Medycyna estetyczna dla pacjentek po chorobie nowotworowej

2 min
28/06/2017
[ssba-buttons]

Mastektomia, wypadające włosy, wykruszone zęby, zwiotczała i postarzała skóra – z takimi właśnie problemami mierzą się kobiety które wygrały walkę z nowotworem. O tym, że choroba nowotworowa nie musi oznaczać rezygnacji z kobiecości i dobrego samopoczucia, opowiada kierownik medyczny Kliniki ESTELL – dr n. med. Krzysztof Jakubowski, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej i specjalista z zakresu chirurgii onkologicznej.

Z tekstu dowiesz się:

Medycyna estetyczna różni się od innych dziedzin medycyny tym, że działania lekarzy mają na celu nie tyle ratowanie życia pacjentów i leczenie chorób, co poprawianie jakości życia. Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to m.in. usuwanie zmarszczek, redukcja cellulitu, usuwanie blizn, korekta oraz lifting wybranych części ciała. Coraz częściej zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonuje się również u osób, które z powodu urazów czy chorób utraciły estetyczny wygląd poszczególnych partii ciała. Przykładem mogą być choroby nowotworowe – ich przebieg i leczenie mogą bardzo negatywnie odbić się na wyglądzie pacjentów. Medycyna estetyczna bywa w takich przypadkach nieoceniona.

Nowotwór a medycyna estetyczna

Mówiąc o medycynie estetycznej w kontekście osób które chorowały na nowotwór, musimy pamiętać, że leczenie onkologiczne jest leczeniem zespołowym. Zwykle biorą w nim udział chirurg onkolog, chemioterapeuta i radioterapeuta. Z tego powodu przy planowaniu zabiegów medycyny estetycznej kluczowe jest zebranie dokładnego wywiadu lekarskiego – tłumaczy dr n. med. Krzysztof Jakubowski z ESTELL. – Na podstawie historii dotychczasowego leczenia jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej, które są adekwatne zarówno do stanu fizycznego pacjentki, aktualnego stanu leczenia jak i ewentualnych zabiegów, które mogą być niezbędne przy leczeniu zasadniczym. Na pewno jednak należy wyraźnie podkreślić: to mit, że pacjenci onkologiczni nie mogą korzystać z medycyny estetycznej – dodaje dr Jakubowski.

Choroba nowotworowa – kiedy nie wykonuje się zabiegów medycyny estetycznej?

Po zebraniu wnikliwego wywiadu lekarskiego, kolejnym krokiem jaki podejmuje lekarz medycyny estetycznej jest rozpoznanie histopatologiczne oraz zapoznanie się z rokowaniami leczniczymi. Dopiero na tej podstawie lekarz stwierdza, jakie dodatkowe badania należy wykonać przed przystąpieniem do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Przykładowo mogą to być badania INR, d-dimery, próby wątrobowe, oznaczenia mocznika i kreatyniny oraz glukozy i elektrolitów.

Planując zabiegi dla pacjentek onkologicznych w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że nie mogą one spowodować powikłań w leczeniu zasadniczym. Należy także mieć na uwadze, że zabiegi medycyny estetycznej można wdrożyć dopiero po zakończeniu choroby, tak więc bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu będzie prowadzone aktualnie leczenie onkologiczne, chemioterapia i radioterapia – podsumowuje dr Krzysztof Jakubowski z Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.