Modelowanie ust na płasko kwasem hialuronowym – metoda Par Lips

3 min
05/09/2022
[ssba-buttons]

Piękne, pełne wargi to marzenie wielu kobiet. Na szczęście w dzisiejszych czasach dość łatwo osiągalne metodami powiększania i modelowania ust o niewielkiej inwazyjności. Sprawdź, co warto wiedzieć o korekcji ust na płasko!

Z tekstu dowiesz się:

Powiększanie ust jest jednym z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w klinikach medycyny estetycznej. Metoda korekcji na płasko zyskuje ostatnio coraz więcej zwolenniczek ze względu na naturalny i ładny efekt.

Co daje modelowanie ust na płasko?

Modelowanie ust na płasko polega na podkreśleniu łuku kupidyna oraz precyzyjnym wymodelowaniu górnej wargi. Dolna warga modelowana jest zwykle wąsko (proporcja górnej wargi do dolnej wynosi 3:2), co pozwala na efekt w postaci ładnego, naturalnego kształtu warg. Wiele kobiet woli jednak, kiedy szerokość warg jest wyrównana, a proporcja wynosi 1:1, co również da się osiągnąć stosując Par Lips. Powiększanie ust metodą na płasko pozwala na rozciągnięcie ich czerwieni, likwidując ewentualne asymetrie bez jednoczesnego nadmiernego uwypuklenia, unikając efektu „kaczego dzióbka”.

Korekcję wykonuje się poprzez wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, który zwiększa poziom nawilżenia ust, działając na nie rewitalizująco. Wargi stają się miękkie i jędrne, a symetryczne i pełne usta poprawiają proporcje twarzy i pozwalają pacjentkom zyskać bardziej atrakcyjny wygląd.

Jak wygląda zabieg powiększania ust na płasko?

Podobnie jak każdy inny zabieg medycyny estetycznej, również korekcja ust za pomocą kwasu hialuronowego, czyli modelowanie ust wymaga w pierwszej kolejności konsultacji lekarskiej. Przed przystąpieniem do procedury lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką i ustala jej oczekiwania związane z kształtem i wielkością warg, jednocześnie wykluczając przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Procedurę rozpoczyna podanie znieczulenia miejscowego, najczęściej w postaci kremu. Za pomocą cienkiej igły przeprowadzane są w określonych miejscach czerwieni wargowej iniekcje kwasu hialuronowego. Warto podkreślić, że w przypadku korekcji ust na płasko, inaczej niż przy tradycyjnych metodach powiększania, wkłucia następują w kierunku prostopadłym do czerwieni wargowej.

Zabieg wraz z wywiadem trwa zwykle od 1 do 1,5 godziny, jednak samo wstrzykiwanie kwasu zajmuje około 20 – 25 minut. Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny dopiero kilka dni po zabiegu, po ustąpieniu obrzęku i zaczerwienienia warg. Najczęściej już po upływie tygodnia usta wyglądają ładnie i atrakcyjnie.

Czy technika powiększania ust na płasko jest bolesna?

Odporność na ból jest sprawą bardzo indywidualną. Zabieg korekcji ust zawsze przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w postaci maści z zawartością lidokainy. Takie znieczulenie jest wystarczające dla zdecydowanej większości pacjentek, które zwykle nie klasyfikują procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym jako szczególnie bolesnej. Jeśli jednak jesteś szczególnie wrażliwa na ból, porozmawiaj o tym z lekarzem w trakcie wywiadu. Być może zaleci zastosowanie innej formy znieczulenia.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Korekcja kształtu ust kwasem hialuronowym polecana jest osobom w każdym wieku. Poddają się jej zarówno młode kobiety, jak i panie dojrzałe. Istnieją oczywiście przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Są to:

  • ciąża, okres karmienia piersią,
  •  choroby autoimmunologiczne,
  • niewyrównana cukrzyca,
  •  tendencje do powstawania bliznowców
  • aktywne zakażenia okolicy zabiegu,
  • choroba nowotworowa
  • infekcje wirusowe (opryszczka),
  • choroby drobnoustrojowe (np. katar)
  • gorączka.

Oczywiście niektóre z wymienionych przeciwwskazań są jedynie okresowe. Po zakończeniu ciąży i okresu laktacji, ustąpieniu gorączki czy infekcji, można poddać się wymodelowaniu lub powiększeniu ust.

Na czym polega przygotowanie do zabiegu?

Przygotowanie do procedury nie jest skomplikowane. Należy pamiętać jedynie o odstawieniu na kilka dni przed planowanym zabiegiem leków przeciwzapalnych oraz rezygnacji z leków powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych (np. aspiryny). Jeśli u pacjentki występuje tendencja do opryszczki, warto na 1-2 dni przed procedurą profilaktycznie przyjąć lek zapobiegający jej wystąpieniu (opryszczka stanowi przeciwwskazanie do zabiegu).

Zaleca się również odstawienie alkoholu na kilka dni przed procedurą oraz zaniechania palenia papierosów. Na dobę przed zabiegiem dobrze jest nawodnić organizm – wówczas cząsteczki kwasu lepiej wiążą. Można także przyjąć środki uszczelniające naczynia krwionośne takie jak witamina C czy rutyna.

Jak długo utrzymują się efekty powiększania ust kwasem hialuronowym?

Efekt korekcji ust przy użyciu kwasu hialuronowego utrzymuje się od około pół roku do nawet 10 miesięcy. Rozpiętość czasowa jest tu dość znaczna, ponieważ szybkość degradacji kwasu w organizmie jest sprawą bardzo indywidualną. Wpływa na nią także tryb życia – rozkład przyspiesza np. ekspozycja na słońce czy palenie papierosów.