Labioplastyka – efekty, wskazania i przebieg zabiegu

5 min
14/07/2023
[ssba-buttons]

Przerośnięte wargi sromowe są problemem nie tylko natury estetycznej. To problem, który bardzo często wpływa u pacjentek na obniżenie samooceny, zaniżone poczucie własnej wartości, gorszy nastrój i wstrzemięźliwość w związku ze współżyciem. Często, poza niestandardowym wyglądem warg sromowych i przerostem tych struktur, wiąże się też z dyskomfortem podczas zbliżeń intymnych. Pojawia się problem z noszeniem na co dzień obcisłych ubrań, bielizny czy uprawianiem sportu, takiego jak np. jazda na rowerze. Występowanie zbyt dużych warg sromowych bywa także źródłem dolegliwości bólowych, otarć i licznych infekcji. Rozwiązaniem tego problemu jest zabieg chirurgicznego usunięcia nadmiaru tkanki, czyli labioplastyka.

Czym jest labioplastyka i na czym polega plastyka warg sromowych mniejszych?

Labioplastyka to chirurgiczna metoda korekcji warg sromowych. Za pomocą zabiegu można zmniejszyć wargi sromowe większe lub mniejsze. Celem takiego działania jest wyrównanie asymetrii struktur anatomicznych okolic intymnych, poprawa jakości życia i zlikwidowanie problemów wynikających np. z przerostu warg.

W przypadku każdego zabiegu jego przebieg oraz poszczególne działania są szczegółowo omawiane z pacjentką. Brane są pod uwagę uwarunkowania anatomiczne i istniejący problem, oczekiwania danej osoby względem zabiegu, a także kwestie związane z funkcjami, jakie pełnią wargi sromowe mniejsze i większe. Przed podjęciem decyzji o zabiegu każda pacjentka jest szczegółowo informowana o możliwości osiągnięcia określonych efektów, możliwych powikłaniach, przebiegu rekonwalescencji oraz o tym, w jaki sposób przebiega labioplastyka.

W ramach labioplastyki najczęściej usuwany jest nadmiar tkanek tworzących wargi sromowe w celu uzyskania pożądanego kształtu i rozmiaru tych struktur. W przypadku powiększania warg wstrzykiwany jest materiał wypełniający lub też tłuszcz pobierany z innego obszaru ciała pacjentki.

Wskazania do wykonania zabiegu labioplastyki

Wskazaniem do zabiegu zmiany wielkości lub kształtu warg sromowych są m.in.:

  • zbyt duży rozmiar warg sromowych mniejszych lub większych (przerost),
  • asymetria wrodzona warg sromowych,
  • zdeformowanie warg mniejszych lub większych na skutek przebycia porodu naturalnego,
  • utrata elastyczności i jędrności tkanek w rejonie warg sromowych w związku z postępującymi procesami starzenia lub utraty masy ciała,
  • dyskomfort i ból spowodowany przerostem warg sromowych,
  • potrzeba zmniejszenia warg sromowych mniejszych lub większych ze względów estetycznych wskutek dyskomfortu psychicznego,
  • nawracające infekcje okolic intymnych spowodowane deformacją warg sromowych,
  • rozciąganie warg sromowych i okolicznych struktur w wyniku zaburzeń hormonalnych lub przebytych urazów.

Labioplastyka jest wykonywana również w sytuacji, kiedy pacjentka nie jest zadowolona z wyglądu swoich warg sromowych.

Przeciwwskazania do wykonania korekcji warg sromowych metodą labioplastyki laserowej

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów oraz operacji, tak i przy korekcie struktur intymnych istnieją przeciwwskazania, przy których nie wykonuje się labioplastyki warg sromowych. Należą do nich w szczególności:

  • ciąża oraz okres połogu i karmienia piersią,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • miesiączka,
  • nieuregulowane choroby, takie jak np. cukrzyca czy nadciśnienie,
  • choroba nowotworowa,
  • uczulenie na środki podawane podczas znieczulenia,
  • objawy przeziębienia,
  • infekcje pochwy, sromu i stany zapalne okolic intymnych,
  • opryszczka narządów płciowych.

