Manualne oczyszczanie twarzy: czy to na pewno najlepszy pomysł?

3 min
01/10/2021
[ssba-buttons]

Oczyszczanie manualne twarzy to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu, czyli po prostu wyciśnięciu, krost, grudek i zaskórników. Choć tego typu oczyszczanie cery w pierwszej chwili wydaje się proste i nieskomplikowane, to jednak absolutnie nie zalecamy, by wykonywać je samodzielnie w domu! W tym celu należy udać się do kosmetyczki lub kosmetologa, a jeszcze lepiej – zamiast oczyszczania manualnego wybrać jeden z nowoczesnych, o wiele bezpieczniejszych i skuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Manualne oczyszczanie twarzy to zabieg polegający na ręcznym, mechanicznym usuwaniu z różnych partii ciała – głównie z twarzy, pleców, ramion i dekoltu – martwego naskórka, zaskórników, grudek i krost.

Domowe manualne oczyszczanie twarzy – czy warto?

W pierwszej chwili może się wydawać, że oczyszczanie manualne skóry to prosty zabieg, który każdy może bez problemu wykonać samodzielnie w domu, po prostu siadając przed lustrem i wyciskając znajdujące się na twarzy krosty. Nic bardziej mylnego! Należy raz na zawsze zapamiętać sobie, że wyciskanie niedoskonałości w domowych warunkach, bez przygotowania cery oraz bez odpowiednich umiejętności, może się skończyć dla skóry naprawdę fatalnie! Podrażnienia i zasinienia to tylko czubek góry lodowej. Brak dezynfekcji może powodować rozsiewanie się szkodliwych drobnoustrojów po skórze, a w konsekwencji – pogorszenie stanu skóry, a w najgorszym przypadku nawet pojawienie się blizn. Jeśli już decydować się na taki zabieg, to wyłącznie u specjalisty!

Manualne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – krok po kroku

Manualne oczyszczanie twarzy – wykonywane przez kosmetyczkę lub kosmetologa – może być zalecane osobom ze skórą przetłuszczającą się i trądzikową, czasem również mieszaną. Wykonany bezpiecznie i profesjonalnie zabieg pozwala na usunięcie martwego naskórka, pozbycie się zaskórników, krost i grudek. Trzeba go jednak przeprowadzić w kilku etapach:

  1. Na początek specjalista oczyszcza skórę pianką lub mleczkiem, a następnie tonizuje ją.
  2. Kolejny krok to delikatny peeling, najczęściej enzymatyczny, który usuwa martwy naskórek.
  3. W następnym etapie na twarz nakłada się maseczkę rozpulchniającą albo poddaje się ją działaniu pary wodnej wytwarzanej przez wapozon.
  4. Specjalista ręcznie usuwa zaskórniki i zmiany znajdujące się na skórze.
  5. Po zakończeniu oczyszczania manualnego wykonuje się darsonwalizację, która dezynfekuje skórę.
  6. Na twarz nakładany jest dopasowany do potrzeb krem, najczęściej odżywczo-nawilżający.

Twarz po oczyszczaniu manualnym – jak ją traktować?

Oczyszczanie manualne twarzy jest dość czasochłonnym zabiegiem – może trwać łącznie nawet około dwóch godzin. Dodatkowo nie jest to przyjemna procedura – poddawana mechanicznemu działaniu skóra może szczypać i piec, a usuwanie niektórych krost bywa najzwyczajniej w świecie bolesne.

Twarz po oczyszczaniu manualnym może być zaczerwieniona, podrażniona, a nawet lekko opuchnięta. Przez 24 godziny warto zapewnić jej maksimum regeneracji – nie malować się, zrezygnować z kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, wieczorem opłukać ją letnią wodą i zastosować krem nawilżający. W zależności od tego, jak wiele znajdowało się na niej zmian, pełne gojenie twarzy po oczyszczaniu manualnym może trwać od 48 do 72 godzin.

Co zamiast oczyszczania manualnego?

Warto pamiętać, że tak naprawdę manualne oczyszczanie twarzy jest obecnie zabiegiem wykonywanym dość rzadko – współczesna kosmetologia oraz medycyna estetyczna znają nowocześniejsze, skuteczniejsze, bezpieczniejsze i przede wszystkim bardziej komfortowe dla pacjentów metody, które pozwalają dogłębnie oczyścić skórę, pozbyć się zaskórników, krost i grudek. Oczywiście pierwszym krokiem powinna być konsultacja dermatologiczna, podczas której to lekarz oceni, czy zmiany skórne wymagają jedynie bardziej intensywnej pielęgnacji, czy jednak potrzebne jest specjalistyczne leczenie, np. z użyciem antybiotyków (stosuje się je u osób z zaawansowanym trądzikiem) lub leków hormonalnych.

Jeśli lekarz stwierdzi, że zmiany nie wymagają specjalistycznego leczenia, może zalecić zarówno zmianę codziennej pielęgnacji, jak i zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W naszej klinice ESTELL w Warszawie w celu dogłębnego oczyszczenia skóry, usunięcia zaskórników, krost i grudek, a także uregulowania pracy gruczołów łojowych szczególnie polecamy dwa z nich: infuzję tlenową oraz zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych:

  • Infuzja tlenowa bazuje na technologii tlenu hiperbarycznego, dzięki któremu składniki aktywne wtłaczane są w głębsze partie skóry, gdzie mogą działać o wiele efektywniej. Konkretny preparat dobierany jest do indywidualnych potrzeb skóry. Skuteczność zabiegu tkwi jednak w zastosowaniu dwóch postaci kwasu hialuronowego: niskocząsteczkowy przenika do głębszych warstw skóry wraz ze składnikami aktywnymi, zaś wielkocząsteczkowy wiąże wilgoć z otoczenia i utrzymuje ją w skórze na dłużej.
  • Z kolei zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych wykonywany jest przy użyciu urządzenia zapewniającego trzy jednoczesne efekty pielęgnacyjne: złuszczenie zewnętrznej warstwy skóry, wchłonięcie podstawowych składników rewitalizujących skórę oraz naturalne dotlenienie skóry od wewnątrz. Podczas zabiegu stosowane są również preparaty dobrane do indywidualnych potrzeb skóry danego pacjenta, a także kosmetyki oczyszczające, matujące i redukujące niedoskonałości.

W klinice ESTELL pomożemy Ci się uporać z zanieczyszczoną skórą z zaskórnikami, krostami czy grudkami. Umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!