Oczy, usta, szyja i dłonie, czyli jak dbać o atrybuty kobiecego piękna?

3 min
26/10/2017
[ssba-buttons]

Okres jesienno-zimowy to prawdziwy sprawdzian dla kobiecego wyglądu. Niskie temperatury i zimny wiatr nie sprzyjają wrażliwej skórze okolic oczu, ust, szyi i dłoni. Wraz z nieodpowiednią pielęgnacją mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jej kondycji i uwidocznić pierwsze oznaki starzenia. Stan kobiecej skóry odzwierciedla jej nawyki, nałogi, styl życia oraz zdradza wiek. Warto wiedzieć, jak skutecznie chronić okolicę oczu, ust, szyi i dłoni przed przesuszeniem, jak dbać o skórę zimą i w jaki sposób zniwelować pojawiające się niedoskonałości.

Z tekstu dowiesz się:

Jak dbać o dłonie zimą?

Zadbane, wypielęgnowane dłonie to prawdziwe atrybuty kobiecości – w okresie jesienno-zimowym są jednak narażone na stałe zmiany temperatury spowodowane przebywaniem na zmianę na powietrzu oraz w ciepłych pomieszczeniach. Powoduje to częstsze rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych, co wysusza skórę.

Ważne jest, aby w chłodne dni stosować tłuste kremy, pozwalające zachować odpowiednie nawilżenie na dłużej. W przypadku niezadawalającego stanu skóry i chęci zachowania jej zdrowego wyglądu, specjaliści zalecają skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej.

– Kobietom, które chcą poprawić wygląd i kondycję skóry rąk, rekomenduję zabieg odmłodzenia wypełniaczem na bazie hydroksyapatytu wapnia, służącym do poprawy objętości skóry i tkanki podskórnej. Pozwala on na odbudowanie struktury skóry oraz stymulację produkcji kolagenu, który odpowiedzialny jest za sprężystość i jędrność skóry. Po zabiegu pacjentki zauważą wyraźne wygładzenie skóry i poprawę jej nawilżenia. Zabieg pozwala zachować efekt odmłodzenia nawet do 2 lat – mówi dr n. med. Krzysztof Jakubowski, kierownik medyczny Kliniki Medycyny Estetycznej ESTELL.

Jak dbać o szyję?

W obszarze szyi skóra jest bardzo uboga w tkankę tłuszczową, nie ma tam również zbyt wielu gruczołów łojowych – jej naturalne nawilżenie jest więc niewielkie i niewystarczające. Pojawiające się zmarszczki tworzą tzw. naszyjnik Wenus, czyli pogłębiające się poziome bruzdy, uwidaczniające się szczególnie przy pochylaniu głowy.

Przy pielęgnacji skóry szyi i dekoltu należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków bogatych w witaminę F, która reguluje gospodarkę wodno-tłuszczową oraz ujędrniają skórę, a także D-pantenol, chroniący skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV.

Pacjentom rekomenduje się również zastosowanie zabiegu resurfacingu laserem CO2. Jest to laser frakcjonujący ablacyjny, pozwalający przeprowadzić regenerację skóry oraz pobudzający skórę do intensywnej syntezy kolagenu.

Światło lasera powoduje odparowanie mikrokolumn skóry, co prowadzi do pobudzenia skóry właściwej do regeneracji. W efekcie zabiegu, skóra regeneruje się – jest zauważalne znaczne poprawienie jej gładkości i jędrności. Specjaliści zalecają do 4 zabiegów w roku.

Poprawa wyglądu i kondycji skóry utrzymuje się nawet kilka lat.

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka – jej grubość to zaledwie 0,5 milimetra. Jest praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej, przez co nie posiada gruczołów łojowych odpowiadających za nawilżenie. Skóra wokół oczu narażona jest także na powstawanie zmarszczek mimicznych związanych z ciągłym ruchem mięśnia okrężnego oka oraz zaniedbywaniem odpowiedniej higieny oczu. Przykładowo – wykonanie powierzchownego demakijażu okolic oczu może prowadzić do podrażnienia spojówek oraz skóry oczu.

Ponadto, skóra wokół oczu charakteryzuje się dużą skłonnością do zastojów limfatycznych.

– Pacjentkom pragnącym poprawić kondycję skóry wokół oczu rekomenduję niechirurgiczny lifting powiek dolnych i górnych przy pomocy plasmy chirurgicznej. To nieinwazyjne i bezpieczne urządzenie wytwarzające i wykorzystujące mikrowiązki plazmy. Powodują one obkurczanie skóry oraz odparowanie naskórka, jednocześnie nie uszkadzając skóry właściwej. Dzięki temu zabiegowi skóra staje się elastyczniejsza, a zmarszczki mniej widoczne. Urządzenie działa bardzo precyzyjnie – nie uszkadza otaczających tkanek i precyzyjnie trafia w miejsce niedoskonałości. Zabieg nie wymaga rezygnowania z codziennych aktywności, a pacjentki zauważają zdecydowane wygładzenie zmarszczek mimicznych już po pierwszym zabiegu. W zależności od preferencji i wymagań pacjentki, zabieg można powtórzyć 23krotnie w odstępach około 34 tygodni – tłumaczy dr Krzysztof Jakubowski z ESTELL.

Jak dbać o usta?

Wbrew pozorom nasze usta wymagają nie mniejszej pielęgnacji niż skóra dłoni, szyi czy okolic oczu. Wargi są narażone na przesuszenie zarówno latem jak i zimą. W chłodne dni usta często są spierzchnięte, co spowodowane jest niedostatecznym nawilżeniem skóry. Z kolei podczas słonecznych dni wrogiem ust są promienie UV, które wysuszają skórę.

Dlatego zarówno latem, jak i w okresie jesienno-zimowym należy dbać o odpowiednie natłuszczenie warg i stosowanie filtrów przeciwsłonecznych – w przeciwnym razie usta staną się nieatrakcyjne. Wiele kobiet zmaga się również z tzw. zmarszczkami palacza, czyli pionowymi bruzdami zlokalizowanymi w kącikach ust. Mogą one być skutkiem palenia, ale dotykają również kobiet wolnych od nałogu jako oznaka starzenia. Na szczęście jest sposób na pozbycie się zmarszczek palacza przy pomocy plasmy chirurgicznej.

Regeneracja kwasem hialuronowym, połączona z nawilżaniem, pozwoli przywrócić kobiecy wygląd ust. Zabieg nada wargom nowego, wymarzonego kształtu; sprawi, że usta odzyskają zdrowy, naturalny kolor, a skóra pozostanie w znakomitej kondycji. Zabieg może być wykonywany bez ograniczeń wiekowych, a jego efekt utrzymuje się od 6 miesięcy do roku. Dzięki dostępowi do szerokiego wachlarza produktów na bazie kwasie hialuronowego, specjaliści są w stanie dobrać środek do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Skóra rąk, szyi, okolic oczu oraz ust jest szczególnie narażona na widoczne oznaki starzenia. Kobiety zapominają o niej podczas codziennej pielęgnacji, nie zdając sobie sprawy z tego, że z wiekiem to właśnie te miejsca najszybciej tracą elastyczność. Regularna pielęgnacja tych okolic pozwoli zachować młody i świeży wygląd przez długie lata.

Zobacz inne usługi dostępne w Klinice Estell.