Proces starzenia skóry jest nieunikniony, jednak wiele osób postanawia próbować metod spowalniających niepożądane oznaki upływu czasu. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się zabiegi anti-aging, które w wielu przypadkach poprawiają stan skóry, wygładzając ją i uelastyczniając. Jest to np. mezoterapia igłowa, czy mikrodermabrazja. Sprawdź, jakie terapie przeciwstarzeniowe są warte przetestowania i poznaj możliwości medycyny anti-aging.
Anti-aging – co to znaczy?
Anti aging (inaczej medycyna przeciwstarzeniowa) to szerokie pojęcie, które obejmuje pielęgnację oraz zabiegi mające na celu spowolnienie, odwrócenie lub zminimalizowanie efektów utraty jędrności skóry i powstawania zmarszczek. W medycynie estetycznej anti-aging koncentruje się przede wszystkim na zachowaniu młodego wyglądu skóry, poprawie jej kondycji i elastyczności, redukcji zmarszczek oraz przebarwień, przy użyciu serum pod oczy i metod liftingujących.
Co wpływa na procesy starzenia się skóry? Czym jest medycyna anti-aging?
Dlaczego z czasem skóra traci elastyczność, zdrowy koloryt i pokrywa ją sieć zmarszczek? Jest to skutek postępującej z wiekiem degradacji włókien kolagenowych i słabo przebiegającego cyklu tworzenia nowych. W drugiej dekadzie życia spada ilość kolagenu i elastyny. Proces starzenia skóry może przyspieszać wiele czynników, które wpływają na stan cery, w tym m.in.:
- długotrwała ekspozycja na słońce,
- częste korzystanie z solarium,
- brak odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB (kosmetyki z wysokimi filtrami SPF 30, SPF 50),
- niewłaściwa pielęgnacja skóry (np.: brak nawilżania, intensywnie tarcie twarzy podczas mycia),
- nałogowe palenie tytoniu,
- brak higieny snu,
- chroniczny stres,
- źle zbilansowana dieta (niedostateczna ilość warzyw i owoców, a także nie wypijacie co najmniej 2 litry wody dziennie),
- niedobory witaminowe,
- brak aktywności fizycznej (ruch pobudza krążenie),
- uwarunkowania genetyczne,
- zanieczyszczenie środowiska.
Medycyna anti-aging (inaczej medycyna przeciwstarzeniowa) obejmuje dwa typy zabiegów – rewitalizujące i kondycjonujące skórę oraz zabiegi odmładzające, które działają na już powstałe zmiany będące skutkiem naturalnych procesów fizjologicznych, jakim jest starzenie się.
Pielęgnacja anti-aging – wskazania do zabiegów przeciwstarzeniowych i rewitalizujących
Pacjenci mogą korzystać z różnego rodzaju zabiegów anti-aging, które mają za zadanie zahamować, a niekiedy nawet odwrócić proces starzenia. Jakie są podstawowe wskazania do poddania kuracji anti-aging? Są to przede wszystkim zmiany w wyglądzie skóry, takie jak:
- drobne zmarszczki w okolicy oczu,
- zmarszczki szyi i dekoltu,
- przebarwienia posłoneczne,
- ścieńczenie skóry,
- pomarszczone policzki,
- utrata elastyczności skóry,
- sucha skóra,
- szorstka skóra,
- opadająca powieka,
- utrata wyraźnego owalu twarzy,
- utrata blasku (poszarzała cera).
Rodzaje zabiegów anti aging – ujędrnianie skóry i działanie przeciwzmarszczkowe
Mamy do wyboru wiele zabiegów anti-aging, które mogą pomóc w poprawie kondycji naszej skóry i odmłodzeniu wizerunku. Do najpopularniejszych terapii z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej zaliczana jest:
- Mezoterapia igłowa – iniekcje kwasu hialuronowego i różnych substancji aktywnych do skóry właściwiej powodują poprawę napięcia i działają ujędrniająco. Substancje odżywcze (np. peptydy, aminokwasy, witaminy) docierają do głębszych warstw skóry, co sprawia, że twarz jest zregenerowana i odmłodzona. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy.
