Na czym polega fotostarzenie skóry i jak się przed nim uchronić? Przyczyny, objawy, zapobieganie

3 min
14/04/2023

Fotostarzenie ma ścisły związek z promieniowaniem UV, które prowadzi do uszkodzeń skóry i pogorszenia jej kondycji. Z fotostarzeniem zwykle zmagają się panie, które poddawały skórę długotrwałej ekspozycji słonecznej i to bez stosowania odpowiednich kosmetyków z wysokimi filtrami ochronnymi (SPF). Jakie są objawy tego problemu i czy można im zapobiegać? Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są wykonywane u kobiet zmagających się ze skutkami nadmiernej ekspozycji skóry na słońce?

Czym jest fotostarzenie? Przyczyny. Jak promieniowanie UVA i UVB wpływa na skórę?

Fotostarzenie (z ang. photoaging) to nic innego, jak przyspieszone starzenie skóry. Jest procesem degradacji uszkodzeń skóry spowodowanych wpływem promieniowania ultrafioletowego (ultraviolet radiation – UVR), emitowanego przez słońce, jak i lampy w solarium.

Warto wspomnieć, że wyróżniamy kilka rodzajów promieniowania UVR o określonej długości fali. Za fotostarzenie odpowiada promieniowanie UVA, które jest całoroczne i penetruje skórę znacznie głębiej, niż UVB, co prowadzi do procesu fotostarzenia oraz rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Warto tutaj wspomnieć o zjawisku elastozy słonecznej, które pod wpływem działania promieni słonecznych zaburza syntezę i jakość elastyny. Na skutek przewlekłej ekspozycji na słońce dochodzi również do uszkodzeń włókien kolagenowych i zmniejszenia ich ilości.

Zarówno UVA, jak i UVB mogą przyczynić się też do rozwoju nowotworów skóry m.in. czerniaka i nowotworu podstawnokomórkowego.

Objawy fotostarzenia skóry – zmarszczki, przebarwienia, wiotkość

Jakie są objawy fotostarzenia się skóry? W miejscach najbardziej narażonych na ekspozycję słoneczną (zwykle jest to twarz, dekolt, ramiona) obserwujemy szereg zmian, w tym:

  • przebarwienia (plamy soczewicowate, piegi),
  • zmarszczki,
  • suchość skóry,
  • utratę jędrności,
  • bruzdy,
  • teleangiektazje,
  • pogrubienie i rogowacenie naskórka,
  • rozszerzone pory na twarzy,
  • zwiększenie wydzielania sebum,
  • matowy, ziemisty kolor cery.

Pamiętajmy, że skutki fotostarzenia nie są widoczne od razu, a pojawiają się stopniowo w postaci coraz gorszego napięcia skóry, zaburzeń pigmentacji itp. niechcianych zmian. Dlatego kluczowa jest odpowiednia profilaktyka. Znacznie łatwiej zapobiegać zmianom w wyglądzie wywołanym przez photoaging, niż z nimi walczyć.

Fotostarzenie skóry – zabiegi, które poprawiają stan skóry objętej procesem fotostarzenia

By złagodzić skutki fotostarzenia, można poddać się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, takim, jak np.:

  • mikrodermabrazja – zabieg polega na mechanicznym usuwaniu martwego naskórka, zapobiega degradacji włókien kolagenu i elastyczny, zmiękcza naskórek. Mikrodermabrazja poprawia też mikrokrążenie skóry. Po zabiegu skóra jest rozjaśniona, wygładzona, uelastyczniona,
  • peelingi chemiczne – działanie złuszczające, wzrost nawilżenia i poprawę elastyczności skóry umożliwiają np. kwasy owocowe (AHA). Zastosowanie w fotostarzeniu znajduje też kwas pirogronowy, który poza złuszczaniem działa rozjaśniająco, nawilżająco, reguluje wydzielanie sebum. Podobnie, jak peeling kwasem ferulowym, który wykazuje działanie fotoprotekcyjne, neutralizuje działanie wolnych rodników. Dzięki tego typu kwasowi można ujednolić koloryt cery, zmniejszyć widoczność zmarszczek, poprawić jędrność skóry,
  • fotoodmładzanie laserowe – zabiegi laserowe likwidują przebarwienia posłoneczne, wygładzają skórę i poprawiają jej napięcie. Często podczas procedur wykorzystuje się technologię frakcyjną, która umożliwia pobudzenie procesów odnowy i dogłębnej regeneracji skóry (jest to proces stopniowy i wymagana jest seria sesji laseroterapii).

Uogólniając, zabiegi przeznaczone do walki ze skutkami fotostarzenia mają za zadanie m.in.: zwiększyć produkcję elastyny i kolagenu, poprawić mikrokrążenie skóry i rozjaśnić widoczne na skórze plamy.

Każda z kuracji fotoodmładzających jest poprzedzona konsultacją wstępną ze specjalistą, który ocenia stan skóry pacjentki i podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu, wykluczając ewentualne przeciwwskazania.

Fotostarzenie się skóry – profilaktyka. Jak zapobiegać fotostarzeniu? Ochrona skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym

Jak chronić się przed wpływem promieniowania UV? Podstawa to fotoprotekcja. Należy stosować kremy chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB (SPF 30+) przed każdym wyjściem z domu (przez cały rok). Pamiętajmy, że kremy fotoochronne należy aplikować kilkukrotnie w ciągu dni. Co jeszcze możemy zrobić w trosce o stan skóry i naskórka?

Warto dbać o nawodnienie organizmu, szczególnie w upalne dni. Zalecane jest, aby unikać intensywnego opalania. W miesiącach słońce świeci najmocniej w godzinach 11:00-15:00. Jeśli chodzi o kosmetyki pielęgnacyjne, które przeciwdziałają fotostarzeniu skóry, można sięgać po te z antyoksydantami, które neutralizują działanie wolnych rodników, chroniąc naskórek przed uszkodzeniem. Jest to np.: witamina A, witamina C, witamina E, kwas ferulowy, resweratrol.

Osoby, które chcą poznać szczegóły na temat innych dostępnych metod walki z objawami fotostarzenia, zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.

Źródła:

http://www.wbc.poznan.pl/Content/458429/index.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/objawy/274549,ochrona-przed-sloncem-w-pytaniach-i-odpowiedziach-cz-1

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf