Powiększanie ust to jeden z najczęściej wybieranych przez pacjentów zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Można dzięki niemu zyskać pełniejsze i bardziej wydatne usta. Większość zabiegów powiększania i modelowania ust jest bezpieczna i przeprowadzana z użyciem mało inwazyjnych metod. Zwykle procedura trwa mniej niż godzinę włączając w to konsultację z lekarzem, a po zabiegu rezultaty są widoczne niemal natychmiast. Rekonwalescencja nie trwa długo, a efekt powiększania ust utrzymuje się w zależności od metody od kilku miesięcy do ponad roku.
Alternatywą dla zabiegów przeprowadzanych przez lekarzy medycyny estetycznej są znacznie rzadziej stosowane operacje chirurgiczne.
Kiedy warto pomyśleć o zabiegu powiększania i modelowania ust?
Nieestetyczny wygląd ust może mieć przyczyny genetyczne, ale także wynikać z czynników zewnętrznych. Niekiedy spowodowany jest urazem, innym razem może być wynikiem ekspozycji na wiatr i mróz, które powodują utratę naturalnego nawilżenia, pękania i w efekcie powstanie nierównego konturu. Powiększanie i modelowanie ust pozwala na korekcję kształtu, struktury, a nawet kolorytu warg. To jeden z zabiegów najczęściej przeprowadzany w gabinecie medycyny estetycznej i wykonywany jest u pacjentów, których rozmiar ust jest nieproporcjonalny do pozostałych elementów twarzy, a także w przypadku znaczących różnic w rozmiarze między górną a dolną wargą i innych asymetrii. Warto pamiętać, że efekt działań lekarza nie musi być spektakularny – zabieg ma na celu przede wszystkim uzyskanie właściwych proporcji i powinien dać jak najbardziej naturalny efekt.
Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Bezpieczny i mało inwazyjny zabieg modelowania ust kwasem hialuronowym jest najpopularniejszą metodą korekcji wykorzystywaną również w Warszawskiej klinice Estell. Preparaty stosowane podczas procedury, czyli tzw. wypełniacze dostępne są od ponad 20 lat, dlatego dobrze je przebadano, a efekty, jakie dzięki nim się uzyskuje są w pełni przewidywalne.
Kwas hialuronowy jest substancją, która pozwala na osiągnięcie różnorodnych rezultatów. Stosuje się go w celu powiększenia ust, ale także zmiany ich kształtu, wygładzania struktury czy unoszenia kącików. Choć metody przeprowadzania zabiegu są różne, to jednak zawsze polegają na wykonaniu wprowadzenia kwasu w tkankę za pomocą cienkiej igły lub kaniuli w znieczuleniu miejscowym w postaci kremu, lub znieczulenia stomatologicznego. Przez około 3 dni po zabiegu w miejscu podania preparatu utrzymuje się obrzęk, a po upływie tego czasu objętość ust zmniejsza się o około 1/3. Mogą pojawić się również zasinienia, a grudki pod skórą wyczuwalne mogą być przez 2 – 3 tygodni.
Modelowanie ust za pomocą kwasu hialuronowego przeprowadzane jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a efekty zabiegu utrzymują się co najmniej 12 miesięcy, nawet do 16.
Modelowanie ust na płasko, French Lips i Baby Doll
Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym może dawać zróżnicowane efekty. Obecnie stosuje się kilka metod, w zależności od oczekiwanego przez pacjentkę rezultatu:
- technika Russian Lips – czyli Palm Lips, albo powiększanie ust na płasko. Metoda polega na powiększaniu obszaru czerwieni ust, a nie ich objętościowej korekcie ust w sposób wypukły. Modelowanie ust na płasko pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu poprzez delikatne wywinięcie górnej wargi i podkreślenie łuku kupidyna,
- metoda francuska – French Lips pozwalają na uwypuklenie środkowej części warg, dzięki czemu są one bardzo pełne, ale jednocześnie nie nazbyt duże. Jeśli naturalny kształt warg nadaje twarzy smutny wygląd, to właśnie metoda francuska może sprawdzić się najlepiej – unosząc delikatnie kąciki, powoduje wrażenie dyskretnego uśmiechu,
- Baby Doll – powiększanie metodą Baby Doll zapewnia uwydatnienie łuku kupidyna przy jednoczesnym powiększeniu środkowej części ust i wywinięciu dolnej wargi.
Powiększenie ust własnym tłuszczem
Poza korekcją ust kwasem hialuronowym, do często stosowanych metod należy także ich powiększanie z użyciem własnej tkanki tłuszczowej. Technika nie pozwala na tak znaczną zmianę kształtu, jak w przypadku kwasu, jednak umożliwia zwiększenie objętości ust. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub z zastosowaniem sedacji dożylnej. Metoda ta polega na wykorzystaniu tkanki tłuszczowej pacjenta pobranej w sposób podobny do liposukcji. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie tłuszczu, a następnie iniekcja – tłuszcz podawany jest w okolice ust kaniulą.
Warto podkreślić, że efekt powiększenia ust tłuszczem jest poniekąd trwały. Co to oznacza? Bezpośrednio po zabiegu objętość warg jest większa, a przez kilka miesięcy od przeprowadzenia procedury tłuszcz ulega przebudowie i wgajaniu. Po upływie tego czasu około połowa początkowej objętości unaczynia się i pozostaje w miejscu podania na stałe. Zwykle zabieg powiększania ust tłuszczem jest łączony z przeszczepem tkanki w inne części twarzy.
Inne preparaty do modelowania ust
Obecnie poza kwasem hialuronowym i tłuszczem pacjenta nie stosuje się innych preparatów płynnych, ponieważ takie wypełnienia nie zostały jeszcze przebadane i nie uznano je za bezpieczne. Ze względu na duże ryzyko powikłań do korekcji warg nie używa się już zwykle wypełniaczy trwałych takich jak implant silikonowy czy goretexowy.
Warto wspomnieć również w tym miejscu o trendzie, który pojawił się w mediach społecznościowych i został nazwany Octopus Lips lub alternatywnie Devil Lips. Wypełniacz jest wstrzykiwany do zewnętrznej wargi w taki sposób, żeby zyskała ona kształt falisty. Uzyskany efekt nie ma jednak nic wspólnego z poprawianiem naturalnego kształtu ust. Zwykle stosuje się w niej „twarde” wypełniacze, które mogą spowodować martwicę w obszarze zabiegu. Dlatego żadna renomowana klinika medycyny estetycznej nie oferuje pacjentom takiego zabiegu, a każdy chirurg plastyczny, który szanuje swoich pacjentów, nie podejmie się wykonania zmiany kształtu ust tą metodą.
Zmiana kształtu ust – podniesienie kącików
Alternatywą dla wypełniania ust jest metoda, która polega na wykorzystaniu nici. Nici liftingujące, które stosuje się zarówno w zabiegach w obrębie twarzy, jak i całego ciała. Przed zabiegiem oczywiście należy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy przeciwwskazania, a także potwierdzi, czy ta metoda rzeczywiście będzie najwłaściwsza dla uzyskania oczekiwanych przez pacjenta rezultatów. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym polega na implantacji nici pod skórę przy pomocy cienkiej igły i trwa od 30 do 60 minut.
Po przeprowadzonej procedurze pojawia się obrzęk ust i zasinienie, które ustępują po upływie kilku dni. Nici liftingujące dobierane są w zależności od oczekiwanych rezultatów zabiegu, jednak niezależnie od rodzaju wchłaniają się przez około 8 miesięcy. Ponieważ jednak sam fakt implantacji nici pobudza skórę do produkcji kolagenu, efekt zabiegu utrzymuje się dłużej, nawet ponad rok.
Chirurgiczne metody powiększania ust
Choć chirurgiczne metody powiększania ust są stosowane, to jednak ze względu na skuteczność mniej inwazyjnych zabiegów można się z nimi spotkać znacznie rzadziej niż z korekcją kwasem hialuronowym, tłuszczem czy mezoterapią. Do najpopularniejszych zabiegów wymagających ingerencji chirurgicznej należy lip-lift, czyli zabieg polegający na usunięciu paska skóry u podstawy nosa w miejscu granicy z częścią białą górnej wargi. W ten sposób można wywinąć i zwiększyć wysokość środkowej czerwieni wargi górnej.
Najczęściej procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i stanowi ona bardzo dobrą metodę, kiedy w wyniku starzenia zwiększa się wysokość wargi białej. Blizna przebudowuje się około pół roku, a dzięki umiejscowieniu w mało widocznym miejscu w zagłębieniu tuż pod nosem, jest niemal niewidoczna.
Wargi powiększa się także wykonując zabiegi chirurgiczne skórnych przeszczepów koriowych – najczęściej w przypadku korekcji deformacji porozszczepowych.