Pielęgnacja blizny po oparzeniu – czy da się jej pozbyć? Co stosować? Sposoby na blizny oparzeniowe

3 min
15/02/2023

Oparzenia to bardzo częste urazy, z jakim stykają się lekarze pierwszego kontaktu. W opinii wielu doświadczonych specjalistów blizna po oparzeniu jest pod względem pielęgnacji jednym z najtrudniejszych rodzajów blizn. Oczywiście nie oznacza to, że musimy pogodzić się z tym defektem estetycznym, który szczególnie w początkowej fazie może powodować ból i świąd. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o świeżą bliznę po oparzeniu, aby stała się jak najmniej widoczna. Sprawdź, co zrobić ze starymi bliznami pooparzeniowymi. Poznaj preparaty i zabiegi, które pozwolą Ci poprawić wygląd skóry w problematycznym rejonie ciała lub twarzy.

Czym są oparzenia i jakie są stopnie oparzeń? 

Zanim przejdziemy do tematu usuwania blizn, wyjaśnijmy, czym tak właściwie są oparzenia. Są to uszkodzenia tkanek skóry, do których dochodzi pod wpływem działania wysokiej temperatury, prądu, substancji chemicznych. Jeśli chodzi o rodzaje tego typu uszkodzeń skóry, wyróżniamy m.in.:

  • oparzenia powierzchowne,
  • oparzenia chemiczne,
  • oparzenia elektryczne,
  • oparzenia pośrednie,
  • oparzenia głębokie,
  • oparzenia termiczne.

Jak klasyfikuje się oparzenia? Wyróżniamy cztery stopnie oparzeń skóry:

  • Oparzenie I stopnia – obejmuje jedynie naskórek, skóra jest zaczerwieniona, występuje niewielki obrzęk i bolesne pieczenie. Oparzenia I stopnia zwykle nie pozostawiają blizn.
  • Oparzenie II stopnia – obejmuje naskórek i część grubości skóry właściwej. Charakterystycznymi objawami są pęcherze wypełnionymi płynem surowiczym, silne dolegliwości bólowe, i dłużej gojące się, głębokie oparzenie, które obejmujące zarówno naskórek, jak i skórę właściwą. Niestety u osób dotkniętych II stopniem zwykle powstają blizny przerostowe.
  • Oparzenie III stopnia (oparzenie głębokie) – w tym przypadku zniszczona zostaje cała warstwa skóry oraz tkanki leżące głębiej. Rany mają brunatne zabarwienie, są niezwykle bolesne i bardzo długo się goją. Znakiem rozpoznawczym jest jasna, wręcz biała, woskowata skóra oraz nieestetyczne blizny. Mogą też wystąpić przykurcze.
  • Oparzenie IV stopnia – są to oparzenia pełnej grubości skóry, w skrajnej postaci dochodzi do zwęglenia tkanek leżących pod tkanką podskórną (są to mięśnie, ścięgna, kości, stawy).

Jak leczy się oparzenie? Formy fizykoterapii po tego typu uszkodzeniach skóry

O ile jesteśmy w stanie opanować w warunkach domowych oparzenia powierzchowne (schładzając oparzone okolice zimną bieżącą wodą aż do chwili ustania pieczenia), o tyle poważniejsze uszkodzenia tkanek skóry wymagają pilnej interwencji medycznej.  Metoda leczenia oparzeń zależy od głębokości rany, stopnia uszkodzenia (I, II, III i IV) oraz samego czynnika sprawczego. Jedną z metod oceny ciężkości oparzenia jest tzw. reguła dziewiątek. W zależności od różny skali i reguł lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu optymalnej metody leczenia.

Uogólniając, co może pomóc przy oparzeniach skóry i wspomóc proces gojenia? Specjalistyczne opatrunki parafinowe nasączone chlorheksydyną – przyspieszają gojenie ran i zapobiegają maceracji skóry. Wielu pacjentów zastanawia się, czym smarować oparzenie. Leczenie lekkich oparzeń, mogą ułatwić też:

  • maści rumiankowe,
  • maści nagietkowe,
  • żele aloesowe,
  • hydrożelowe plastry na oparzenia,
  • plastry silikonowe (stosowane profilaktycznie pozwalają uniknąć nieprawidłowego bliznowacenia).

W przypadku cięższych postaci oparzeń często wdraża się rehabilitację. Jedną z metod ułatwiających pacjentowi powrót do zdrowia jest np. fala uderzeniowa, która stymuluje produkcję kolagenu, normalizuje napięcie mięśniowe, co pozwala z kolei zmniejszyć ból. By zmniejszyć wrażliwość na ból i obrzęk po oparzeniu, można skorzystać z zabiegu elektroleczniczego tj. elektrostymulacji.

W leczeniu oparzeń często wykorzystuje się też m.in.:

  • światłoterapię,
  • fonoforezę,
  • jonoforezę,
  • presoterapię.

Dzięki powyższym zabiegom fizykoterapeutycznym można zapobiec przykurczom i zapobiec obkurczeniu blizny po oparzeniu poprzez jej zmiękczenie, uelastycznienie i rozluźnienie.

Czym jest blizna po oparzeniu i ile się goi? Jak o nią dbać, czym smarować? Pielęgnacja

Blizna po oparzeniu (tkanka łączna włóknista) często jest rozległa i może mieć wypukły kształt. W większości przypadków jest to uszkodzenia typu przerostowego i keloidowego. Warto mieć świadomość, że blizna przyjmuje finalny kształt około 6 miesięcy po oparzeniu.

Czym smarować bliznę po oparzeniach? Wspomagająco w problematycznym obszarze skóry można używać kremów na blizny po oparzeniu lub też maści na blizny, które wpływają na metabolizm tkanki łącznej i zapobiega tworzeniu się blizn. Dobrym wyborem może okazać się stosowanie preparatów silikonowych, z wyciągiem z cebuli, allantoiną i heparyną sodową. Wiedz, że pielęgnacja blizny po oparzeniu może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i być systematycznym w aplikowaniu kremów i maści (w wielu przypadkach należy smarować powierzchnię skóry 2-3 razy dziennie). Pamiętaj, że im starsza blizna, tym dłużej trzeba czekać na rezultaty.

Wiele osób zastanawia się, jak długo goją się blizny pooparzeniowe? Nie da się ukryć, że regeneracja skóry w miejscu oparzenia jest procesem długotrwałym, który może trwać nawet 2 lata.

Czy da się usunąć stare blizny po oparzeniu? Jak pozbyć się blizn po oparzeniu i poprawić wygląd skóry? Kremy, maści, plastry, zabiegi medycyny estetycznej

Nie da się zaprzeczyć, że zmniejszenie widoczności blizny po oparzeniu jest trudnym wyzwaniem. Natomiast nie jest to nieosiągalny cel. Jedną z metod leczenia starych blizn jest krioterapia, która wykorzystuje ciekły azot. Zabieg zamrażania tkanek pomaga szczególnie w przypadku małych bliznowców i blizn przerostowych. Powszechnie wykonywanym zabiegiem jest też laserowe usuwanie blizn. Laser pracujący np. w technologii tulowej, pikosekundowej lub frakcyjnej emituje wiązki, które wchodzą w kontakt z tkanką bliznowatą, uruchamiając proces regeneracji skóry. Pożądane efekty terapeutyczne daje seria zabiegów, ich dokładna liczba jest ustalana indywidualnie w zależności od specyfiki powstałej blizny.

Wśród innych zabiegów medycyny estetycznej, które mogą okazać się pomocne w walce z nieestetycznymi skutkami poparzenia, należy wymienić też mezoterapię igłową, która polega na nakłuwaniu skóry i endermologię (mechaniczna stymulacja skóry poprzez masaże). O metodzie redukcji blizn decyduje lekarz po wcześniejszej rozmowie z pacjentem, przedstawieniu listy przeciwwskazań oraz ocenie charakteru blizny.

Osoby zainteresowane szczegółami dotyczącymi zabiegów na blizny pooparzeniowe, zapraszamy na konsultację do naszej kliniki Estell w Warszawie.

Źródła:

https://podyplomie.pl/dermatologia/26929,blizny-profilaktyka-i-wybrane-opcje-terapeutyczne

https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165227,oparzenia

https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165224,gojenie-ran