Lwia zmarszczka – czy można uniknąć jej powstawania? Jak pozbyć się jej na dobre?

4 min
12/12/2022
[ssba-buttons]

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda między brwiami. Nadaje twarzy srogi i groźny wyraz, a powstaje w wyniku pracy mięśnia marszczącego brwi. Jej stosunkowo szybkie pojawianie się u kobiet i mężczyzn zawdzięczamy głównie mimice twarzy. Na szczęście te wyraziste i wczesne oznaki starzenia skóry można zredukować za pomocą rozmaitych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.

Czym jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, zwana również lwią bruzdą albo zmarszczką gniewu, to pionowa zmarszczka pomiędzy brwiami, która jest najlepiej widoczna na naszej twarzy, kiedy marszczymy brwi. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn dość wcześnie, najpierw w postaci mało widocznej, płytkiej linii, by następnie stopniowo ulec pogłębieniu. Może być pojedyncza albo podwójna.

Zwykle jest już dobrze widoczna około 30 roku życia. Powstawanie zmarszczki gniewu ma taką samą przyczynę jak tworzenie się innych zmarszczek – przykładowo kurze łapki tworzą się w okolicach oczu. Jest nią postępujący proces starzenia się skóry, który wiąże się ze zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny oraz kwasu hialuronowego. Z czasem nieuchronnie następuje pogorszenie się kondycji skóry: tkanki tracą jędrność i elastyczność, pogarsza się również koloryt cery. Mikrouszkodzenia naszej skóry są coraz bardziej widoczne, podobnie jak pogłębiające się zmarszczki mimiczne.

Jak powstaje lwia zmarszczka?

Zmarszczka gniewu zaliczana jest do kategorii zmarszczek mimicznych. Powstaje głównie pod wpływem ruchu mięśni twarzy, np. podczas mrużenia oczu. Lwia zmarszczka pojawia się wskutek skurczu mięśnia odpowiadającego za marszczenie brwi. Corrugator supercilii, bo taka jest jego łacińska nazwa, znajduje się między brwiami, u nasady nosa. Wskutek wielokrotnego kurczenia mięśnia, pierwotnie niewielkie zagniecenie zmienia się w wyraźną, utrwaloną i zwykle dość głęboką, pojedynczą lub podwójną bruzdę widoczną nawet kiedy mięsień się rozluźnia. Lwia zmarszczka powstaje również w związku z obecnością innych czynników:

  • uwarunkowań genetycznych,
  • narażenia na promieniowanie UVA i UVB,
  • stresu, zwłaszcza długotrwałego,
  • nałogu tytoniowego,
  • niekorzystnych nawyków (np. skłonności do marszczenia brwi czy mrużenia oczu).

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi wykonywane w warszawskiej klinice Estell pomagają wygładzić lwią zmarszczkę. Oferta usług jest w tym zakresie bardzo szeroka i obejmuje m.in. laseroterapię, mezoterapię, jak i preparaty zawierające toksynę botulinową.

Redukcja zmarszczek toksyną botulinową

Toksyna botulinowa jest egzotoksyną, którą wykorzystuje się w medycynie już od przeszło 60 lat. Dzięki jej właściwościom, polegającym na blokowaniu przewodnictwa nerwowego, podawana w sposób kontrolowany, stosowana jest w leczeniu wielu chorób.

Stosuje się ją również w medycynie estetycznej, m.in. w wygładzaniu zmarszczek i bruzd. Blokując przewodnictwo nerwowe, toksyna botulinowa zmniejsza kurczliwość mięśni, redukując w ten sposób zmarszczki. Efekt utrzymuje się około 6 miesięcy, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

 

Mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli – młody wygląd skóry

Oferowana w klinice Estell mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli to zabieg łączący korzystne działanie iniekcji, substancji aktywnych takich jak kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy oraz toksyna botulinowa. W podawanym pacjentowi koktajlu toksyna botulinowa stanowi ilość niewielką, ale wystarczającą, żeby rozluźnić mięsień odpowiedzialny za pojawienie się lwiej zmarszczki. Mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli pozwala m.in.:

  • zredukować zmarszczki,
  • poprawić nawilżenie tkanek,
  • wygładzić skórę.

Zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której specjalista omawia z pacjentem zarówno jego przebieg, jak i oczekiwany efekt. Zostają wykluczone przeciwwskazania do zabiegu. Mezoterapia zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem dedykowanych koktajli to doskonałe rozwiązanie pomocne, kiedy pojawia się lwia zmarszczka – zabieg jest bezpieczny i skuteczny, a jego efekt natychmiastowy.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Doskonałym sposobem na redukcję zmarszczki gniewu jest mezoterapia bazująca na wykorzystaniu osocza bogatopłytkowego. Podczas zabiegu pacjentowi podawany jest preparat, którego podstawę stanowią jego własne płytki krwi. Koncentrat podaje się za pomocą iniekcji powierzchniowo do skóry techniką mezoterapii, co w efekcie prowadzi do szybszej regeneracji tkanek, namnażania się komórek skóry, czyli fibroblastów. Pobudzone komórki produkują nowy kolagen, poprawia się także ukrwienie i odżywienie skóry, jej napięcie oraz elastyczność. Rezultat widoczny jest od razu po zabiegu.

Mezoterapia hydroliftingująca

Zabiegi mezoterapii hydroliftingującej bazują na preparatach, które redukują oznaki starzenia, jednocześnie poprawiając kondycję skóry. Aplikowane koktajle zawierają duże ilości kwasu hialuronowego, który działa silnie nawilżająco, a także hydroaksyapatytu wapnia stymulującego produkcję kolagenu. Dzięki właściwościom preparatu skóra staje się bardziej elastyczna oraz napięta, a zmarszczki i bruzdy – wygładzone.

Laseroterapia laserem frakcyjnym CO2

Zabiegi laserem frakcyjnym CO2 służą różnym celom – pozwalają na szybkie i niewymagające szwów usuwanie znamion, ale także na odmłodzenie skóry, redukcję zmarszczek i wyrównanie kolorytu cery.

Laser CO2 powoduje odparowanie (ablację) tkanki w miejscu działania wiązki promieniowania, powodując mikrouszkodzenia pobudzające skórę do odbudowy.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Innym zabiegiem pomocnym w usuwaniu lwiej zmarszczki jest radiofrekwencja mikroigłowa. Izolowane igły, przy pomocy których wykonywane są mikronakłucia na głębokość od 0,5 do 4 mm, emitują fale radiowe działające na dwa sposoby. Po pierwsze, fale pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenu, a po drugie, skracają istniejące już włókna kolagenowe, co powoduje napięcie i wygładzenie skóry.

Warto wspomnieć, że już samo nakłuwanie stymuluje naturalne procesy odbudowy skóry, wywołując wzmożoną kolagenozę, a także redukując procesy degeneracyjne przez obkurczanie nadmiernie rozciągniętych włókien kolagenu.

Domowe sposoby na lwią bruzdę

Efekt uzyskany dzięki zabiegom można podtrzymać, stosując regularnie domowe sposoby na redukcję lwiej zmarszczki. Dobre rezultaty może dać m.in.:

  • facefitness,
  • masaż kobido,
  • klasyczny masaż twarzy.

Każdy z tych sposobów działa korzystnie na skórę, redukując widoczność zmarszczki między brwiami. Warunkiem skuteczności zabiegów jest systematyczność – dobry efekt przyniesie wyłącznie konsekwentne ich stosowanie.

Jak zapobiec powstawaniu lwiej zmarszczki? Profilaktyka

Zapobieganie powstawaniu zmarszczek mimicznych nie jest łatwe. Trudno panować nad odruchami, do jakich zalicza się reakcję mięśni na zróżnicowane bodźce. Mimo to, istnieją pewne nawyki, które niewątpliwie opóźniają powstawanie wszystkich zmarszczek, w tym mimicznych, włącznie z lwią. Są to:

  • prawidłowa, zbilansowana dieta,
  • właściwe nawadnianie organizmu,
  • stosowanie kremów nawilżających w codziennej pielęgnacji,
  • używanie kosmetyków z filtrem UV,
  • wkładanie okularów przeciwsłonecznych podczas słonecznych dni zarówno latem, jak i zimą (dzięki temu nie mrużysz oczu i nie marszczysz brwi),
  • noszenie okularów korekcyjnych, jeśli jest taka potrzeba
  • regularne stosowanie masek i preparatów przeciwzmarszczkowych, stosownie do wieku i kondycji skóry, przynajmniej raz w tygodniu.

Oczywiście warto również poświęcić codziennie kilka chwil na wspomniany już masaż twarzy czy facefitness. Warto jednak zaznaczyć, że z przyczyn naturalnych, zabiegami domowymi nie da się uzyskać spektakularnych efektów. Najlepszym sposobem na natychmiastowe pozbycie się lwiej zmarszczki pozostaje jednak medycyna estetyczna.