Ogłoszono wyniki pierwszego w Polsce badania konsumenckiego dotyczącego medycyny estetycznej

3 min
08/11/2018

Na konferencji Naturalnie Piękna przedstawione zostały wyniki pierwszego w Polsce rynkowego badania konsumenckiego dotyczącego pozycji medycyny estetycznej. ESTELL, jako jedyna polska klinika medycyny estetycznej, była partnerem tego wydarzenia.

Dziś około 0,6 mln osób w Polsce korzysta z zabiegów bazujących na kwasie hialuronowym lub toksynie botulinowej. 84% z nich to kobiety, a 16% mężczyźni. 95% ma wykształcenie średnie i wyższe, 60% mieszka w dużych i średnich miastach, a 82% jest między 35 a 65 rokiem życia.

W badaniu wzięło udział ponad 2000 osób w wieku od 18 do 65 lat, a celem było sprawdzenie jaki jest stosunek Polaków do zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową i kwas hialuronowy, zarówno wśród tych, którzy korzystali już z tej formy poprawy urody, jak i wśród osób nie mających dotąd styczności z medycyną estetyczną. Aż 69% Polaków jest zadowolona ze swojego wyglądu. Coraz większa dbałość o jakość życia przekłada się też na zwiększone zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej. Tylko 28% ogółu jest przeciwnikami takich działań, a aż 87% osób, którym zdarzyło się z nich skorzystać, jest zwolennikami tego sposobu na poprawę urody lub zniwelowanie niedoskonałości.

Polacy dobrze znają możliwości medycyny estetycznej, 88% zna zabiegi z toksyną botulinową, a 70% słyszało o zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego. Zdecydowanie bardziej popularne są wśród kobiet, mężczyźni nadal podchodzą dość ostrożnie do tej tematyki, choć wciąż obserwujemy tendencję wzrostową. Chcemy czuć się lepiej, aż 58% respondentów deklaruje takie motywy swoich decyzji, 40% chce zwiększyć swoją atrakcyjność, 26% pewność siebie, a 29% samoakceptację. Najczęściej poprawiamy okolice oczu (42%), czoła (37%) i ust (29%).

Polacy decydując się na zabieg medycyny estetycznej potrzebują przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa. Wybierają polecony gabinet, doświadczonego lekarza, który zaproponuje zabieg z użyciem sprawdzonego preparatu – wyjaśnia Robert Bitner, dyrektor zarządzający Galderma Polska – Nasz flagowy produkt jest już od 20 lat obecny w gabinetach lekarskich. Jest to pierwszy na świecie kwas hialuronowy wykorzystywany do zabiegów medycyny estetycznej. Jako jeden z nielicznych na świecie produktów dla medycyny estetycznej ma certyfikat jakości amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to działania ściśle związane są z medycyną, dlatego powinny być wykonywane przez lekarzy. Tymczasem na pytanie „Kto wykonał zabieg?” 57% respondentów odpowiedziało, że lekarz, a aż 43% udzieliło informacji, że kosmetyczka lub kosmetolog.

Przed nami wielka praca edukacyjna. Mimo że – zgodnie z prawem – zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej mogą wykonywać wyłącznie lekarze, nadal znaczna część pacjentów decyduje się na wizytę u kosmetologa lub kosmetyczki. Stwarza to realne zagrożenie powikłaniami po zabiegu, związanymi z brakiem właściwej diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta przed zabiegiem czy nieprecyzyjnym miejscem aplikacji preparatu – ocenia dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Rolę edukacji pacjentów podjął podczas konferencji dr n. med. Krzysztof Jakubowski, kierownik medyczny kliniki Estell, który zaprezentował jak ważne jest bezpieczeństwo w medycynie estetycznej.

 Ważne są trzy kluczowe elementy, po pierwsze jest kto wykonuje zabieg, gdzie ten zabieg się odbywa, a także z pomocą jakiego sprzętu i z użyciem jakich preparatów – podkreśla dr Jakubowski. Ważny jest też przebieg wizyty, który musi być kompletny. Wizyta powinna zawierać dokładny wywiad medyczny, opisywać wskazania i przeciwskazania do zabiegu, pacjent powinien mieć przedstawiony przebieg zabiegu i rekonwalescencji. Powinien móc także zadać pytania i wspólnie z lekarzem wybrać odpowiednie produkty konieczne do zabiegu – dodaje dr Jakubowski.

Medycyna estetyczna niesie za sobą możliwości powikłań, dlatego tak ważne jest, aby zabiegi przeprowadzane były przez wykwalifikowanych, doświadczonych i patrzących całościowo na pacjenta lekarzy. Klinika, na którą się zdecydujemy miała wszelkie wymagane pozwolenia, przestrzegała protokołów i procedur zabiegowych, a produkty i urządzenia posiadały certyfikaty bezpieczeństwa oraz skuteczności.

Rynek medycyny estetycznej wciąż się rozwija. Ponad 4% Polaków planuje w ciągu najbliższego roku zabieg z użyciem kwasu hialuronowego, a niemal 3% z użyciem toksyny botulinowej.