- Hydradermabrazja– inaczej mikrodermabrazja wodna opiera się na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka i głębszych warstw skóry za pomocą strumienia wody. Po zabiegu koloryt jest ujednolicony, cera jest jaśniejsza, dotleniona, poprawia się krążenie. Hydradermabrazja wygładza zmarszczki i ułatwia przenikanie składników aktywnych w głąb naskórka.
- Biostymulatory tkankowe – zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę (w znieczuleniu) za pomocą cienkiej igły preparatu z biostymulatorami tkankowymi. Dzięki preparatowi, lub składnikom biostymulującym preparatów fibroblasty są stymulowane do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, co powoduje poprawę kondycji skóry na długie miesiące. W miejscach nakłuć mogą wystąpić małe siniaki, które znikają samoistnie po 2-3 dniach.
- Peeling chemiczny – peeling medyczny z użyciem kwasu felurowego, glikolowego, czy migdałowego umożliwia złuszczenie martwego naskórka, wspomaga proces odnowy komórkowej, doskonale sprawdzając się do walki z oznakami starzenia i fotostarzenia. Pożądane rezultaty daje seria 4-8 zabiegów.
- Zabiegi laserowe np. laserem frakcyjnym albo laserem tulowym – różne technologie laserowe (np. frakcyjna, tulowa) pozwalają zagęścić, odżywić i wygładzić skórę, stymulując ją do samodzielnego rozpoczęcia procesów regeneracyjnych. Dobór odpowiedniego systemu laserowego zależy od indywidualnego przypadku, warto skonsultować się w tym celu z lekarzem medycyny estetycznej.
Wykonanie każdej z powyższych procedur anti-aging poprzedza wstępna konsultacja z lekarzem, w czasie której informuje on pacjentkę o przeciwwskazaniach, oczekiwanych rezultatach i podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu bądź też nie.
Pielęgnacja anti-aging – jakie składniki powinny zawierać preparaty odmładzające?
Twojej skórze brakuje jędrności i zauważyłaś pierwsze drobne zmarszczki? Jeśli chcesz spowolnić proces starzenia, rozsądnym krokiem jest nie tylko korzystanie z zabiegów przeciwstarzeniowych, ale też stosowanie kosmetyków anti-aging z substancjami w składzie, które mają dobroczynny wpływ na skórę.
W jakim wieku warto zacząć używać serum i kremu anti-aging? Poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać już po 25. roku życia, jest to więc optymalny moment, by wprowadzić do codziennej rutyny kosmetyki przede wszystkim o działaniu antyoksydacyjnym, które mają na celu spowolnić proces starzenia się skóry. Do pożądanych składników zaliczamy witaminę A, E i C, ale nie tylko. Dobrymi przeciwutleniaczami są także: koenzym Q10, cynk oraz selen. W kosmetykach przeciwstarzeniowych ogromną popularnością cieszy się m.in.:
- kwas hialuronowy,
- retinol,
- ceramidy,
- mocznik,
- niacynamid,
- peptydy,
- kwas felurowy,
- kwas glikolowy.
Fundamentem rewitalizacji skóry jest działanie przeciwstarzeniowe. Wiele młodych osób mierzy się z problemem głębokich zmarszczek, które często już nie podlegają działaniom przeciwstarzeniowym. Jednakże medycyna estetyczna pozwala na działania naprawcze. Nierzadko miejscowe zabiegi, np. tylko w okolicach oczu pozwalają na zlikwidowanie zmarszczek, które są najbardziej widoczne i nieprzyjazne dla ich właścicielki.
Jeśli nie wiesz, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać, aby odmłodzić skórę – poradź się doświadczonego kosmetologa. Osoby, które poznać więcej kluczowych informacji na temat dostępnych na rynku zabiegów anti-aging, zapraszamy na indywidualne konsultacje do naszej kliniki medycyny Estell w Warszawie.
Źródła:
- https://podyplomie.pl/medycyna/37050,anti-aging-trendy-dermatologii-estetycznej
- https://podyplomie.pl/dermatologia/18789,kosmeceutyki-przeciwstarzeniowe-o-dzialaniu-antyoksydacyjnym