Łysienie u mężczyzn – problem tylko dojrzałych?

4 min
02/11/2022
[ssba-buttons]

Większość Panów po 50. roku życia obserwuje u siebie wyraźne zakola lub gładki obszar na szczycie głowy. Jednak przerzedzenie fryzury, a nawet cofanie linii włosów czoła bardzo często dotyczy osób znacznie młodszych. Za łysienie u mężczyzn najczęściej odpowiadają hormony, a dokładniej wrażliwość mieszków włosowych na ich działanie. Dowiedz się więcej na ten temat!

Najczęstsze powody przerzedzenia fryzury u Panów – łysienie androgenowe 

W przypadku kobiet nadmierne na wypadanie włosów często jest konsekwencją niedoborów żywieniowych, inwazyjnej stylizacji i zabiegów fryzjerskich. Z kolei za łysienie u mężczyzn zwykle odpowiadają hormony płciowe (androgeny). Utrata włosów o takim podłożu określana jest jako łysienie androgenowe.

Dlaczego utrata włosów jest problemem mężczyzn w różnym wieku? 

Problem ten dotyczy głównie Panów, ale także kobiet, chociaż u płci żeńskiej przebieg, jak i objawy są inne. Łysienie androgenowe u kobiet zwykle rozwija się w starszym wieku – może dotyczyć ok. połowy Pań po 50. roku życia. Zwykle nie powoduje też całkowitego łysienia (gładkich obszarów), a jedynie przerzedzenie włosów. Natomiast łysienie androgenowe u płci męskiej szacunkowo dotyczy nawet 80% starszych mężczyzn i spory odsetek osób znacznie młodszych. Pierwsze objawy w postaci nadmiernej utraty włosów mogą pojawić się także u młodych mężczyzn, nawet przed 20. rokiem życia. Na problem łysienia uskarża się nawet co trzeci mężczyzna w średnim wieku. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ten typ łysienia ma duży związek z predyspozycjami genetycznymi, na które nie mamy wpływu. Ponadto stężenie męskich hormonów płciowych jest wyższe u Panów i niezależne od wieku, natomiast u kobiet ma większy związek z zaburzeniami hormonalnymi.

Jakie są przyczyny łysienia męskiego?

Dokładne przyczyny łysienia androgenowego nie zostały poznane. Wiadomo jednak, że schorzenie ma podłoże genetyczne – odpowiadają za nie czynniki, takie jak 5α-reduktaza, chromosom Y, receptory androgenowe i estrogenowe, a także czynniki wzrostu. Dziedziczymy nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie hormonów. Wyjaśniając, testosteron, a właściwie jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT), która jest aktywną formą testosteronu, działa uszkadzająco na mieszki włosowe, prowadząc do ich miniaturyzacji. Powodem może być nadmiar testosteronu, np. w wyniku chorób, takich jak przerost gruczołu krokowego, jak i genetyczne zaburzenia wydzielania wymienionych substancji. Synteza testosteronu do dihydrotestosteronu odbywa się z udziałem m.in. wspomnianego enzymu 5α-reduktazy, dlatego z łysieniem androgenowym zmagają się również Panowie z prawidłowym stężeniem testosteronu. Dowiedz się również, jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów.

Objawy łysienia typu męskiego

Problem ten może objawiać się w różnych formach. Najczęściej jednak pierwsze objawy łysienia androgenowego u mężczyzn to cofanie się linii włosów czoła, czyli powstawanie tzw. zakoli. Mieszki włosowe w tej części głowy są najbardziej wrażliwe na działanie aktywnej formy hormonu męskiego. W następnej kolejności zwykle Pacjent staje się łysy na czubku głowy (tzw. tonsura). W miarę postępu schorzenia łysienie rozprzestrzenia się w kierunku skroni i ciemienia. Włosy na części potylicznej (z tyłu głowy) nie wypadają, ponieważ ich mieszki nie są wrażliwe na działanie hormonów.

Czy można zapobiec wypadaniu włosów u mężczyzn? 

