Kantopeksja, czyli plastyka powiek: sposób na młode spojrzeni

2 min
22/11/2022

Większość z nas lubi olśniewać spojrzeniem, niestety delikatna skóra wokół oczu starzeje się znacznie szybciej, niż pozostałe partie ciała. Gdy tkanki stają się coraz cieńsze, tracą naturalne napięcie, pojawiają się kurze łapki, a kącik oka opada, zaburzeniu ulega nasza ogólna prezencja – wyglądamy na smutnych i zmęczonych. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej powiek. Jednym z nich jest kantopeksja, której celem jest poprawa estetyki powiek dolnych i środkowej części twarzy. Dowiedz się więcej o tej metodzie!

Na czym polega kantopeksja? 

Wraz z wiekiem zmianie ulega ogólny wygląd twarzy. Oznaki starzenia są szczególnie widoczne w okolicach oczu – dotyczą powiek górnych, dolnych oraz ich kącików. Drobne zmarszczki mimiczne, zasinienia czy utratę jędrności zwykle można skorygować za pomocą nieinwazyjnych metod z zakresu medycyny estetycznej. Jednak w przypadku sporego nadmiaru skóry i opadania powiek najlepsze rezultaty dają zabiegi chirurgiczne, takie jak kantopeksja, wykonywana najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Celem zabiegu jest zwiększenie napięcia skóry przy zewnętrznym kąciku oka. Dowiedz się ze szczegółami, jak podnieść opadające powieki.

Jak wygląda zabieg kantopeksji? 

Najczęściej zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Poprawa położenia kącika oka wymaga wykonania przecięcia w obrębie dolnej odnogi więzadła bocznego. W części przypadków chirurg plastyczny przecina również mięsień okrężny oka i usuwa fragment tkanek. W następnym kroku więzadło mocowane jest do kostnego brzegu oczodołu za pomocą szwów. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcia tuż pod brzegiem linii rzęs, dzięki czemu blizna po zabiegu jest praktycznie niewidoczna.

Bezpośrednio po zabiegu występuje opuchlizna. Skóra w okolicy oka może też być zaczerwieniona. Obrzęki i zasinienia zwykle ustępują przed upływem ok. dwóch tygodni. Zwykle nie ma potrzeby przyjmowania silnych środków przeciwbólowych. Zaleca się natomiast noszenie specjalnych, niewielkich opatrunków, a także unikanie wysiłku fizycznego, gorących kąpieli czy wizyt w saunie. Ostateczne efekty korekcji powiek można natomiast ocenić po całkowitym wygojeniu tkanek, czyli najczęściej po 2-3 miesiącach.

Zabieg kantopeksji może być wykonywany jako oddzielna metoda, ale może też stanowić uzupełnienie blefaroplastyki (bardziej rozległej korekty powiek).

Kiedy warto zdecydować się na zabieg? Wskazania 

Niedoskonałości wokół oczu postarzają całą twarzy. Jednak wbrew pozorom opadanie kącika oka nie jest domeną tylko osób starszych. Niektórzy mają genetycznie niżej położony kącik zewnętrzny w stosunku do wewnętrznego. Negatywny wpływ na kondycję skóry na górnej i dolnej powiece mają również czynniki środowiskowe, głównie niewłaściwa dieta, mała ilość snu, używki, drastyczny spadek masy ciała, czy brak pielęgnacji cery i ochrony przeciwsłonecznej.

Wskazaniem do przeprowadzenia kantoplastyki są więc oznaki starzenia się skóry, a także nadmierna wiotkość tkanek powstająca z innych przyczyn. Poprzez zwiększenie napięcia powiek uzyskuje się efekt spektakularnego liftingu. Poprawa wyglądu dotyczy całej twarzy. Spojrzenie staje się przyjemne, pełne radości.

Kantopeksja i kantoplastyka – różnice

Kantopeksja bywa mylona z kantoplastyką. Jednak kantopeksja jest zabiegiem mniej inwazyjnym. W jego przypadku również ryzyko powikłań jest znacznie mniejsze. Blefaroplastyka powiek obejmuje obie z metod, ale wskazania do poszczególnych z nich są inne. Kantoplastykę wykonuje się głównie przy przepuklinach tłuszczowych (”workach” pod oczami), czy wywinięciu powieki na zewnątrz.