Komu grozi łysienie androgenowe i czy da się mu zapobiec? Przyczyny, objawy i leczenie

4 min
30/03/2023

Łysienie androgenowe (androgenetic alopecia) to częsta przypadłość wielu mężczyzn – w tzw. rasie kaukaskiej pierwsze oznaki tego problemu skóry głowy zwykle pojawiają się już po 20. roku życia i mają związek z nadwrażliwością mieszków włosowych na androgeny. Z łysieniem androgenowym zmagają się również kobiety. Jak pokazuje praktyka lekarska, androgenozależna utrata włosów u kobiet, jak i mężczyzn znacznie obniża samoocenę i często wywołuje uczucie bezradności. Sprawdź, jak wygląda leczenie łysienia androgenowego u obu płci. Poznaj czynniki ryzyka tego zaburzenia i zobacz zabiegi, które mogą ograniczyć nadmierne wypadanie włosów.

Co powoduje łysienie androgenowe u mężczyzn? Przyczyny wypadania włosów i czynniki ryzyka. Czym jest łysienie?

Jak podkreślają lekarze dermatolodzy, zdrowy człowiek traci każdego dnia około 100 włosów, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Jednak w sytuacji, gdy obserwujesz u siebie, że włosy są coraz cieńsze i nie pojawiają się nowe pasma, które powinny zastąpić te utracone, być może zmagasz się z łysieniem typu androgenowego. Czym tak w ogóle jest łysienie? To proces, który polega na postępującym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Co przyczynia się do nadmiernej utraty włosów u mężczyzn (androgenetic alopecia)? Patogeneza choroby jest wieloczynnikowa.

Głównym czynnikiem sprawczym łysieniem typu androgenowego u mężczyzn są zaburzenia hormonalne (podwyższone stężenie testosteronu i jego pochodnych np. dihydrotestosteron DHT). Przyczyną podwyższonego poziomu androgenów może być wrodzony przerost nadnerczy, otyłość, czy przyjmowanie sterydów anabolicznych. Wiedz, że androgenetic alopecia dotyczy aż 80% pacjentów około 70. roku życia (i 40% pacjentek). Jak objawia się to zaburzenie w przypadku mężczyzn? Otóż u panów występuje charakterystyczne cofnięcie się linii włosów – czyli tzw. zakola, widać też postępującą łysinę na szczycie głowy. Należy podkreślić, że u mężczyzn wraz z wiekiem zwykle dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Łysienie androgenowe (androgenetic alopecia – AGA) to problem estetyczny, który w wielu przypadkach ma podłoże genetyczne. Jakie geny odpowiadają za dziedziczenie tego typu łysienia? Przede wszystkim są to geny:

  • 5α-reduktazy,
  • chromosomu Y,
  • receptorów estrogenowych,
  • czynników wzrostowych,
  • receptorów androgenowych.

Warto przeprowadzić tutaj wywiad rodzinny. Badania wykazały, że jeśli ojciec i dziadek ze strony matki zmagali się z tą przypadłością, z uwagi na predyspozycje genetycznie – ryzyko,  iż następne pokolenie także prędzej, czy później zaobserwuje u siebie pierwsze objawy łysienia androgenowego jest naprawdę wysokie. Ponadto u mężczyzn predysponowanych genetycznie wpływ na nasilenie procesu łysienia może mieć również styl życia (np. nałogowe palenie papierosów) oraz czynniki środowiskowe:

  • ekspozycja na UV,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • przewlekły stres,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • zaburzenia mikrobiomu skóry owłosionej.

Jak wygląda łysienie androgenowe u kobiet? Przyczyny i objawy choroby

Jeśli chodzi o przyczyny łysienia androgenowego typu kobiecego, w tym przypadku również choroba może mieć podłoże genetyczne, a dodatkowo ryzyko utraty włosów zwiększa okres menopauzy, zespół policystycznych jajników, nadczynność tarczycy (czynniki te powodują wzrost poziomu androgenów). Jak wygląda łysienie androgenowe u kobiet? Nieco inaczej, niż u mężczyzn. Włosy przerzedzają się na środku głowy, ale łysienie ma charakter rozproszony (nie pojawiają się zakola ani linia włosów nie ulega przesunięciu). Warto wspomnieć, że w przypadku łysienia androgenowego u pań bardzo rzadko dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe? Diagnostyka androgenetic alopecia

Diagnostyką chorób owłosionej skóry głowy zajmuje się lekarz dermatolog. Ze względu na charakterystyczne objawy androgenetic alopecia do rozpoznania przypadłości zwykle wystarczy obraz kliniczny. Specjalista przeprowadza też z pacjentem szczegółowy wywiad. W przypadku kobiet z łysieniem rozlanym pomocniczo można wykonać także trichoskopię, która jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Niekiedy wykonywana jest też analiza pierwiastkowa włosów, biopsja skóry głowy oraz trichogram. Jak leczyć łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn?

