Niedoskonałości skórne, takie jak krostki przypominające kaszkę, często pojawiają się na ramionach, a także plecach. Niekiedy mają charakterystyczny, czerwony kolor, a czasem tendencję do rogowacenia, przez co skóra jest szorstka i chropowata. W niektórych przypadkach występują też pod postacią przypominającą trądzik. Obecność takich krost może świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach naskórka i skóry lub nieprawidłowościach hormonalnych. Warto wówczas udać się do dermatologa, a także odpowiednio zadbać o skórę, stosując złuszczanie i właściwą pielęgnację w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej. Jak prawidłowo postępować z krostkami na ramionach, wykorzystując bezpieczne sposoby?
Krostki na ramionach jako nieestetyczne zmiany na naszej skórze
Krostki pojawiające się na naszych ramionach, plecach, a także udach, pośladkach, przedramionach i innych okolicach mogą świadczyć o wielu nieprawidłowościach i mieć różne przyczyny. W każdym przypadku są to jednak nieestetyczne grudki, których warto się pozbyć, zapobiegając tym samym dalszemu rozprzestrzenianiu problemu.
Chociaż wysypka czy zmiany skórne w postaci czerwonych krostek na ramionach i plecach nie są powodem do szczególnego niepokoju i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy życia, warto się ich pozbyć. Obecność takich wykwitów często jest drażniąca i wstydliwa, a dla wielu osób może też być źródłem kompleksów i blokadą przed założeniem ulubionej odzieży.
Często też występowanie krostek powoduje swędzenie i drapanie, zaczerwienienia i podrażnienia, co ma wpływ na uszkadzanie naszej bariery ochronnej. Krostki na ramionach mogą pojawić się zarówno w wieku dorosłym, jak i na etapie dojrzewania czy też u dzieci, kiedy najczęściej świadczą o nietolerancji pokarmowej.
W przypadku występowania swędzących zmian warto rozpoznać przyczynę ich występowania i skonsultować z dermatologiem. Spotkanie może mieć charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, a może też doprowadzić do zdiagnozowania choroby skóry i wprowadzenia leczenia, które trwale rozwiąże problem.
Krostki na ramionach – przyczyny powstawania czerwonych krostek i ropnych wyprysków
Krostki pojawiające się na ramionach, a także innych obszarach ciała bardzo często świadczą o nieprawidłowych procesach zachodzących w różnych warstwach naszej skóry. Obecność krostek często jest efektem nadmiernego produkowania łoju i zbyt intensywnej pracy gruczołów. Obecność krostek na ramionach wynika wówczas z nagromadzenia wytwarzanej treści, która niekiedy powoduje w miejscu skumulowania się stan zapalny. Wówczas na skórze pojawiają się krostki dodatkowo zaczerwienione i obrzęknięte oraz bolesne podczas dotknięcia.
Niekiedy też obecność krostek na ramionach przypomina do złudzenia trądzik pospolity. Wówczas widoczne są na skórze wypryski przypominające trądzik obecny na twarzy, który pojawia się w okresie dojrzewania.
Przyczyną powstawania krostek bywają też inne dolegliwości i urazy. Wówczas zmianom skórnym towarzyszą objawy, takie jak zadrapania, otarcia czy zaczerwienienia widoczne też na innych częściach ciała. Symptomy świadczą najczęściej o toczącym się stanie zapalnym w organizmie.
Przyczyną powstawania kropek na ramionach może być też dermatoza i intensywne drapanie się w tym obszarze ciała. Niekiedy takie działania mogą stać się nawet uzależnieniem behawioralnym, na którego skutek pojawiają się wypryski skórne.
Krostki jednak mogą też być skutkiem zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego. W niektórych przypadkach krostki na ramionach, plecach czy dekolcie występują również na skutek problemów jelitowych. Przyczyną krostek może być również rogowacenie mieszkowe.
Leczenie krostek na ramionach
Warszawska Klinika Estell oferuje np. konsultacje dermatologiczne, podczas których specjalista zapozna się z problemem i dobierze odpowiednią terapię wspomagającą. Leczenie dermatologiczne to zazwyczaj stosowanie preparatów zewnętrznych na krostki. Najczęściej zaleca się peelingi, balsamy z mocznikiem, czasami przy nasileniu zmian zapalnych miejscowo – antybiotyki, nadtlenek benzoilu, retinoidy.
Pomocne mogą okazać się także peelingi medyczne wykonywane w renomowanych klinikach o działaniu złuszczającym oraz redukującym powstałe blizny po krostkach.
Bardzo ważne jest również jednoczesne stosowanie produktów nawilżających skórę. Idealnie sprawdzą się propozycje zawierające w składzie mocznik, który nie tylko nawilży, lecz także wpłynie na regenerację skóry i łagodzenie zmian. Produkty z mocznikiem korzystnie wpływają też na złuszczanie zrogowaciałego naskórka.
Jak pozbyć się krostek na ramionach – kluczowa jest zmiana codziennych nawyków
Sposoby na wyeliminowanie krostek skupiają się nie tylko wokół stosowania odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale lecz także zmianach codziennych nawyków. Na pojawianie się różnego rodzaju zmian na ramionach, dekolcie, plecach, jak i twarzy wpływ ma stosowana dieta. Wiele osób jednak w natłoku codziennych zajęć nie zwraca na ten aspekt zbyt dużej uwagi.
Należy zadbać o dostarczanie organizmowi zdrowych dań zawierających potrzebne substancje odżywcze, witaminy i minerały. W przypadku problemów z wypryskami i krostami na ramionach szczególnie ważne jest dostarczanie takich substancji, jak kwasy tłuszczowe omega-3, selen i cynk. Warto więc dodać do codziennej diety: ryby, orzechy włoskie, migdały, kiełki zbóż, a także olej lniany. Źródłem selenu i cynku są natomiast: czerwone mięso, owoce morza czy pełnotłuste, świeże mleko. Można też wspomóc dietę suplementami. Kluczowe w walce z wypryskami na ramionach są też witaminy A, C, D3 i E.
Codzienna pielęgnacja skóry skłonnej do wyprysków
Codzienna pielęgnacja powinna skupiać się na ścieraniu zrogowaciałego naskórka peelingami, scrubami oraz nawilżaniu. Dobrze jest stosować dermokosmetyki przebadane przez dermatologów. To produkty kosmetyczne, które nie zawierają w składzie sztucznych dodatków, substancji drażniących, parabenów, SLS i innych chemicznych związków, które mogłyby podrażniać skórę ze stanem zapalnym i krostki. Do kąpieli warto zawsze dodawać emolienty, a po prysznicu pamiętać o zastosowaniu balsamu nawilżającego, który zapobiegnie wysychaniu skóry. To szczególnie ważne w przypadku osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień czy tendencją do przesuszania.
Źródła
- Kozłowska, Dorota, Anna Baran, and Iwona Flisiak. „Trudności w leczeniu trądziku piorunującego–opis przypadku.” Dermatology Review/Przeglad Dermatologiczny3 (2015).
- Welz-Kubiak, Kalina, and Adam Reich. „Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry.” Forum Dermatologicum. Vol. 2. No. 1. 2016.
- Błaszkowski, Marcin, et al. „Dermatoza o obrazie klinicznym przypominającym łojotokowe zapalenie skóry.” Postep Derm Alergol 27 (2010): 101-5.
- Sikorska, Monika, Roman Nowicki, and Aleksandra Wilkowska. „Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej.” Alergologia Polska-Polish Journal of Allergology4 (2015): 158-161.
- Kostyła, Magdalena, Patryk Stecz, and Magdalena Wrzesińska. „Lokalizacja zmian skórnych a nasilenie objawów psychopatologicznych u pacjentów z chorobami skóry.” Psychiatria Polska6 (2018).