Kłykciny – czym są i jak się je usuwa?

2 min
02/09/2020

Kłykciny kończyste to zmiany skórne występujące na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), najczęściej typu 6 oraz 11. Mogą one przyjmować różną postać – od niewielkich grudek aż po rozległe kalafiorowate wykwity, zajmujące znaczne obszary skóry. Na szczęście znane są skuteczne metody ich leczenia!

Z tekstu dowiesz się:

Kłykciny kończyste są nienowotworowymi zmianami skórnymi, będącymi manifestacją zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zazwyczaj typu 6 lub 11. Najczęściej spotykane są kłykciny okolic intymnych: odbytu, prącia czy kłykciny sromu, jednak mogą się one rozwijać również w jamie ustnej, gardle oraz krtani.

Wirus HPV – jak można się zarazić?

Jak już wspomniano, za rozwój kłykcin kończystych odpowiadają wirusy HPV. Do zakażenia tego typu drobnoustrojami dochodzi zazwyczaj podczas kontaktów seksualnych – zarówno waginalnych, jak i oralnych i analnych. Niekiedy zdarza się również, że wirus HPV przechodzi z matkę na dziecko podczas porodu siłami natury.

Kłykciny kończyste – objawy

Warto pamiętać, że zakażenie wirusem HPV może przebiegać bezobjawowo, a więc nie u każdej osoby zakażonej rozwijają się kłykciny. Jeśli jednak już się pojawią (najczęściej w ciągu kilku miesięcy od kontaktu z wirusem), mogą przyjmować różną postać. Bywają to więc niewielkie, zupełnie bezbolesne i lekko twarde grudki, zlokalizowane na wargach sromowych, na prąciu czy w okolicach odbytu. W późniejszej fazie zakażenia zmiany mogą jednak ewoluować w kalafiorowate wykwity, o barwie skóry, czerwone lub brunatne, o powierzchni gładkiej lub zrogowaciałej. Tak zaawansowane kłykciny są nie tylko problemem estetycznym, ale zdrowotnym – mogą wywoływać ból, pieczenie i swędzenie, a nawet wysięk.

Kłykciny kończyste – leczenie

Pacjentom borykającym się z kłykcinami kończystymi z pomocą przychodzi nowoczesna dermatologia, wenerologia, a także ginekologia estetyczna, choć należy pamiętać, że żadna metoda leczenia nie zagwarantuje, iż kłykciny nie powrócą.

I tak kłykciny kończyste we wczesnym stadium zaawansowania, obejmujące niewielkie obszary, leczy się farmakologicznie, z zastosowaniem takich środków, jak imikwimod, interferon,kwas trichlorooctowy czy sinekatechina. Zmiany bardziej zaawansowane mogą już wymagać leczenia chirurgicznego, przy czym są to zabiegi mało inwazyjne, wykonywane w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. W klinice ESTELL oferujemy w tym zakresie zabiegi laserowe oraz diatermię radiofalową. Oczywiście warto pamiętać, że kłykciny kończyste są chorobą zakaźną, więc leczenia mogą wymagać również partnerzy seksualni osoby chorej.

Na koniec jeszcze jedna sprawa – zakażeniom wirusami HPV można w dużej mierze zapobiegać poprzez szczepienia. Zmniejszają one ryzyko nie tylko kłykcin kończystych, ale także raka szyjki macicy czy raka jamy ustnej. Szczepić mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, i to w różnym wieku – począwszy od lat młodzieńczych aż do wieku dojrzałego.