Medycyna regeneracyjna to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny, której celem jest stymulowanie naturalnych procesów regeneracji organizmu, przebudowa uszkodzonych tkanek oraz ich odnowa. Zabiegi medycyny regeneracyjnej znajdują zastosowanie m.in. w ortopedii oraz… medycynie estetycznej.
Medycyna regeneracyjna to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się w ostatnich latach gałęzi medycyny. Opiera się na poznawaniu mechanizmów działania, pozyskiwania i hodowli komórek macierzystych, a także metodach wykorzystania komórek macierzystych w procesach naprawy uszkodzonych tkanek. Elementem medycyny regeneracyjnej jest również inżynieria tkankowa, czyli prace nad tworzeniem zastępczych (sztucznych) tkanek i narządów wraz z ich przeszczepami.
Medycyna regeneracyjna dla zdrowia i urody
Szeroko rozumiana medycyna regeneracyjna jest stosunkowo skomplikowaną dziedziną i obejmuje specjalistyczne procesy, które zachodzą w laboratoriach przy użyciu nowoczesnej aparatury oraz pod kontrolą naukowców. Z drugiej strony ma z nią na co dzień do czynienia coraz więcej pacjentów. Codziennością w różnych dziedzinach medycyny są np. zabiegi z użyciem komórek macierzystych i czynników wzrostu. Korzysta z nich m.in.:
- ortopedia (regeneracja chrząstek stawowych i więzadeł, leczenie stanów zapalnych i chorób zwyrodnieniowych stawów, terapia schorzeń kręgosłupa),
- chirurgia (leczenie owrzodzeń oraz urazów i uszkodzeń pooperacyjnych skóry),
- stomatologia (pomocniczo przy zabiegach implantologicznych i z zakresu chirurgii stomatologicznej, przy leczeniu periodontologicznym).
Coraz bardziej popularna jest również estetyczna medycyna regeneracyjna, która stanowi pomost między dermatologią, kosmetologią, medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Można ją zdefiniować jako zabiegi, których celem jest poprawa kondycji skóry, zredukowanie jej niedoskonałości, kompleksowa regeneracja oraz utrzymanie zdrowego, młodego wyglądu na długi czas – bez ingerencji chirurgicznej, za to z wykorzystaniem własnych tkanek (osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, tkanka tłuszczowa). Zabiegi, dostępne również w Warszawskiej klinice Estell, są oczywiście dobierane indywidualnie pod kątem potrzeb pacjenta i oczekiwanych efektów.
Modelowanie partii twarzy i regeneracja skóry z wykorzystanem lipotransferu – innowacyjny lipotransfer
Jednym z zabiegów medycyny regeneracyjnej wykonywanym w klinice Estell w Warszawie jest modelowanie partii twarzy i regeneracja skóry z wykorzystanem lipotransferu – innowacyjny lipotransfer, pozwalający na wypełnienie ubytków w skórze i jej kompleksową rewitalizację. Dzięki zastosowaniu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta zabieg jest bezpieczny i pozwala na uzyskanie spektakularnych efektów regeneracji, wolumetrii i wypełnienia. Tkankę tłuszczową pobiera się kaniulą z okolic talii, następnie oczyszcza ją i filtruje, by ostatecznie podać w wybrane partie twarzy. Rezultaty uzyskane dzięki zabiegowi są naturalne, trwałe i widoczne już po jednej procedurze. Co ważne, zabieg trwa około 30 minut, a po jego zakończeniu od razu można wrócić do normalnej aktywności.
Komórki macierzyste – mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu
Inny zabieg z wykorzystaniem potencjału czynników wzrostu i komórek macierzystych to mezoterapia autologicznymi czynnikami wzrostu, również dostępna w ofercie naszej kliniki. Polega na pobraniu od pacjenta niewielkiej ilość krwi, z której następnie pozyskuje się komórki macierzyste, czynniki wzrostu, ale także specjalny żel z białych krwinek (activated plasma albumin gel), dzięki któremu skuteczność zabiegu jest wyższa. Uzyskany w ten sposób preparat jest podawany w skórę specjalną kaniulą lub techniką mezoterapii. Od razu po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności – na skórze może się pojawić jedynie niewielki siniak, który znika w ciągu kilku dni.
Efekty mezoterapii autologicznymi czynnikami wzrostu to:
- dogłębne odżywienie oraz regeneracja skóry,
- redukcja nawet głębokich zmarszczek,
- widoczne odmłodzenie,
- poprawa jędrności i elastyczności skóry.
Dla jak najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie serii trzech zabiegów w odstępach co 6 tygodni.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Do zabiegów medycyny regeneracyjnej należy również radiofrekwencja mikroigłowa, która polega na wykonywaniu izolowanymi igłami mikronakłuć na głębokości od 0,5 do 4 mm. Igły emitują energię fal radiowych, które z jednej strony pobudzają produkcję nowych włókien kolagenu i elastyny, a z drugiej – skracają już istniejące włókna. Terapeutyczny efekt ma także sam proces wykonywania mikronakłuć, który stymuluje naturalne procesy regeneracyjne skóry, redukując efekty procesów starzenia. Dzięki serii zabiegów mikroigłową falą radiową możliwe jest m.in. uniesienie opadającego owalu twarzy, redukcja blizn i rozstępów oraz poprawa struktury i kolorytu skóry.