Aby zrozumieć, czym jest łysienie androgenowe i w jaki sposób można walczyć z tym schorzeniem, warto przybliżyć struktury włosa i cykl jego życia. Otóż włosy wyrastają z mieszków włosowych (zagłębień w skórze). Każdy z nich w ciągu życia wytwarza ok. 20-30 włosów, które rosną w skupiskach po 2-4 łodygi wraz z cebulkami. Nie rosną one stale, a wypadają co kilka lat, po czym są zastępowane przez nowe. Ma to związek z fazami cyklu włosa.

Prawidłowo etap aktywnego wzrostu (anagen) w przypadku skóry głowy trwa od 2 do 7 lat. Kolejno włos przechodzi w krótką, trwającą 1-2 tygodnie fazę spoczynku (katagen). W tym czasie mieszek włosowy ulega skurczeniu. Następnie, ok. 2-4 miesiące trwa faza obumierania (telogen), po której włos całkowicie oddziela się od macierzy i wypada wypchnięty przez nowy, a przynajmniej tak powinno być.

Łysienie androgenowe to problem przewlekły i postępujący. Pod wpływem hormonów dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Prawidłowo średnica łodygi u nasady wynosi ok. 0,8 mm, natomiast w wyniku miniaturyzacji mieszka włosy stają się coraz cieńsze i słabsze – ich średnica może wynosić nawet zaledwie 0,04 mm. W przypadku łysienia androgenowego dochodzi także do zaburzeń faz cyklu życia włosa. Etap aktywnego wzrostu ulega skróceniu – w efekcie włosy obumierają szybciej. Z kolei faza oczekiwania na nowy włos jest znacznie wydłużona, a tym samym odrastanie włosów się wydłuża. Z czasem dochodzi do zwłóknienia mieszków i całkowitego ich zaniku – następuje zahamowanie ich funkcjonalności i nie są już w stanie wytworzyć żadnych nowych łodyg.

Niestety nie można zapobiec łysieniu u mężczyzn, ale dzięki dostępnym metodom można znacznie spowolnić ten proces. Skuteczność terapii zależy od etapu rozwoju schorzenia. Osłabione mieszki włosowe można wzmacniać. Natomiast jeśli doszło już do ich zaniku, pozostaje jedynie przeszczep włosów.

Na czym polega leczenie łysienia? 

Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od zaawansowania problemu. Terapia powinna być prowadzona pod okiem lekarza. Niekiedy zaleca się leczenie farmakologiczne, za pomocą środków doustnych lub preparatów do stosowania miejscowo. Są one dostępne w aptece. Ich działanie polega m.in. na poprawie ukrwienia, a tym samym dotlenienia i odżywienia skóry głowy i włosów, a także na hamowaniu włóknienia mieszków.

Pacjenci dotknięci łysieniem androgenowym mają do dyspozycji również wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Regeneracyjne leczenie łysienia w wielu przypadkach daje znakomite rezultaty.

Jak pobudzić porost włosów? Mezoterapia skóry głowy

Doskonałe efekty terapeutyczne dają małoinwazyjne zabiegi, które pozwalają na głębokie odżywienie i dotlenienie tkanek. Jedną z takich metod jest mezoterapia igłowa skóry głowy. Zabieg polega na podaniu różnych koktajli zawierających związki aktywne i odżywcze lub osocza krwi bogatego w czynniki wzrostu.

Pozostałe zabiegi na łysienie u mężczyzn

Metodą służącą regeneracji osłabionych mieszków włosowych jest także mikroprzeszczep komórek macierzystych w leczenia łysienia androgenowego. Polega on na przeszczepie materiału pobranego z potylicy, czyli z obszaru odpornego na działanie androgenów. Uzyskane komórki progenitorowe i czynniki wzrostu są podawane w przerzedzony obszar, gdzie wzmacniają mieszki i stymulują wzrost włosów.

Naturalne procesy regeneracyjne można pobudzać także za pomocą czystego dwutlenku węgla podawanego podskórnie w formie iniekcji. Zabieg taki, o nazwie karboksyterapia, jest świetną metodą wspomagającą.