Japoński masaż twarzy Kobido to wywodzący się kultury Dalekiego Wschodu rytuał pielęgnacyjno-zdrowotny, będący doskonałym uzupełnieniem zabiegów medycyny estetycznej o działaniu liftingującym, ujędrniającym oraz odmładzającym. Jest to intensywny, głęboki masaż, który pozwala się zrelaksować i odprężyć, a jednocześnie oddziałuje na wszystkie warstwy skóry i mięśnie. Dowiedz się więcej na temat
Japoński masaż Kobido – co to za metoda i skąd się wywodzi?
Daleki Wschód jest ojczyzną wielu rozmaitych rytuałów i zabiegów medycyny naturalnej, które są udowodnionym pozytywnym źródłem zdrowia i piękna dla całego ciała oraz poprawiają samopoczucie człowieka. Europa czerpie z tych tradycji od wieków – jednym z zabiegów, które warto wykonywać, wyraźnie zyskującym w ostatnim czasie popularność, jest masaż Kobido.
Masaż twarzy Kobido to japońska technika masażu (czasem również karku, szyi i dekoltu), która początkowo była zarezerwowana jedynie dla przedstawicieli dworu cesarskiego oraz najwyżej urodzonych obywateli Japonii. Wykonywali go wykwalifikowani specjaliści – już przed wiekami rytuał Kobido cechował się najwyższym stopniem zaawansowania technicznego spośród wszystkich metod masażu.
Japoński masaż twarzy Kobido polega na wykonywaniu złożonych, intensywnych i szybkich ruchów, które powodują głęboki relaks, niwelują napięcie mięśniowe, stymulują skórę m.in. do produkcji kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego, a dzięki temu pozwalają uzyskać określone efekty zdrowotne i estetyczne.
Jak wygląda masaż Kobido na poszczególnych jego etapach?
Pierwszym etapem masażu Kobido jest określenie kondycji skóry oraz praca związana z jej przygotowaniem – np. odpowiednie oczyszczenie. Jak już wspomniano, masaż Kobido to dość intensywne i szybkie ruchy, którymi wykonująca go osoba działa na tkanki twarzy, szyi, głowy i karku pacjenta. Początkowo ruchy te mogą powodować pewien dyskomfort, ale nie są bolesne i organizm przystosowuje się do nich po kilku chwilach.
Masaż japoński Kobido składa się z kilku etapów, takich jak:
- masaż tkanek głębokich – pierwszy etap zabiegu Kobido wykonywany jest na sucho, bez użycia olejku, co ma celu zlikwidowanie napięć mięśniowych;
- relaksacja – celem głębokiego masażu relaksującego są poprawa krążenia, odprężenie, rozluźnienie mięśni oraz redukcja stresu;
- drenaż limfatyczny – na tym etapie ruchy stają się coraz bardziej intensywne, bo mają na celu poprawę krążenia limfy, zmniejszenie opuchlizny i obrzęków;
- lifting tkanek – najbardziej intensywna część masażu Kobido, mająca na celu poprawę przepływu krwi, zwiększenie temperatury tkanek oraz ich uniesienie;
- akupresura – na tym etapie głównym celem jest praca na punktach akupresurowych w obrębie skóry twarzy, gdzie znajdują się kluczowe mięśnie, ale wbrew nazwie nie jest to etap inwazyjny.
Jakie efekty masażu Kobido są możliwe do osiągnięcia? Czy japoński lifting twarzy działa?
Masaż twarzy Kobido ma pozytywny wpływ zarówno na urodę, jak i na zdrowie. Wykonywany regularnie przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę pozwala na:
- poprawę jędrności i elastyczności skóry,
- uniesienie opadających tkanek,
- spowolnienie procesów starzenia się skóry,
- ujednolicenie kolorytu skóry,
- poprawę owalu twarzy.
Jeśli chodzi o korzyści zdrowotne, masaż Kobido zapewnia pobudzenie krążenia limfy, a co za tym idzie – przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, łagodzi napięcie mięśniowe, zmniejsza sztywność mięśni twarzy, a nawet pomaga redukować uciążliwe bóle głowy. Jak każdy inny masaż, również masaż twarzy Kobido relaksuje, pozwala się odprężyć i odstresować.
Efekty można odczuć już po pierwszym zabiegu. Wówczas możliwe jest głównie rozluźnienie mięśni twarzy i szyi oraz lekkie wygładzenie skóry. Zwykle jednak pierwsze efekty szybko mijają, dlatego najlepsze rezultaty przynosi masaż Kobido wykonywany regularnie. Przy pełnej serii zabiegowej i masażach rzadziej wykonywanych masażach przypominających widoczne efekty niekiedy bywają porównywane do niechirurgicznego liftingu twarzy.
Jakie są wskazania do masażu Kobido? Komu polecany jest taki lifting twarzy?