Niektóre z przeciwwskazań do korekty wielkości lub kształtu warg sromowych mają charakter tymczasowy. Oznacza to więc, że po skonsultowaniu się z lekarzem prawdopodobnie będzie możliwość przeprowadzenia zabiegu w innym terminie lub po spełnieniu określonych warunków.

Konsultacja i kwalifikacja do zabiegu labioplastyki – efekty

Przed wykonaniem korekcji warg sromowych mniejszych niezbędne jest przeprowadzenie konsultacji lekarskiej oraz zakwalifikowanie do zabiegu labioplastyki. Efekty określa specjalista, dokładnie rozpoznając problem i działania, jakie zostaną wykonane w okolicy miejsc intymnych. Wszystkie etapy są szczegółowo omawiane z pacjentką. To odpowiedni czas na zadawanie wszelkich pytań i uzyskiwanie wyczerpujących odpowiedzi. Bardzo ważne jest, aby zapewnić komfort przed wykonaniem labioplastyki.

Podczas konsultacji lekarz dokładnie omawia kwestię docelowego kształtu warg, ale też zaleca wykonanie podstawowych badań niezbędnych do przeprowadzenia działania. To morfologia krwi, OB oraz cytologia. Na tydzień przed planowanym zabiegiem konieczne jest odstawienie leków wpływających na krzepliwość krwi. To również czas ostatecznej konsultacji i zakwalifikowania pacjentki do zabiegu.

W warszawskiej klinice Estell podczas przeprowadzania labioplastyki istnieje również możliwość wykonania innych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, takich jak np. waginoplastyka, hymenoplastyka, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej, czy też działania dotyczące łechtaczki (ostrzykiwanie osoczem) oraz augumentacja punktu G.

Labioplastyka warg sromowych – przebieg zabiegu

Labioplastyka to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Zmniejszanie warg sromowych wykonywane jest przez specjalistę w zakresie ginekologii, położnictwa i jednocześnie medycyny estetycznej, co gwarantuje profesjonalne przejście przez wszystkie etapy procedury i osiągnięcie możliwie najlepszych efektów labioplastyki.

Podczas korekty asymetrii warg sromowych czy przerośnięcia tych struktur pacjentka pozostaje przytomna i ma kontakt z personelem medycznym. Po nadaniu odpowiedniego kształtu wargom sromowym zakładane są szwy, które w czasie rekonwalescencji ulegają samoistnemu wchłonięciu.

Labioplastyka trwa z reguły około trzech godzin. Czas może ulec zmianie w przypadku rozszerzenia działania o inne czynności z zakresu ginekologii estetycznej i korekcji zewnętrznych narządów płciowych.

Labioplastyka – efekty modelowania i zmniejszania warg sromowych

Warto zwrócić uwagę na szerokie spektrum rezultatów, jakie pozwala osiągnąć labioplastyka. Efekt zabiegu jest wielowymiarowy i składa się na niego nie tylko poprawa wyglądu warg sromowych mniejszych lub większych, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki i jej potrzeb.

Dzięki zniwelowaniu asymetrii oraz rozmiaru struktur intymnych znacznie wyższą jakość zyskuje życie seksualne. Po labioplastyce możliwe jest pozbycie się kompleksów i uwierzenie w siebie. Operacja zmniejszenia warg sromowych znacznie podnosi samoocenę i jakość życia.

Poza komfortem intymnym możliwe jest również pozbycie się nawracających infekcji, podrażnień i dolegliwości bólowych. Duże wargi sromowe stanowią też ograniczenie dla wykonywania wielu czynności. Labioplastyka jest zabiegiem, dzięki któremu możliwa staje się komfortowa jazda na rowerze, jazda konna, a także siedzenie, noszenie dowolnej bielizny czy obcisłych, wymarzonych ubrań.

Docelowy, pełny efekt zabiegu labioplastyki pacjentka może odczuć i dostrzec po odbyciu rekonwalescencji i pełnym zagojeniu się rany. Warto stosować się do wszystkich zaleceń lekarza w tej kwestii. Rzetelne podejście do właściwego postępowania po zabiegu wpłynie na szybszy powrót do pełni sił i uzyskanie pełni efektów.

