Poznaj przyczyny pojawiania się rozstępów u mężczyzn. Jak można się ich pozbyć i jak zapobiegać ich powstawaniu?

3 min
08/03/2023

Rozstępy (striae distensae) to nieestetyczne zmiany skórne, które mają strukturę podobną do blizn. Wbrew pozorom pojawiają się nie tylko u kobiet, ale i płci przeciwnej, będąc poważnym kompleksem dla wielu panów. Poznaj przyczyny rozstępów u mężczyzn i dowiedz się, jak zmniejszyć uch widoczność lub całkowicie je usunąć.

Jak wyglądają rozstępy i gdzie najczęściej się pojawiają? Jak powstają rozstępy na skórze?

Zanim omówimy szerzej temat rozstępów u mężczyzn, warto wyjaśnić, czym tak właściwie są charakterystyczne „pęknięcia na skórze”? Rozstępy (ang. striae lub striae atrophicae) to łagodne nieodwracalne zmiany skórne, które rozwijają się na ciele, ponieważ skóra nie jest w stanie nadążyć z produkcją nowego kolagenu za zmieniającymi się obwodami sylwetki. To swego rodzaju mikropęknięcia skóry, które są trwałymi zmianami i mogą pojawić się u pacjentów w różnym wieku. W wielu przypadkach rozstępy u mężczyzn rozwijają się w okresie pokwitania. Jest to związane z szybki skokiem wzrostu u dorastających chłopców.

Jak wyglądają rozstępy? W początkowej fazie przybierają czerwony, następnie sino-czerwony lub fioletowy kolor, przypominają blizny i znacznie odznaczają się na ciele. Gdy całkowicie się uformują – nabierają białej, perłowej barwy stając się nieco mniej widoczne na skórze. Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy? W przypadku mężczyzn rozstępy zwykle obejmują:

  • brzuch,
  • uda,
  • plecy,
  • barki,
  • bicepsy.

Przyczyny powstawania rozstępów u mężczyzn – szybki przyrost masy ciała, leki steroidowe, zaburzenia hormonalne i nie tylko

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów u mężczyzn? Istnieje co najmniej kilka czynników sprawczych. Rozstępy w dużym stopniu mają związek z podwyższonym stężeniem kortyzolu (hormonu kory nadnerczy we krwi). W wielu przypadkach są konsekwencją nadmiernego przyrostu masy ciała, ale nie tylko. Dość często zdarza się, że rozstępy u mężczyzn powstają w wyniku tzw. pokwitaniowego skoku wzrostowego, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Nadmierne rozciągnięcie skóry niekiedy jest skutkiem przyrostu masy mięśniowej (z rozstępami walczą nie tylko osoby z nadwagą i otyłością, czy szybko rosnący nastolatkowie, ale też sportowcy). Powstawaniu nieestetycznych zmian na ciele sprzyja przyjmowanie sterydów, mówimy wówczas o tzw. rozstępach posterydowych. Skąd jeszcze biorą się rozstępy u mężczyzn?

Do pojawienia się trwałych zmian na skórze mogą przyczynić się także w wyniku doustnego lub miejscowego leczenia glikokortykosteroidami. Warto wspomnieć także o chorobach tkanki łącznej, takich jak np. zespół Marfana (MFS – Marfan syndrome), które zwiększają ryzyko powstania wrzecionowatych pasm skórnych. Rozstępy często pojawiają się też w przebiegu choroby Cushinga. Jest to grupa objawów, które wynikają z nadmiaru hormonów sterydowych.

Jak pozbyć się rozstępów na plecach, ramionach, brzuchu, udach? Metody usuwania rozstępów u mężczyzn

Jak zmniejszyć widoczność rozstępów na brzuchu u mężczyzn lub dowolnej innej partii ciała? Jeśli chodzi o specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, pomocna może okazać się:

  • mezoterapia igłowa – polega iniekcyjnej aplikacji preparatów w głąb skóry. Mezoterapia rewitalizuje i poprawia strukturę skóry, znacznie zmniejsza widoczność rozstępów. By uzyskać pożądane rezultaty, należy poddać się serii zabiegów (ich liczba ustalana jest indywidualnie),
  • karboksyterapia – terapia medycznym dwutlenkiem węgla aktywizuje głębokie procesy regeneracyjne w skórze właściwej,
  • laseroterapia – w walce z rozstępami u mężczyzn często stosuje się laser pracujący w technologii frakcyjnej. Urządzenie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, wygładza skórę i niweluje rozstępy,
  • peelingi chemiczne – poprzez kontrolowane uszkodzenia skóry stymulują ją do regeneracji i odbudowy. Zwykle wykonywane są w serii (w określonych odstępach czasu). Często peelingi medyczne zawierają kwas trójcholooctowy, kwas pirogronowy, kwas glikolowy, kwas laktobionowy,
  • radiofrekwencja mikroigłowa – to jeden z najpopularniejszych zabiegów na rozstępy, który polega na jednoczesnym nakłuwaniu skóry i emitowaniu fali elektromagnetycznej. Zanim rozstępy znikną z problematycznych rejonów ciała, zwykle potrzeba 3-5 sesji zabiegowych.

Przed każdym tego typu zabiegiem specjalista przeprowadza wywiad medyczny, którego celem jest dobranie optymalnej terapii. Podczas wstępnej konsultacji lekarz informuje pacjenta o ewentualnych przeciwwskazaniach i przedstawia przebieg danego zabiegu.

Czy domowe sposoby na rozstępy u mężczyzn mają sens? Jak im zapobiegać?

Czy można usunąć rozstępy domowymi sposobami? Niestety nie istnieje żaden cudowny balsam ani krem na rozstępy. Kosmetyki mogą jedynie nieco zmniejszyć widoczność niepożądanych zmian na skórze. W ramach przeciwdziałania rozstępom w domowym zaciszu możemy wykonywać naturalne peelingi ciała np. na bazie fusów po kawie i szczotkować skórę.

Jak podkreślają wszyscy lekarze dermatolodzy lepiej zapobiegać rozstępom, niż je leczyć. Jeśli więc chodzi o działania profilaktyczne, warto stosować preparaty zawierające witaminę B5, E i PP, magnez, krzem. W ramach praktyk zapobiegawczych można też regularnie (najlepiej codziennie) masować skórę. Masaż mechaniczny pobudza krążenie i wzmacnia skórę. Może to być np. masaż bańką chińską lub drenaż limfatyczny. Dobrym nawykiem jest też picie dużej ilości wody (dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu).

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat zabiegów na rozstępy u mężczyzn, jakie oferuje współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna, zapraszamy na indywidualną konsultację do naszej kliniki Estell w Warszawie.

Źródła:

https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a2188/Spironolakton-zmniejsza-efekty-uboczne-miejscowych-steroidow.html

https://www.doz.pl/czytelnia/a1657-Rozstepy__przyczyny_powstawania_i_sposoby_na_pozbycie_sie_rozstepow

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf