Motylki na plecach – jak pozbyć się wałeczków i zlikwidować tłuszcz?

3 min
23/08/2023

Większość osób dąży do osiągnięcia smukłej, zdrowej sylwetki. Problematyczne pod względem gromadzenia się tłuszczu okazują się pewne obszary ciała, w tym plecy. Na nich często gromadzi się nadmiar tłuszczu w postaci nieestetycznych fałdek. Boczki z tyłu mogą wynikać również z nadmiaru wiotkiej skóry. Defekt taki potocznie określa się jako motylki na plecach. Co odpowiada za ten problem i jak się go pozbyć? Sprawdź!

Czym właściwe są motylki na plecach? 

Motyle wzbudzają przyjemne skojarzenia, z wyjątkiem tych, które służą do potocznego określenia defektów estetycznych ciała. Nazwa ta nawiązuje do niedoskonałości symetrycznych, występujących po obu częściach ciała – podobnie jak skrzydła motyla. Nietrudno się więc domyślić, że chodzi o fałdki na plecach, a dokładniej te w okolicach łopatek, czyli na linii biustonosza. Problem ten dotyczy jednak obu płci.

Najczęściej przyczyną takich niedoskonałości jest nadmiar tkanki tłuszczowej. Problematyczne bywają też fałdki wiotkiej skóry. Defekt ten zwykle uwidacznia się szczególnie podczas skrętu tułowia. Co ważne, nie jest to problem wyłącznie osób z nadwagą. Bardzo często boczki na plecach dokuczają osobom nawet bardzo szczupłym.

Główne przyczyny powstawania wałeczków na plecach i boczkach 

Gromadzenie się tłuszczu po bokach łopatek, czyli w części piersiowej kręgosłupa, ale też przy dolnych partiach lędźwiowych, zwykle ma związek z nadwagą i otyłością. Sprzyja temu głównie zła dieta i brak aktywności fizycznej. Jednak często zdarza się, że problem ten dotyczy także osób szczupłych. W takich przypadkach może on wynikać m.in. z szybkiej redukcji masy ciała i w konsekwencji pozostałością sporej ilości luźnej skóry. Innym powodem jest osłabienie mięśni pleców – w następstwie niedostatecznej aktywności fizycznej, siedzącego trybu pracy, wad postawy ciała, czy postępujących procesów starzenia się organizmu.

Dieta oraz ćwiczenia ujędrniające i redukujące „tłuszcz”na plecach 

Aby zlikwidować tłuszcz, podstawą jest zdrowa dieta. Racjonalne żywienie zalecane jest wszystkim! Nie tylko osobom z problemem nadwagi. Przede wszystkim trzeba ustalić indywidualny jadłospis i dokonać podstawowych zmian nawyków żywieniowych. Zamiast pokarmów typu fast food lepiej sięgać po produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce. Warto też pić duże ilości wody, a unikać napojów słodzonych i słodyczy. Wskazane są też regularne posiłki (pięć dań dziennie) i rezygnacja z przekąsek pomiędzy nimi.

Zdarza się jednak, że tłuszczyk na plecach jest „wyjątkowo oporny”. Chcąc schudnąć niekiedy nie wystarczy jeść zdrowo. Spalanie tłuszczu i ujędrnianie skóry zapewniają odpowiednie ćwiczenia na fałdki na plecach, takie jak np. deska, pompki, czy brzuszki boczne. Warto wykonywać również ćwiczenia cardio 2-3 razy w tygodniu. Pomagają one nie tylko w redukcji tłuszczu, ale też poprawiają samopoczucie, stymulują metabolizm i ogólnie wzmacniają kondycję.

Musisz pamiętać, że forma aktywności powinna być dostosowana do Twoich możliwości – kondycji ciała i stanu zdrowia. Warto więc wspomóc trening profesjonalnymi poradami specjalisty, który wskaże właściwą formę aktywności.

Jak zlikwidować fałdki wiotkiej skóry i tkankę tłuszczową za pomocą zabiegów? 

Jeśli podskórna tkanka tłuszczowa nie zmniejsza objętości pomimo starań, można sięgnąć po wsparcie w postaci profesjonalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jeśli problemem jest utrata jędrności tkanek, zastosowanie znajdują m.in.:

  • bezinwazyjne termoliftingi: zimne mikrofale, kriolipoliza, drenaże limfatyczne, zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych,
  • technologia ultradźwiękowa,
  • zabiegi z falami radiowymi (RF),
  • i wiele więcej.

Sposoby na pozbycie się tłuszczu z okolic pleców i pach

W celu redukcji lokalnych złogów tkanki tłuszczowej można zdecydować się także na bardziej inwazyjne, ale wysoce skuteczne metody. Do takich należy m.in.:

  • Liposukcja – zabieg polega na odessaniu nadmiaru tłuszczu. Jest to metoda mechaniczna, wymagająca znieczulenia miejscowego lub ogólnego oraz wykonania niewielkiego nacięcia w skórze. Obecnie stosowane metody umożliwiają wcześniejsze upłynnienie tkanki za pomocą m.in. energii ultradźwiękowej. Ułatwia to odseparowanie tłuszczu od okolicznych tkanek i zmniejsza inwazyjność zabiegu.
  • Lipoliza iniekcyjna – zabieg wykorzystuje substancje rozkładające komórki tłuszczowe. Wprowadza się je z użyciem cienkich igieł.
  • Masaże limfatyczne – jest to nieinwazyjna metoda o wszechstronnym działaniu. Jednocześnie wspomaga redukcję tłuszczu, poprawia krążenie i ujędrnia ciało.

Źródła:

  1. https://www.stylecraze.com/articles/simple-ways-to-lose-upper-back-fat-in-a-week/
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/wprowadzenie/172225,tkanka-tluszczowa