Ginekologia estetyczna – zalecenia i rekonwalescencja

Niezależnie od tego, czy labioplastyka dotyczyła przerostu warg sromowych mniejszych, czy większych, modelowania obu warg, czy tylko jednej z nich, niezbędna jest rekonwalescencja. Całkowity proces gojenia po takim zabiegu trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. Jego długość zależy zarówno od rozległości wykonywanych działań, przestrzegania zaleceń pozabiegowych przez pacjentkę, jak i indywidualnych predyspozycji danej osoby do gojenia się ran.

W ciągu pierwszej doby od przeprowadzenia zwiększania lub zmniejszenia warg sromowych mogą wystąpić niewielkie plamienia w okolicy brzegów miejsca zabiegowego. Do 3 dni natomiast występują niekiedy dolegliwości bólowe związane z ingerencją w miejscu zabiegowym. To jednak normalna reakcja organizmu. Dyskomfort można zniwelować za pomocą środków przeciwbólowych zaleconych przez lekarza wykonującego zabieg. Charakterystyczne po zabiegu korekcji warg sromowych są również zasinienia oraz obrzęk w okolicy zabiegowej. Nie należy się tym przejmować. Dolegliwości ustępują samoistnie wraz z przebiegiem rekonwalescencji.

Do kilkunastu dni po korekcji rozmiaru warg sromowych w okolicach intymnych może utrzymywać się zaczerwienienie, tkliwość, bolesność i opuchlizna. Dolegliwości niwelują zimne okłady, a także specjalne maści i spraye. Bardzo ważne jest, aby po korekcji wielkości warg sromowych nosić wyłącznie luźną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów. To samo dotyczy odzieży. W związku z przebytym zabiegiem należy też powstrzymać się od uprawiania sportu i aktywności fizycznej.

Do 6 tygodni wskazane jest wstrzymanie się od gorących i długich kąpieli, a także kontaktów seksualnych, opalania się w solarium i korzystania z kąpania w zbiornikach wodnych, takich jak baseny, jeziora czy morze. Nie zaleca się także korzystania z sauny. Wstrzemięźliwość seksualna zalecana jest do momentu pełnego zagojenia się miejsca zabiegowego.

Możliwe powikłania po zabiegu

Zabieg korekty przerośniętych warg sromowych mniejszych czy większych jest ingerencją medyczną i niesie ze sobą ryzyko powikłań, jak każde inne działanie tego typu. W związku ze zmianą kształtu warg sromowych może wystąpić:

  • infekcja,
  • nadmierne krwawienie z rany,
  • krwiak w miejscu zabiegowym,
  • problemy z gojeniem lub opóźnienia rekonwalescencji,
  • częściowe rozejście się zszytych brzegów rany, co wymaga ponownego założenia szwów.

Większość z powyższych przypadłości pojawia się jednak na skutek niestosowania się do zaleceń lekarza po zabiegu lub w związku ze zbyt wczesnym powrotem do intensywnego, codziennego funkcjonowania po przeprowadzonej labioplastyce. O wszystkich możliwych powikłaniach pacjentka jest informowana przed przystąpieniem do zabiegu.

Źródła:

  • Sikorski, Marek. „2. LABIOPLASTYKA–WSKAZANIA, TECHNIKA I OCENA EFEKTÓW.” PROBLEMY NAUK MEDYCZNYCH I NAUK O ZDROWIU: 15.
  • Błażejewska, Anita, et al. „Aesthetic surgery: a new trend in sexology.” Menopause Review/Przegląd Menopauzalny 9.5 (2010): 319-323.
  • Gardziejewska, A., Rozanska-Kohsek, A., Zalewski, M., Heimrath, J., & Zalewski, J. (2014). Seksualność kobiet w okresie klimakterium. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 20(4).
  • Śpiewak, Radosław. „Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna–definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin.” Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2.3 (2012): 70-71.
  • Julia, Kruk-Jeromin, and Zieliński Tomasz. „Przerost warg sromowych mniejszych–patomorfologia i leczenie chirurgiczne.” Ginekol Pol 81 (2010): 298-302.
  • Jarząbek-Bielecka, Grażyna, et al. „Seksuologiczne i ginekologiczne problemy u pacjentek z przerostem warg sromowych mniejszych—z uwzględnieniem pacjentki z zespołem Freemana-Sheldona.” Journal of Sexual and Mental Health 13.1 (2015).