebum zaczynają więc jeszcze intensywniej pracować).

Nadmiar sebum może być również spowodowany częstym dotykaniem twarzy oraz niehigienicznym trybem życia. Łojotok może mieć związek ze zbyt małą ilością snu oraz złą dietą, obfitującą w pokarmy typu fast food, które zwykle są dość tłuste i zawierają dużo soli. Do nasilenia problemu może przyczynić się niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B. Innymi potencjalnymi czynnikami sprawczymi są:

  • zaburzenia hormonalne (np. związane z okresem dojrzewania – zwłaszcza nadmiar testosteronu i DHT),
  • chroniczny stres,
  • palenie papierosów,
  • zaburzenia odporności,
  • zaburzenia odżywiania.

Co z kolei powoduje niedobór sebum? Wraz z wiekiem skóra produkuje coraz mniej łoju, co jest zauważalne po 40. roku życia. Wówczas skóra twarzy staje się cienka, sucha, matowa, nieprzyjemna w dotyku i bardziej podatna na urazy. Zbyt mała ilość wydzielanego sebum prowadzi do niskiego poziomu natłuszczenia skóry.

Jak ograniczyć nadmiar sebum na twarzy? Pielęgnacji skóry i profesjonalne zabiegi

Chcąc ograniczyć produkcję sebum, warto przyjrzeć się codziennym nawykom pielęgnacyjnym i sięgać po dermokosmetyki dostosowane do potrzeb naszej skóry. Należy pamiętać również o dokładnym demakijażu z użyciem łagodnych preparatów o działaniu oczyszczającym np. niekomedogennych żeli i pianek, które nie zawierają alkoholu. Warto używać też toniku, który wyrówna pH skóry oraz pamiętać o nawilżaniu skóry. Wbrew pozorom cera, która nadmiernie się przetłuszcza, potrzebuje nawilżenia – lekki krem o właściwościach nawilżających to podstawa. Pożądanymi składnikami kosmetyków używanych w codziennej pielęgnacji skóry są:

  • cynk,
  • niacynamid,
  • kwas hialuronowy,
  • ekstrakty roślinne.

By zmniejszyć wydzielanie sebum na całej twarzy, warto też zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Wskazane jest ograniczenie spożywania wysokoprzetworzonych pokarmów bogatych w cukier i sól, a wprowadzenie produktów, które zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). W celu znormalizowania produkcji sebum przez gruczoły łojowe można poddawać się różnym zabiegom z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej takim jak np.:

  • peelingi chemiczne – działają złuszczająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, regulują wydzielanie sebum. W przypadku skór ze skłonnością do błyszczenia najczęściej stosowany jest kwas salicylowy, mlekowy, pirogronowy, a także kwasy owocowe,
  • hydradermabrazja – działa złuszczająco, oczyszcza i nawilża
  • zabiegi kosmetologiczne PRO XN – najsilniejsza terapia antyoksydacyjna. Działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco, bakteriobójczo, a także spowalnia procesy starzenia i poprawia mikrokrążenie.

Domowe sposoby na nadprodukcję sebum u mężczyzn i kobiet

Jeśli chodzi o domowe sposoby, by nawilżyć i odświeżyć skórę, można stosować na twarz naturalną maseczkę z plastrów świeżego ogórka. Pozytywny wpływ na skórę mogą mieć również napary ziołowe np. z szałwii i pokrzywy, działają detoksykująco i w naturalny sposób wspierają oczyszczanie organizmu.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących zabiegów normalizujących pracę gruczołów łojowych, zapraszamy na konsultację do naszej kliniki Estell w Warszawie.

 

Źródła:

https://chantarelle.pl/kwas-salicylowy-dla-trudnej-skory-tlustej-lojotokowej/

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74033,lojotok

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf