Mezoterapia igłowa – co to za zabieg i jak działa na skórę?

3 min
08/08/2023

Poprzez pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry można zniwelować wiele różnych defektów estetycznych. Pozwala na to m.in. mezoterapia igłowa – minimalnie inwazyjny zabieg o wszechstronnym działaniu. Dowiedz się więcej na temat mezoterapii igłowej – co to za metoda, na czym polega i jak działa!

Mezoterapia jako znany zabieg medycyny estetycznej

Mezoterapia jest zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. Znane są jej trzy formy – igłowa, mikroigłowa i bezigłowa. Pierwsza z nich należy do jednych z najpopularniejszych zabiegów. Cechuje się niską inwazyjnością w połączeniu z możliwością uzyskania świetnych efektów.

Zabieg mezoterapii igłowej polega na podawaniu różnego rodzaju substancji aktywnych na wybraną głębokość skóry właściwej. Możliwość dotarcia w głąb skóry jest kluczową cechą tej metody, ponieważ to właśnie niższe warstwy tkanek zwykle stanowią epicentrum rozmaitych niedoskonałości estetycznych. Iniekcji dokonuje się z użyciem bardzo cienkich igieł.

Jakie efekty daje mezoterapia mikroigłowa i igłowa?

W przypadku mezoterapii mikroigłowej dokonuje się serii mnogich, ale stosunkowo płytkich nakłuć. Podstawowym celem takiego zabiegu jest stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych. Z kolei w przypadku mezoterapii igłowej poprawa kondycji skóry następuje głównie pod wpływem zastosowanych preparatów, chociaż niewielkie nakłucia również intensyfikują odnowę tkankową.

Preparaty zawsze dobiera się indywidualnie z uwagą na stan skóry pacjenta. Mogą być to substancje z kwasem hialuronowym, witaminy, minerały, peptydy, czy aminokwasy. Ostateczne efekty zabiegu zależą więc od tego, jakie substancje czy koktajle zostaną zastosowane, a także ile iniekcji wykonano.

Wskazania do mezoterapii igłowej twarzy

Wśród najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej wymienia się mezoterapię twarzy. Zabieg taki stosuje się w przypadku oznak starzenia się skóry, jak i w celach profilaktycznych. Poprawia on napięcie i jędrność skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Stosuje się go również do odżywienia i nawilżenia skóry odwodnionej, jak i przy niedoskonałościach, takich jak np.:

  • drobne zmarszczki,
  • cienie pod oczami,
  • zaburzenia kolorytu,
  • przebarwienia.

W zależności od potrzeb procedurze można poddać wybraną partię twarzy, jak również całą twarz wraz z szyją i dekoltem.

Pozostałe zastosowania tej metody – blizny, rozstępy, cellulit

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem stymulującym tkanki. Znajduje więc zastosowanie nie tylko w przypadku oznak starzenia, ale też niedoskonałości na innych partiach ciała. Dzięki właściwościom odpowiednio dobranych preparatów do zabiegu metodę tę można wykorzystywać jako wsparcie walki z cellulitem i lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wskazaniem do wykonania zabiegu są także blizny i rozstępy, zwłaszcza w terapiach łączonych, jako wsparcie dla innych metod.

Zabieg mezoterapii igłowej skóry głowy    

Mezoterapię igłową stosuje się również w celu poprawy kondycji włosów. Zabieg polegający na wstrzyknięciu różnych substancji odżywczych wzmacnia cebulki włosów. Działanie takie wynika również z poprawy mikrokrążenia. Tym samym mezoterapia hamuje nadmierne wypadanie włosów i przyspiesza ich porost. Metoda ta polecana jest osobom, które zauważają oznaki łysienia, jak i tym, które chcą przeciwdziałać utracie włosów i poprawić ich ogólny wygląd. W ciężkich przypadkach, przy dużym przerzedzeniu włosów mezoterapię można łączyć z innymi zabiegami, np. karboksyterapią.

Kto może korzystać z działania mezoterapii i jakie są przeciwwskazania?

Mezoterapia igłowa należy do zabiegów, których efekty są naturalne. Zalecana jest w ramach profilaktyki anty-age, a także u osób z pierwszymi, raczej niezbyt zaawansowanymi oznakami starzenia.

Prawidłowo wykonana mezoterapia igłowa jest metodą bezpieczną, o niskiej inwazyjności. Jednak jak w przypadku każdej procedury istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, takie jak np.:

  • ciąża i laktacja,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze),
  • stosowanie środków obniżających krzepliwość krwi.

Przebieg zabiegu – czego się spodziewać? 

W pierwszej kolejności skóra jest dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. Nieprzyjemne odczucia możliwe w czasie procedury wynikają z konieczności wprowadzenia cienkiej igły. Pacjenci czują więc kłucie, niekiedy drobne pieczenie, ale nie jest to zabieg bolesny. W przypadku osób o niskiej tolerancji bólu można zastosować znieczulenie w formie kremu. Ilość iniekcji oraz objętość wprowadzanych preparatów zależy od defektu, jaki pacjent chce zredukować. Cała procedura najczęściej trwa 20-30 minut.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Niekiedy w miejscu nakłuć pojawiają się też drobne zasinienia i obrzęk. Zwykle objawy takie ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń specjalisty. Wskazane jest m.in. unikanie opalania i zanieczyszczeń, korzystania z sauny gorących kąpieli.

Jak często warto wykonywać zabieg? 

Widoczne efekty mezoterapii w postaci poprawy wyglądu skóry – zwiększonego napięcia, promienności – są zauważalne już w ciągu kilku tygodni po pierwszym zabiegu. Jednak najlepsze efekty osiąga się po wykonaniu pełnej serii zabiegów. Ilość oraz częstotliwość powtórzeń zawsze ustalana jest indywidualnie. Zwykle zaleca się 3-6 zabiegów. Natomiast aby utrzymać efekty dłużej, co 3-6 miesięcy można poddawać się zabiegowi podtrzymującemu.

Źródła:

  1. https://www.estell.pl/hydroliftingujaca-mezoterapia-iglowa/
  2. Jankowiak W., Winter J.: Zastosowanie mezoterapii igłowej w kosmetologii. Aesthetic Cosmetology and Medicine 2/2021 / vol. 10. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/04/ACM-2021-02-vB-Jankowiak.pdf
  3. Tysiąc-Miśta M., Brzoza K., Burek M., Dubiel A., Pałkiewicz K., Wyszy M.: Substancje stosowane w mezoterapii igłowej. Kosmetologia Estetyczna, 1/2019/ vol. 8. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-7.pdf