
Kłykciny kończyste to zmiany skórne występujące na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), najczęściej typu 6 oraz 11. Mogą one przyjmować różną postać – od niewielkich grudek aż po rozległe kalafiorowate wykwity, zajmujące znaczne obszary skóry. Na szczęście znane są skuteczne metody ich leczenia!
Kłykciny kończyste są nienowotworowymi zmianami skórnymi, będącymi manifestacją zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), zazwyczaj typu 6 lub 11. Najczęściej spotykane są kłykciny okolic intymnych: odbytu, prącia czy kłykciny sromu, jednak mogą się one rozwijać również w jamie ustnej, gardle oraz krtani.
Wirus HPV – jak można się zarazić?
Jak już wspomniano, za rozwój kłykcin kończystych odpowiadają wirusy HPV. Do zakażenia tego typu drobnoustrojami dochodzi zazwyczaj podczas kontaktów seksualnych – zarówno waginalnych, jak i oralnych i analnych. Niekiedy zdarza się również, że wirus HPV przechodzi z matkę na dziecko podczas porodu siłami natury.
Kłykciny kończyste – objawy
Warto pamiętać, że zakażenie wirusem HPV może przebiegać bezobjawowo, a więc nie u każdej osoby zakażonej rozwijają się kłykciny. Jeśli jednak już się pojawią (najczęściej w ciągu kilku miesięcy od kontaktu z wirusem), mogą przyjmować różną postać. Bywają to więc niewielkie, zupełnie bezbolesne i lekko twarde grudki, zlokalizowane na wargach sromowych, na prąciu czy w okolicach odbytu. W późniejszej fazie zakażenia zmiany mogą jednak ewoluować w kalafiorowate wykwity, o barwie skóry, czerwone lub brunatne, o powierzchni gładkiej lub zrogowaciałej. Tak zaawansowane kłykciny są nie tylko problemem estetycznym, ale zdrowotnym – mogą wywoływać ból, pieczenie i swędzenie, a nawet wysięk.
Kłykciny kończyste – leczenie
Pacjentom borykającym się z kłykcinami kończystymi z pomocą przychodzi nowoczesna dermatologia, wenerologia, a także ginekologia estetyczna, choć należy pamiętać, że żadna metoda leczenia nie zagwarantuje, iż kłykciny nie powrócą.
I tak kłykciny kończyste we wczesnym stadium zaawansowania, obejmujące niewielkie obszary, leczy się farmakologicznie, z zastosowaniem takich środków, jak imikwimod, interferon,kwas trichlorooctowy czy sinekatechina. Zmiany bardziej zaawansowane mogą już wymagać leczenia chirurgicznego, przy czym są to zabiegi mało inwazyjne, wykonywane w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym. W klinice ESTELL oferujemy w tym zakresie zabiegi laserowe oraz diatermię radiofalową. Oczywiście warto pamiętać, że kłykciny kończyste są chorobą zakaźną, więc leczenia mogą wymagać również partnerzy seksualni osoby chorej.
Na koniec jeszcze jedna sprawa – zakażeniom wirusami HPV można w dużej mierze zapobiegać poprzez szczepienia. Zmniejszają one ryzyko nie tylko kłykcin kończystych, ale także raka szyjki macicy czy raka jamy ustnej. Szczepić mogą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, i to w różnym wieku – począwszy od lat młodzieńczych aż do wieku dojrzałego.