Masaż twarzy Kobido stymuluje głębsze warstwy skóry, dlatego jest polecany głównie w przypadku oznak starzenia się skóry, takich jak np.:
- zmarszki,
- utrata jędrności,
- opadające tkanki,
- zaburzenia kolorytu cery,
- lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej.
Masaż Kobido pobudza skórę do regeneracji i pozwala się odprężyć. Można z niego korzystać także w celach profilaktyki anti-age.
Jak często wykonywać masaż Kobido, aby zauważyć rezultaty?
Jednorazowy masaż Kobido trwa ok. godzinę. Zabieg Kobido przynosi najlepsze efekty, jeśli jest wykonywany regularnie. Zwykle zaleca się wykonanie serii 5-7 masaży w odstępie tygodnia. Później można powtarzać masaż raz w miesiącu, w celu podtrzymania rezultatów.
Podstawowe przeciwwskazania do masażu Kobido – kiedy z niego zrezygnować?
Jak w przypadku każdego zabiegu również masażu Kobido nie wykonuje się u wszystkich. Do przeciwwskazań zalicza się:
- występowanie na skórze ostrych stanów zapalnych, otwartych ran, owrzodzeń, ropiejących zmian trądzikowych,
- wykonane w ciągu 2-3 tygodni ekstrakcje zębowe,
- wykonane w nieodległej przeszłości niektóre zabiegi medycyny estetycznej – toksyna botulinowa (w ciągu dwóch tygodni), nici PDO (w ciągu sześciu miesięcy).
Jak widać, nie są to jednak przeciwwskazania bezwzględne – po wyleczeniu zmian skórnych albo odczekaniu określonego czasu po iniekcji toksyny botulinowej pacjent może zgłosić się na zabieg.
Czy można wykonać masaż Kobido w domu?
Osoby doświadczone mogą praktykować tę formę masażu samodzielnie, ale jest to niezwykle trudne. Profesjonaliści uczą się sztuki Kobido wiele miesięcy lub lat. Źle wykonany zabieg nie daje efektów, a ze względu na swój złożony charakter i intensywność może nawet uszkadzać skórę i wywoływać niepożądane reakcje. Jeśli zależy Ci na efekcie liftingu za pomocą samodzielnie przeprowadzanych zabiegów, zacznij raczej od mniej skomplikowanych sposobów stymulacji tkanek twarzy w domu.
Masaż twarzy Kobido – uzupełnienie rytuału liftingującego zabiegami medycyny estetycznej
Japoński masaż twarzy Kobido bez wątpienia pozytywnie wpływa na urodę, ale po pierwsze – przynosi efekty dopiero po wielu tygodniach regularnego powtarzania, a po drugie – są one zauważalne, ale nie spektakularne. Można też traktować taki masaż jako uzupełnienie dla profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, które bazując na nowoczesnych technikach i innowacyjnych metodach zabiegowych, pozwalają odmłodzić skórę. Z jakimi zatem procedurami można łączyć masaż Kobido? Technikami zabiegowymi, które generują zmiany w skórze oraz mięśniach twarzy są m.in.:
- Zabiegi niechirurgicznego lipoliftingu z użyciem tkanki tłuszczowej pacjenta – po pobraniu niewielkiej ilości tłuszczu z okolic talii, część może być wykorzystana jako wypełniacz opadających tkanek, a druga – po specjalnym opracowaniu, które uwalnia komórki macierzyste, podawana w formie iniekcji pod skórę w celach regeneracyjnych i odmładzających.
- Mezoterapia z wykorzystaniem krwi obwodowej Pacjenta – to zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego, uzyskiwanego w procesie wirowania z pobranej uprzednio krwi. Osocze jest bogate w komórki macierzyste i czynniki wzrostu – podane w formie mezoterapii pod skórę powoduje przyspieszenie procesów regeneracji, a także pozwala odżywić i odmłodzić skórę.
- Laseroterapia – urządzenia, które łączą właściwości lasera ablacyjnego i nieablacyjnego, emitują energię zdolną do wnikania w głębsze partie skóry. Inicjuje to jej gruntowną przebudowę. Zabiegi takie wygładzają zmarszczki, niwelują blizny, pozwalają wyrównać koloryt skóry i zamykają rozszerzone pory.
Oczywiście należy mieć świadomość, że również w przypadku tych zabiegów konieczne może być odczekanie kilku tygodni, zanim zostanie wykonany masaż Kobido. W warszawskiej klinice Estell decyduje o tym lekarz w trakcie konsultacji, mając na uwadze oczekiwania pacjenta.
Źródła:
- https://www.balsamique.pl/en/blogs/news/masaz-kobido
- https://thelaglow.com/kobido/
- https://mediterraneanspirit.es/en/kobido-massage-the-oriental-facelift-without-surgery/
- https://www.takumifinch.com/en/therapies-japonaises/bienfaits-kobido/
- https://www.specialarabia.com/en/article/7433-Everything-You-Need-To-Know-About-Kobido-The-Natural-Japanese-Face-lift