Poznaj sposoby, dzięki którym pozbędziesz się blizn po trądziku!

2 min
04/05/2020

Trądzik to dość rozpowszechniona choroba skóry, która objawia się występowaniem na twarzy (a czasem również na dekolcie, plecach czy ramionach) wyprysków, grudek, krost albo nawet wypełnionych treścią ropowiczą cyst. Następstwem trądziku często bywają szpecące blizny – na szczęście są sposoby, by się ich pozbyć!

Z tekstu dowiesz się:

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry – w mniejszym lub większym nasileniu dotyczy prawie wszystkich nastolatków. Jego pojawienie się jest efektem burzy hormonalnej okresu dojrzewania oraz nadczynności gruczołów łojowych. Według różnych badań trądzik dotyczy również od 12 do nawet 51% osób między 20. a 51. rokiem życia. U dorosłych może być powodowany np. zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłową pielęgnacją skóry czy ekspozycją na różnego rodzaju substancje drażniące (np. chlor).

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry z trądzikiem, a także jej niewłaściwe leczenie (lub jego brak) mogą doprowadzić do powstawania blizn potrądzikowych. Ich tworzenie się jest uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjentów – u zdecydowanej większości osób blizny mają charakter zanikowy, co oznacza, że z czasem blakną i stają się coraz mniej widoczne. Zdarza się jednak, że w procesie gojenia dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu, co skutkuje powstawaniem blizn przerosłych oraz bliznowców.

Obecność blizn potrądzikowych jest dla wielu osób powodem kompleksów i zaniżonej samooceny. Dlatego w terapii należy uwzględniać nie tylko to, jak pozbyć się trądziku, ale również to, jak leczyć ewentualne blizny.

Jak zlikwidować blizny po trądziku? Pomogą leki!

Zarówno leczenie trądziku, jak i ewentualnych blizn potrądzikowych zależy m.in. od nasilenia objawów oraz rodzaju występujących na skórze wykwitów. Większość stosowanych w terapii trądziku środków miejscowych – w postaci kremów czy maści zawierających np. kwas azelainowy, cynk, nadtlenek benzoilu czy retinoidy – ma działanie ściągające, wysuszające oraz usprawniające gojenie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania blizn, a te już istniejące są redukowane.

Po zakończeniu zasadniczej fazy leczenia zmian trądzikowych – jeśli istnieje taka potrzeba –może zostać wdrożona specjalistyczna terapia blizn. Leczenie farmakologiczne obejmuje przede wszystkim miejscowe stosowanie preparatów zawierających m.in. wyciąg z cebuli morskiej, rumianek, heparynę, alantoinę, żele silikonowe, macicę perłową, kwas retinowy i glikokortykosteroidy.

Co na blizny po trądziku? Peelingi chemiczne Sesderma!

Zastanawiając się, jak pozbyć się blizn potrądzikowych, nie można zapominać o profesjonalnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. W naszej klinice Estell w Warszawie można wykonać m.in. specjalistyczne peelingi chemiczne Sesderma z wykorzystaniem kwasów pirogronowego oraz salicylowego. Peeling można wykonać zarówno na skórze twarzy, pleców, jak i dekoltu – nałożony na nią preparat złuszcza warstwy naskórka na różnej głębokości, co pozwala dogłębnie oczyścić skórę, a dodatkowo daje sygnał do jej intensywnej odbudowy. W efekcie praca gruczołów łojowych ulega normalizacji, przebarwienia zostają rozjaśnione, skóra – wygładzona, a blizny potrądzikowe – spłycone i zredukowane.

Dla jak najlepszych efektów peelingi chemiczne należy przeprowadzać w seriach dopasowanych do indywidualnych potrzeb skóry. Najlepszy czas na taką kurację to jesień i wiosna.

Co na blizny potrądzikowe? Mezoterapia mikroigłowa!

Jeśli ktoś zastanawia się, jak usunąć blizny po trądziku, powinien zwrócić uwagę również na mezoterapię mikroigłową. Lekarz przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w małe igły wykonuje w ściśle określonych partiach skóry kontrolowane mikronakłucia. Dzięki temu następuje natychmiastowe pobudzenie receptorów skóry, przyspieszają naturalne procesy regeneracyjne, krążenie krwi oraz produkcja włókien kolagenu i elastyny. Namnażają się zdrowe, nieuszkodzone komórki, a skóra przechodzi dogłębną przebudowę, co pozwala na znaczną redukcję blizn potrądzikowych.

Co ważne, w odróżnieniu np. od zabiegów laserem frakcyjnym, mezoterapia mikroigłowa nie wywołuje działań niepożądanych, a czas rekonwalescencji jest krótszy. Najlepsze efekty daje seria 3-4 zabiegów w odstępie 2-4 tygodni.

Blizny potrądzikowe nie muszą towarzyszyć nikomu do końca życia. Zapraszamy na konsultacje do kliniki Estell – nasi specjaliści podpowiedzą, jak skutecznie je usunąć!

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/sites/8/2019/01/ke2018.4-4.pdf

https://pdfs.semanticscholar.org/f3c4/c6f2be1c1bbc6c2a76f2f819e524c18ab7f3.pdf