Nawilżanie skóry od wewnątrz poprzez mezoterapię – na czym polega?

3 min
25/03/2021

Gładka, elastyczna, nawilżona skóra to bez wątpienia jeden z głównych atrybutów urody. Niestety, cera jest na co dzień narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników, co w połączeniu z nie zawsze prawidłową pielęgnacją może skutkować jej przesuszeniem. Należy pamiętać, że nawilżanie cery to nie tylko stosowanie odpowiedniego kremu. Równie ważne jest nawadnianie skóry od wewnątrz – w medycynie estetycznej pozwala na to zabieg mezoterapii.

Z tekstu dowiesz się:

Odpowiednio nawilżona skóra wygląda zdrowo, młodo i pięknie. Niestety, istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na poziom jej nawilżenia. Przede wszystkim wraz z wiekiem w skórze ubywa kwasu hialuronowego, czyli substancji odpowiadającej przede wszystkim właśnie za poziom nawilżenia. Przesuszona, czasami nawet łuszcząca się skóra, może być także efektem długotrwałej ekspozycji na słońce, wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych (mróz, wiatr), palenia papierosów czy nieodpowiedniej pielęgnacji. Nie bez znaczenia są tu również czynniki genetyczne.

Warto pamiętać, że skórę należy nawilżać dwutorowo – zewnętrznie, m.in. poprzez stosowanie kosmetyków nawilżających (mogą zawierać np. kolagen, kwas hialuronowy, witaminy A i E, mocznik, glicerynę, alantoinę), ale również od wewnątrz. Zatem jak nawilżyć twarz od środka?

Nawilżanie skóry od wewnątrz – po pierwsze woda!

Oczywistym jest, że nawilżanie skóry od środka polega na dostarczaniu organizmowi wody. Codziennie należy pić co najmniej 2-2,5 litra wody, najlepiej mineralnej niegazowanej, ale można sięgać również po herbaty ziołowe i owocowe, herbatę zieloną oraz czerwoną, naturalne soki tłoczone i wyciskane. Dla smaku można dodać do szklanki wody liście mięty lub plastry cytryny. W upalne dni ilość wypijanych płynów powinna się zwiększyć nawet do 3-3,5 litra na dobę. Pozwoli to oczyścić skórę od wewnątrz, usunąć szkodliwe toksyny i odpowiednio ją nawilżyć.

Warto pamiętać, że nie każdy napój będzie jednak służył nawodnieniu skóry od środka. Kolorowe napoje gazowane mają w sobie wiele cukru, konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty, a pozbawione są składników mineralnych czy witamin. Dlatego lepiej ich unikać – nie dostarczają one organizmowi niczego prócz pustych kalorii.

Jak nawilżyć skórę od środka – dieta nawilżająca

Na nawilżanie skóry od środka – oprócz picia wody – składa się także odpowiednie żywienie. Choć trudno mówić, że istnieje konkretna dieta nawilżająca skórę, to jednak trzeba mieć świadomość, że zdrowe, zbilansowane, pełnowartościowe posiłki mają olbrzymi wpływ na stan naszej cery, w tym również na jej nawilżenie.

Zatem jak nawilżyć skórę twarzy od wewnątrz poprzez dietę? Wystarczy zadbać, by znalazły się w niej:

  • warzywa i owoce – w dużej części składają się z wody, a dodatkowo są źródłem bezcennych dla skóry witamin i mikroelementów,
  • produkty pełnoziarniste (pieczywo, ryż, makarony, płatki owsiane), drożdże, dobrej jakości mięso – mają w sobie witaminy z grupy B, które wspomagają produkcję kolagenu i elastyny,
  • ryby, owoce morza, oleje roślinne, oliwa z oliwek, awokado – są one źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które ograniczają utratę wody przez komórki organizmu.

Jak nawilżyć skórę twarzy od wewnątrz – poznaj tajniki mezoterapii!

Jeśli chodzi o nawilżanie cery preparatami kosmetycznymi, to nawet najlepsze kremy wchłaniają się tylko częściowo i nie docierają do głębszych warstw skóry. Ich działanie nigdy nie będzie więc pełne. Dlatego medycyna estetyczna rozwinęła się w kierunku dostarczania substancji nawilżających możliwie głęboko do skóry, oczywiście bez traumatycznego naruszania jej ciągłości.

Okazało się, że w tym celu doskonale sprawdza się mezoterapia, znana w medycynie od lat 50. XX wieku. Początkowo wykorzystywano ją do leczenia zespołów bólowych – poprzez serię iniekcji cienką igłą podawano pacjentom środki przeciwbólowe. Później zaczęto ją stosować w leczeniu zaburzeń słuchu, a od lat 70. XX wieku – również w dermatologii estetycznej.

Mezoterapia wykonywana obecnie w medycynie estetycznej opiera swoje działanie na dwóch jednoczesnych zjawiskach. Po pierwsze – iniekcja pozwala ominąć warstwę rogową naskórka i dostarczyć składniki aktywne bezpośrednio do skóry właściwej i tkanki podskórnej. W ten sposób można zaaplikować pacjentom koktajle odmładzające, odżywcze, regeneracyjne czy nawilżające. Po drugie – pozytywnie na stan skóry wpływa sam proces iniekcji, czyli mikroskopijnie naruszenie ciągłości skóry. Natychmiast przyspieszają procesy regeneracji i naprawy skóry, namnażają się zdrowe komórki, a skóra ulega przebudowie.

Nawilżanie skóry od wewnątrz – mezoterapia hydroliftingująca w ESTELL

Pacjentom z wyraźnie przesuszoną cerą specjaliści z kliniki ESTELL mogą zaproponować nawilżanie skóry od środka podczas zabiegu mezoterapii hydroliftingującej. Zawarty w preparatach kwas hialuronowy silnie nawilża skórę, dodaje jej blasku i promiennego wyglądu, zaś hydroksyapatyt wapnia stymuluje produkcję nowego kolagenu. Dzięki temu cera odzyskuje jędrność i elastyczność, a zmarszczki zostają wygładzone. Dla jak najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii czterech zabiegów co trzy tygodnie.

Oczywiście tak jak innych zabiegów medycyny estetycznej również mezoterapii hydroliftingującej nie wykonuje się u wszystkich. Wśród przeciwwskazań wymienia się:

  • ciążę,
  • karmienie piersią,
  • choroby o podłożu autoimmunologicznym,
  • stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),
  • choroby nowotworowe.

Nawilżanie skóry od wewnątrz podczas mezoterapii połączone z codziennym stosowaniem odpowiednich kremów, zdrową dietą i piciem dużych ilości wody to sposób na kompleksową pielęgnację cery. W ten sposób można się poczuć młodo i pięknie!