Nietrzymanie moczu – są na to sposoby!

2 min
03/03/2016

Problem nietrzymania moczu, w skrócie NTM, dotyczy około 4 milionów Polaków. Dolegliwość ta jest częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn. Nie powinno się jej lekceważyć, gdyż nieleczona może przyczynić się do powstania wielu schorzeń, jak np. zapalenia układu moczowego. Być może większość chorych wykorzystuje domowe sposoby na nietrzymanie moczu, ale warto wiedzieć, że współczesna medycyna estetyczna proponuje wiele skutecznych rozwiązań.

Z tekstu dowiesz się:

Przyczyny nietrzymania moczu są różne i zwykle uwarunkowane wiekiem. NTM doskwiera przede wszystkim kobietom po 50. roku życia, u których skończyła się już menopauza. Stanowią one około 60 proc. wszystkich zdiagnozowanych pacjentek. NTM dotyka także młode panie, w szczególności kobiety w ciąży i po porodzie, u których doszło do rozciągnięcia mięśni pochwy.

Przyczyny nietrzymania moczu-kluczowa diagnostyka

U kobiet głównymi przyczynami nietrzymania moczu są zmiany hormonalne, które towarzyszą okresowi przedmenopauzalnemu oraz menopauzie. Obniżenie poziomu estrogenów wpływa na stan napięcia mięśniówki dna miednicy oraz przepony moczowo-płciowej. W przypadku mężczyzn źródłem problemu jest najczęściej przerost prostaty, operacja odbytnicy oraz urazy w okolicach krocza. U podłoża schorzenia zarówno u pań, jak i panów leżą również niektóre choroby, np.:

  • stwardnienie rozsiane,
  • alkoholizm,
  • niewydolność krążenia,
  • nadwaga,
  • przyjmowanie określonych leków (np. antydepresyjnych, węglanu litu, przeciwpsychotycznych).

W przypadku nietrzymania moczu bardzo ważna jest szybka diagnoza. Pozwala ona bowiem wprowadzić małoinwazyjne terapie. W ramach diagnostyki wykonywane jest specjalistyczne badanie urologiczne/ginekologiczne, w tym USG jamy brzusznej, badanie moczu z posiewem oraz ocena zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza – mówi dr n. med. Jacek Nita, specjalista ginekolog z Kliniki Estell.

Innowacyjne rozwiązanie w leczeniu NTM

Nowoczesną i bardzo obiecującą metodą leczenia NTM kierowaną do kobiet jest terapia wykorzystująca ginekologiczny laser CO2 – Urządzenie stymuluje tkanki pochwy oraz wzmacnia jej przednią ścianę. Przywraca to normalne funkcjonowanie struktur układu moczowo-płciowego – wyjaśnia dr Nita z kliniki Estell. Zabieg trwa około 20 minut, wykonuje go wyłącznie specjalista ginekolog. Jest całkowicie bezbolesny, pacjentka odczuwa jedynie ciepło w okolicach krocza. Przed laseroterapią należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Warunkiem zabiegu jest również wynik cytologii przeprowadzonej w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, takich jak:

  • choroba nowotworowa,
  • infekcja okolic intymnych,
  • menstruacja,
  • ciąża.

Ginekologiczny laser CO2 jest bardzo często wykorzystywany na Zachodzie. Uznaje się go za jedną z najlepszych metod wspomagających leczenie nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu domowe sposoby

W początkowej fazie NTM lekarz może zalecić tzw. trening pęcherza. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu polegają m.in. na oddawaniu moczu w określonych godzinach. Obejmują też trening mięśni Kegla. Powinno się go wykonywać przynajmniej trzy razy dziennie po około 510 minut. Można np. stojąc w rozkroku zaciskać i rozluźniać mięśnie krocza. W tym celu niektóre panie stosują kulki dopochwowe, które można nabyć w aptece. Przed ich zakupem warto się jednak skonsultować z lekarzem.

Obydwie metody mają za zadanie wzmocnić ściany pęcherza moczowego, które odgrywają tak istotną rolę w NTM. Terapie te są całkowicie nieinwazyjne, wymagają jednak dużej konsekwencji oraz systematyczności.

NTM -kiedy zabieg chirurgiczny?

Jeśli domowe sposoby na nietrzymanie moczu są nieskuteczne, w takich przypadkach niezbędna może okazać się operacja. – Najczęściej stosowaną techniką jest wszczepienie pod cewkę specjalnej syntetycznej taśmy. Jej zadaniem jest przywrócenie prawidłowego anatomicznego położenia cewki moczowej. Dzięki temu zwieracz wewnętrzny cewki działa prawidłowo, co zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi moczu – mówi specjalista z kliniki Estell. Skuteczność tej metody ocenia się na około 90 proc.

Zabieg z użyciem ginekologicznego lasera CO2 wykonywany w Klinice Estell poprzedza konsultacja specjalistyczna. Jest ona niezbędna, ponieważ tylko lekarz może odpowiednio dobrać zabiegi dla pacjentki/pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.