Maseczka ochronna – w jaki sposób jej noszenie może wpływać na skórę?

2 min
09/07/2020

W ostatnich tygodniach maseczki na twarz ochronne stały się bardzo istotnym elementem codziennego funkcjonowania – to był i nadal jest podstawowy środek zabezpieczający przed zakażeniem koronawirusem. Niestety, nawet najnowocześniejsza maseczka noszona przez długi czas nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja cery!

Z tekstu dowiesz się:

Przez długie tygodnie noszenie maseczek ochronnych było obowiązkowe w każdej sytuacji – trzeba było je nosić na ulicach, w sklepach, a także podczas spacerów czy jazdy na rowerze. Choć te restrykcje zostały już złagodzone i obecnie maseczki na twarz są obowiązkowe jedynie w przestrzeniach zamkniętych (np. w supermarketach), to jednak ich noszenie cały czas może się negatywnie odbijać na kondycji skóry.

Maseczka ochronna a kondycja cery

Jednorazowe i wielorazowe maseczki nie są niestety łaskawe dla cery – nawet tej najzdrowszej. Proces oddychania sprawia bowiem, że pod maseczką bardzo szybko robi się ciepło i wilgotno. Jest to niestety doskonałe środowisko dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a zwłaszcza bakterii i grzybów. Skóra może się stać szorstka i podrażniona, mogą się także pojawić zaczerwienienia, zaskórniki, a nawet zmiany trądzikowe w postaci grudek czy krost wypełnionych treścią ropowiczą. Maseczki ochronne na twarz jednorazowe oraz wielorazowe stosowane przez długi czas mogą powodować zaostrzenie już zdiagnozowanego trądziku oraz atopowego zapalenia skóry, a także chorób alergicznych.

Maseczki na twarz ochronne – jak wybrać?

Wybierając maseczki ochronne na twarz jednorazowe oraz wielorazowe, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane. Przed zakażeniem koronawirusem w pełni chronią jedynie profesjonalne maseczki chirurgiczne typu N95, wyposażone w specjalistyczne filtry. Należy jednak pamiętać, że ich ścisłe przyleganie do twarzy powoduje najwięcej podrażnień, a dodatkowo – są one niezbędne pracownikom medycznym, którzy ratują ludzkie zdrowie i życie. Do codziennego użycia najlepsze będą więc maseczki wielorazowe ochronne wykonane z naturalnej, organicznej bawełny. Ta tkanina jest przyjemna i delikatna dla skóry, przepuszcza powietrze, nie wywołuje alergii, a dodatkowo można ją wielokrotnie prać i umieścić w jej wnętrzu filtr ochronny. Maseczki wielorazowe ochronne są również lepsze z ekologicznego punktu widzenia .

Maseczka ochronna a codzienna pielęgnacja skóry

Maseczki na twarz ochronne sprawiają, że trzeba również zwrócić większą uwagę na codzienną pielęgnację skóry, oczywiście w zależności od jej rodzaju. Na przynajmniej kilkanaście minut przed założeniem maseczki warto wklepać w skórę krem nawilżający lub łagodzący, zawierający witaminę A i E oraz delikatne wyciągi roślinne, np. z aloesu, róży albo rumianku. Jeśli czeka nas wielogodzinne noszenie maseczki, lepiej jest zrezygnować z fluidu oraz pudru, które dodatkową obciążają skórę i zatykają pory.

Oczywiście zawsze można zgłosić się do naszej kliniki medycyny estetycznej Estell na profesjonalne zabiegi odmładzające na twarz, kompleksowe oczyszczanie czy zabiegi łagodzące, dopasowane do indywidualnych potrzeb danej cery. Specjalista podpowie, jak najlepiej zadbać o skórę w tym trudnym czasie!