OMO: sprawdź, jak skutecznie zadbać o włosy

3 min
15/02/2022
[ssba-buttons]

Metoda OMO to sposób mycia włosów, który polega najpierw na nałożeniu na włosy odżywki, późniejszym ich umyciu i ponownym nałożeniu odzywki (odżywka – mycie – odżywka). Polecany jest w szczególności osobom, których włosy są zniszczone, przesuszone i połamane. Dla jak najlepszych efektów tego typu domowej pielęgnacji mycie OMO warto łączyć z profesjonalnymi zabiegami medycyny estetycznej.

Z tekstu dowiesz się:

Włosy są bez wątpienia jednym z atrybutów pięknego, zadbanego wyglądu – zdrowe, mocne, lśniące włosy dodają uroku, odejmują lat i przykuwają uwagę. Niestety, włosy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników – począwszy od nieprawidłowej pielęgnacji, poprzez farbowanie, suszenie i prostowanie aż po ekspozycję na słońce. Nie pomagają im mycie gorącą wodą, nieprawidłowa dieta ani dym tytoniowy. Wszystko to sprawia, że mogą stać się przesuszone, osłabione, matowe i łamliwe.

Jednym z domowych zabiegów pielęgnacyjnych, jednocześnie prostych i skutecznych, jest metoda mycia włosów OMO. Skrót OMO to po prostu rozwinięcie sformułowania „odżywka – mycie – odżywka”. Nietrudno więc się domyślić, na czym polega metoda OMO – to po prostu w pierwszej kolejności nałożenie na włosów odżywki, dopiero później umycie włosów, a na koniec – ponowne nałożenie na nie odżywki.

Metoda OMO – włosy piękne na co dzień!

Mycie OMO przeznaczone jest tak naprawdę dla każdej osoby, która chce w warunkach domowych zadbać o swoje włosy, dodać im blasku, nawilżyć je i zregenerować. W szczególności OMO poleca się jednak osobom, u których występują takie problemy, jak:

  • osłabienie włosów,
  • matowość włosów,
  • ich przesuszenie,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • ich łamliwość.

Metoda OMO krok po kroku

OMO jest zabiegiem bardzo prostym, niewymagającym żadnych specjalistycznych akcesoriów ani umiejętności. Wystarczą własna łazienka, odpowiednie kosmetyki do włosów i około 20 minut wolnego czasu. Sprawdźmy zatem, jak przebiega mycie OMO krok po kroku:

  • Krok pierwszy – odżywka

Pierwszy etap zabiegu OMO to nałożenie na końcówki włosów lekkiej odżywki nawilżającej, np. zawierającej panthenol, glicerynę lub aloes. Aplikuje się ją tylko na końcówki – nałożenie kosmetyków na włosy na całej ich długości, zwłaszcza jeśli są cienkie, mogłoby dodatkowo je obciążyć i sprawić, że straciłyby na objętości. Odżywkę pozostawiamy na włosach na 3-5 minut i – uwaga – nie spłukujemy!

  • Krok drugi – mycie

Po 3-5 minutach przystępujemy do mycia włosów. Sięgamy do szampon dopasowany do indywidualnych potrzeb – ważne, by nie zawierał konserwantów, sztucznych aromatów i parabenów. Niewielką ilość szamponu dokładnie wmasowujemy w skórę głowy i włosy, po czym spłukujemy letnią (nigdy nie gorącą!) wodą – razem z nałożoną wcześniej na końcówki odżywką.

  • Krok trzeci – odżywka

Po umyciu znów sięgamy do odżywkę – tym razem jednak w formie maski lub bogatej odżywki zawierającej  oleje roślinne i mineralne, silikony, emolienty i proteiny. Nakładamy ją na włosy od połowy długości aż po końcówki, omijając skórę głowy. Kosmetyk zostawiamy na włosach na 15-20 minut, po czym bardzo dokładnie spłukujemy go letnią wodą – na koniec zaleca się strumień wody zimnej, który zamknie łuski włosów.

Metoda OMO – włosy nawilżone i zregenerowane

Mycie OMO pozwala dogłębnie nawilżyć włosy, zregenerować je, wzmocnić i dodać im blasku. Aby jednak zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, musi być wykonywany regularnie – posiadacze cienkich i delikatnych włosów powinni poddawać je myciu OMO raz w tygodniu, posiadacze włosów grubych i gęstych – nawet 2-3 razy w tygodniu.

Z jakimi zabiegami medycyny estetycznej łączyć metodę OMO?

Metoda OMO jest bez wątpienia skuteczna jako domowy sposób pielęgnacji włosów. W wielu przypadkach może się jednak okazać niewystarczająca, zwłaszcza jeśli włosy są naprawdę bardzo zniszczone (np. długoletnim farbowaniem) albo wypadają w dużych ilościach. Wówczas pomocne są profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej – w ESTELL pacjentom proponowana jest mezoterapia peptydowa skóry głowy lub osocze na włosy – również w formie mezoterapii:

  • Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym na włosy i skórę głowy

Osocze bogatopłytkowe to substancja pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta. Pobraną niewielką ilość krwi umieszcza się w specjalnej wirówce – w procesie wirowania wyodrębnia się osocze bogatopłytkowe, które – jak sama nazwa wskazuje – zawiera skoncentrowane płytki krwi o wyjątkowym działaniu regeneracyjnym. Osocze podaje się w skórę głowy techniką mezoterapii, czyli poprzez iniekcję. Już sama iniekcja stymuluje procesy naprawcze, a osocze pobudza namnażanie się komórek, poprawia przepływ krwi, odżywia i wzmacnia mieszki włosowe oraz regeneruje ich uszkodzenia. W efekcie wypadanie włosów hamuje, a nowe włosy rosną zdrowsze i mocniejsze. Zaleca się wykonanie serii 3-5 zabiegów w odstępie 2-3 tygodni.

  • Mezoterapia peptydowa skóry głowy

Techniką mezoterapii w skórę głowy może zostać również podany preparat, będący unikalną mieszanką siedmiu opatentowanych peptydów i kwasu hialuronowego, które wzmacniają i odżywiają mieszki włosowe, a także stymulują mikrokrążenie w skórze głowy. Pozwala to zatrzymać wypadanie włosów, zagęścić je, a jednocześnie zadbać o skórę głowy. Pełen cykl zabiegowy obejmuje 4 mezoterapie wykonywane w odstępie 2 tygodni. Pierwsze efekty widoczne są po 14 dniach. Po 6 miesiącach wskazane jest przeprowadzenie serii przypominającej.

Domowa pielęgnacja – taka jak metoda mycia włosów OMO – w połączeniu z zabiegami medycyny estetycznej pozwoli kompleksowo i długofalowo zadbać o zdrowie włosów oraz ich piękny wygląd.