Masaż tanaka – czy to skuteczny sposób na młody owal twarzy?

3 min
12/12/2021

Masaż tanaka to jeden z najbardziej znanych japońskich rytuałów pielęgnacyjnych, który – wykonywany prawidłowo i regularnie – pozwala m.in. wygładzić zmarszczki, zmniejszyć opuchliznę pod oczami oraz poprawić napięcie skóry. Należy przy tym mieć świadomość, że efekty masażu tanaka nie będą błyskawiczne, spektakularne i długotrwałe. Dlatego najlepiej traktować go jako uzupełnienie profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

 

Masaż tanaka to zyskujący ogromną popularność japoński rytuał pielęgnacyjny, opracowany przez pochodzącą z Kraju Kwitnącej Wiśni kosmetolog Yukoko Tanaka. Mówiąc najprościej, polega on na wykonywaniu ściśle określonych ruchów masujących podczas codziennej pielęgnacji skóry rano i wieczorem. Koncepcja masażu twarzy tanaka ma swoje źródło w starożytnych japońskich systemach zdrowotnych, których ważnym elementem były właśnie masaże, wykonywane zgodnie z zasadami „an – ma”, czyli „nacisnąć – pocierać”. Masaż ma nie tylko działanie relaksujące i odprężające – zauważono, że wykonywany prawidłowo i systematycznie odmładza skórę i sprawia, że wygląda ona promiennie i zdrowo.

Masaż tanaka – na czym polega?

Masaż tanaka wykonuje się w ściśle określonych etapach. Całą procedurę są w stanie przeprowadzić jedynie doświadczeni w tym zakresie specjaliści – w domowych warunkach zazwyczaj stosuje się wersję uproszczoną masażu, np. bez etapu akupresury:

  • Etap I – relaks i odprężenie

Na tym etapie wykonuje się delikatne, odprężające ruchy w obrębie karku, dekoltu i szyi. Ich celem są rozluźnienie napiętych mięśni, poprawa krążenia, lepsze dotlenienie skóry, jak również odstresowanie, zrelaksowanie, pozbycie się negatywnych myśli. Jednocześnie twarz zostaje owinięta ciepłym ręcznikiem, co dodatkowo odpręża i wprowadza w spokojny, błogi nastrój.

  • Etap II – usuwanie toksyn

Na tym etapie wykonywane są akupresura oraz masaż limfatyczny – działania te mają na celu usprawnienie przepływu limfy w organizmie, przyspieszenie usuwania toksyn, zmniejszenie obrzęków i opuchlizny oraz oczyszczenie organizmu.

  • Etap III – lifting

Kolejny etap masażu twarzy tanaka to ruchy wykonywane w miejscach najbardziej narażonych na utratę jędrności – na policzkach, na czole, w okolicach brody. Mają one za zadanie wpłynąć na mięśnie twarzy, a jednocześnie poprawić elastyczność oraz wygładzić skórę twarzy.

  • Etap IV – energetyzowanie

Ponownie wykonuje się akupresurę, ale tym razem działając na te punkty twarzy, które odpowiadają za witalność, życiową energię oraz pozytywne emocje. Zgodnie z japońską filozofią poprzez akupresurę można również wpływać na pracę narządów wewnętrznych.

W uproszczonej, domowej wersji masaż twarzy tanaka wykonuje się rano i wieczorem, podczas nakładania dopasowanego do potrzeb skóry olejku, serum lub kremu.

Masaż tanaka – efekty

Do głównych efektów regularnie wykonywanego masażu tanaka zalicza się:

  • poprawę ukrwienia i odżywienia skóry,
  • wygładzenie skóry,
  • poprawę jędrności i elastyczności skóry,
  • redukcję obrzęków i opuchlizny,
  • poprawę kolorytu skóry,
  • przywrócenie skórze witalności i blasku.

Masaż tanaka na zmarszczki? Połącz go z zabiegami estetycznymi!

Należy mieć świadomość, że efekty masażu tanaka nie będą zauważalne od razu, spektakularne i długotrwałe. Dlatego mimo wszelkich dobrodziejstw, jakie masaż tanaka niesie dla skóry, najlepiej traktować go jako uzupełnienie profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. W Estell proponujemy m.in. zabiegi z użyciem lasera tulowego, wolumetrię twarzy biostymulatorem kolagenu oraz radiofrekwencję mikroigłową.

  • Laser tulowy

Używany w naszej klinice laser tulowy jest urządzeniem łączącym w sobie technologie ablacyjne i nieablacyjne. Ma również możliwość dostosowania parametrów działania na różnych głębokościach skóry.

Emitowana przez laser energia wnika w głębokie partie skóry, gdzie rozpoczyna jej kompleksową przebudowę. Jednocześnie działa bardzo delikatnie (pacjent nie wymaga rekonwalescencji), niskie jest także ryzyko skutków ubocznych.

Laser tulowy jest bardzo skuteczny m.in. w redukcji różnego rodzaju przebarwień, w tym posłonecznych, hormonalnych oraz polekowych. Można dzięki niemu poprawić koloryt skóry, usunąć blizny potrądzikowe, zwęzić rozszerzone pory, a także usunąć drobne zmarszczki. Efekty widoczne są już po jednym zabiegu, ale najczęściej zaleca się wykonanie ich w serii.

  • Wolumetria twarzy biostymulatorem kolagenu

Wolumetria jest zabiegiem polegającym na wymodelowaniu konturów twarzy oraz liftingu tkanek – jej celem jest przywrócenie pacjentowi młodego wyglądu, poprawa owalu twarzy i nadanie mu młodzieńczej witalności. Podczas wolumetrii można wyrównać kontur twarzy, wypełnić policzki lub unieść opadające tkanki.

W klinice ESTELL zabieg wolumetrii wykonujemy z zastosowaniem biostymulatoru kolagenu, który podaje się głęboko w tkankę podskórną. Są to preparaty bezpieczne, w pełni wchłanialne i zapewniają doskonały efekt estetyczny. Dodatkowo jako jedyne na rynku nie tylko wypełniają tkanki, ale również pobudzają u pacjenta produkcję kolagenu.

Efekty wolumetrii twarzy biostymulatorem kolagenu są widoczne od razu po pierwszym zabiegu i utrzymują się od roku do czterech lat. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

  • Radiofrekwencja mikroigłowa

Ten zabieg polega na wykonywaniu przy użyciu izolowanych igieł mikronakłuć na głębokości od 0,5 do 4 mm. Na skórę pozytywnie wpływa zarówno sam proces iniekcji (natychmiast przyspieszają procesy naprawcze organizmu i produkcja nowych komórek), jak również fakt, że igły emitują energię fal radiowych. Pobudza to tworzenie się nowych włókien kolagenu oraz elastyny.

Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala na poprawę napięcia twarzy, redukcję opadającego owalu, wygładzenie zmarszczek, ujędrnienie i uelastycznienie skóry, redukcję blizn oraz rozszerzonych porów. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii czterech zabiegów co 3 tygodnie.

Zapraszamy na konsultacje do kliniki Estell – nasi specjaliści podpowiedzą, jaki zabieg sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego pacjenta i czy można go bez przeszkód łączyć z masażem tanaka.