Na czym polega leczenie łysienia androgenowego? Wskazania do kuracji AGA

Najpierw warto przypomnieć, jakie są główne wskazania do leczenia łysienia androgenowego, a mianowicie: nadmierne wypadanie włosów, osłabienie i ścieńczenie włosów, pogłębiające się zakola, przerzedzenie włosów w obszarze ciemieniowym.

Kuracja AGA może obejmować terapię doustną, jak i stosowanie wcierek do głowy. Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn może obejmować dostępny w aptece na receptę lek zawierający finasteryd (związek chemiczny blokuje enzym 5α-reduktazy i hamuje powstawanie DHT), a w przypadku pań minoksydyl (przedłuża okres wzrostu włosów, może być stosowany zarówno u mężczyzn, jak i kobiet). Część pacjentów decyduje się także na przeszczep włosów, jednak nie hamuje on rozwoju choroby, a jedynie maskuje jej objawy. Dużym zainteresowaniem cieszą się metody mikrochirurgiczne. Warto podkreślić, że jak dotąd nie opracowano jednej uniwersalnej metody leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet, która mogłaby zagwarantować 100% skuteczność terapii.

Zabiegi przeciw wypadaniu włosów – mezoterapia igłowa, karboksyterapia, światłoterapia, infuzja tlenowa

Zabiegi leczenia łysienia mogę obejmować:

  • terapię z użyciem osocza bogatopłytkowego – mezoterapia igłowa skóry preparatem z osoczem bogatopłytkowym (pozyskanym z krwi własnej pacjenta) powstrzymuje nadmierne wypadanie włosów i hamuje proces łysienia. Odpowiednio odwirowany i spreparowany środek zawiera liczne substancje czynne, które naprawiają tkanki i wspierają regenerację skóry. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa około 30-60 minut, iniekcje nie są więc bolesne, choć osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać lekki dyskomfort podczas nakłuć. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym znajduje zastosowanie w terapii łysienia androgenowego i plackowatego,
  • mikroprzeszczep komórek macierzystych – terapia leczenia łysienia komórkami macierzystymi inicjuje procesy regeneracyjne, przyspiesza porost włosów i pobudza mikrokrążenie. Umiejętnie przeprowadzone sesje zabiegowe zapewniają odrost mocnych i zdrowych włosów, pozwalając pacjentowi zagęścić czuprynę. Zabieg przeprowadza doświadczony i odpowiednio przeszkolony specjalista. Zabieg trwa około 30-40 minut, nie jest to więc długotrwała procedura,
  • terapię światłem – światłoterapia zwiększa ukrwienie skóry, stymuluje porost włosów. Kuracja (seria zabiegów) jest przeprowadzana m.in. u osób zmagających się z wypadaniem włosów po przebytej chorobie, zdewitalizowanych, słabych, suchych i matowych,
  • infuzję tlenową – zabieg trychologiczny przyspiesza procesy gojenia się stanów zapalnych, stymuluje odnowę komórek. Metoda ta polega na wtłaczaniu w skórę wysoko sprężonego tlenu cząsteczkowego i składników aktywnych. Infuzja tlenowa trwa 40-60 minut.

Każda z powyższych terapii poprzedzona jest wstępną konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej, który podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu przeciw wypadaniu włosów, analizując stan zdrowia pacjenta, specyfikę problemu oraz istniejące przeciwwskazania.

Łysienie androgenowe – jak mu zapobiec? Profilaktyka

Warto dbać o prawidłową pielęgnację skóry i wykluczyć czynniki, które mogą prowadzić do intensywnej utraty włosów (np. stres, nikotynizm, niewłaściwa dieta). Warto wprowadzić do jadłospisu produkty, które zawierają kwas alfa-linolenowy (ALA) zawarty i kwas gamma-linolenowy (GLA) – substancje powszechnie stosowane w dietoterapii dermatoz. W trosce o stan owłosionej skóry głowy i zahamowanie nadmiernego wypadania włosów warto ograniczyć używanie kosmetyków do stylizacji fryzur typu lakiery, żele, pianki, gumy. Dobrą

Jeśli zmagasz się z łysieniem androgenowym i chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących zabiegów, dzięki którym można przeciwdziałać tej przewlekłej chorobie mieszków włosowych, zapraszamy na konsultację do naszej kliniki Estell w Warszawie.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171321,lysienie-androgenowe-typu-zenskiego

https://podyplomie.pl/medical-tribune/30237,lysienie-androgenowe-wymaga-wytrwalej-terapii

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171329,lysienie-androgenowe-typu-meskiego

https://podyplomie.pl/dermatologia/35162,lysienie-androgenowe-etiopatogeneza-diagnostyka-i-aktualne-metody-leczenia