Problemy z prosakami pod oczami? Przyczyny i sposoby leczenia

3 min
28/08/2023

Na twarzy pojawiają się różne niedoskonałości. Do jednych z często spotykanych należą prosaki, występujące głównie pod oczami. Mają one związek z typem skóry i rodzajem pielęgnacji. Te nieestetyczne grudki prawie nigdy nie znikają samoistnie. Dowiedz się więcej na temat prosaków pod oczami i poznaj sposoby, które pozwalają się pozbyć.

Jak wyglądają i czym są prosaki? 

Prosaki są drobnymi grudkami zlokalizowanymi pod skórą, jednak prześwitującym przez nią. Z tego powodu zwykle stanowią spory defekt estetyczny. Co więcej, bardzo często występują mnogo – problem zaczyna się od jednego guzka, a z czasem może być ich więcej. Grudki takie mają wielkość maksymalnie 1-2 milimetrów. Ich barwa najczęściej jest biała, niekiedy kremowa lub żółtawa. Tego rodzaju niedoskonałości najczęściej występują na skórze twarzy – powiekach, pod oczami, na łuku skroniowym, nosie i policzkach.

Pod względem budowy prosaki pod oczami składają się keratyny, czyli głównego białka budulcowego skóry. Lekko żółte lub białe grudki są twarde, o kolistym kształcie. Niekiedy bywają mylone z zaskórnikami, ale w przeciwieństwie do nich, nie prosaków nie da się wycisnąć. Są na dość głębokie, ale jednocześnie wystają nad powierzchnię skóry. Można je zauważyć, jak i wyczuć przy dotyku.

Co przyczynia się do powstawania takich zmian skórnych? 

Prosaki pod oczami powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia okołomieszkowego i nadprodukcji sebum. W konsekwencji ujścia mieszków włosowych zostają zablokowane przez martwe komórki naskórka, a wydzielany przez nie łój zaczyna się gromadzić. Z czasem twardnieje i tworzy okrągłą cystę. Na przypadłość tę najbardziej narażone są noworodki – ze względu na niedojrzałość skóry i gruczołów łojowych. Prosaki wieku niemowlęcego zwykle zanikają samoistnie w ciągu kilku tygodni, ale wymagają obserwacji. Z kolei w przypadku osób dorosłych prosaki zwykle powstają w wyniku zrogowacenia naskórka spowodowanego nieodpowiednią pielęgnacją. Na występowanie takich zmian skórnych szczególnie narażone są osoby z cerą tłustą i mieszaną.

Istotną rolę w powstawaniu prosaków odgrywają także predyspozycje genetyczne. Warto mieć również na uwadze, że zmiany takie mogą pojawić się na twarzy także w następstwie schorzeń ogólnoustrojowych. Jako możliwe przyczyny powstawania prosaków wymienia się zmiany hormonalne w organizmie, choroby tarczycy, wątroby i jajników.

Czy trzeba usunąć prosaki pod oczami? 

Na szczęście prosaki są zmianami zupełnie niegroźnymi dla zdrowia. Jednak warto je zdiagnozować, ponieważ można je pomylić z innymi zaburzeniami, np. kaszakiem czy brodawkami. Mając pewność, że milimetrowe grudki o białym odcieniu to właśnie prosaki – nie ma potrzeby ich usuwania. Jednak zwykle zajmują widoczne partie naszej skóry i wystają, przez co trudno je zamaskować makijażem. Warto więc pozbyć się ich ze względów estetycznych.

Domowe sposoby na prosaki – właściwa pielęgnacja

Przede wszystkim nie warto samodzielnie próbować wyciskać prosaków, nakłuwać ich czy rozdrapywać. W ten sposób można doprowadzić jedynie do zaostrzenia problemu, a nawet nadkażenia bakteryjnego skóry czy powstania jeszcze bardziej problematycznej blizny. Można natomiast usuwać prosaki na twarzy za pomocą właściwej pielęgnacji skóry i bezpiecznych, domowych peelingów.

Już powstałe zmiany można stopniowo złuszczać wraz z martwym naskórkiem. W przypadku prosaków pod oczami lepiej zrezygnować z peelingów gruboziarnistych. Ten obszar twarzy jest szczególnie delikatny, dlatego lepiej sprawdzą się łagodne peelingi enzymatyczne. Zabieg taki można wykonywać nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Niektórzy preferują substancje naturalne, np. okłady z olejku herbacianego lub rycynowego. Pierwszy z nich działa złuszczająco, a drugi antybakteryjnie i regulująco pracę gruczołów łojowych.

Ponadto w przypadku białych kropek pod oczami należy systematycznie i intensywnie oczyszczać skórę. Wskazane jest stosowanie preparatów, które odblokowują pory. Wszelkie wybierane kosmetyki powinny być dostosowane do potrzeb skóry i nie mogą zatykać ujść mieszków włosowych.

Zwykle jednak domowe metody sprawdzają się tylko w przypadku niedojrzałych prosaków. Pielęgnacja jest również ważnym elementem profilaktycznym, zmniejszającym ryzyko nawracających prosaków.

Jakie metody usuwania prosaków może zalecić dermatolog?

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą efektów i prosaki wciąż się utrzymują lub chcesz je usunąć szybciej, warto udać się na konsultację z dermatologiem lub specjalistą medycyny estetycznej. Inną opcją są zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.

Usuwanie prosaków za pomocą zabiegu kosmetycznego z igłą

W przypadku twardych, stosunkowo dużych zmian specjalista może usunąć je również mechanicznie. W pierwszej kolejności skóra jest oczyszczana i dezynfekowana. Kolejno dermatolog lub inna osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia nakłuwa zmianę wprowadzając do niej igłę pod odpowiednim kątem i usuwa wnętrze zmiany skórnej. Nakłuwanie grudek na twarzy wymaga precyzji i szczególnej higieny, dlatego nie zaleca się samodzielnego usuwania prosaków w ten sposób.

Inne zabiegi usuwania prosaków na twarzy – elektrokoagulacja, laser, krioterapia 

Do usuwania prosaków pod oczami stosuje się także zabiegi oparte na technice elektrokoagulacji. Metoda ta wykorzystuje prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Generowane impulsy usuwają prosaki pod oczami i na powiekach. Zabieg jest małoinwazyjny, ale zwykle przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Do usuwania tego rodzaju zmian na skórze można zastosować także laser, najczęściej CO2, który prowadzi do odparowania niechcianego defektu. Inną możliwością jest „wymrażanie” prosaków pod oczami za pomocą krioterapii.

Wybór właściwej metody zależy od indywidualnych wskazań. Zauważając zmiany przypominające prosaki warto więc skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zaproponuje najlepszą formę terapii. Niestety prosaki często powracają, dlatego po ich usunięciu należy pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry i higienie.

Źródła:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/326681#treatment
  2. https://www.healthline.com/health/milia-under-eyes#summary
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17868-milia
  4. https://hscweb3.hsc.usf.edu/dermatology/what-are-milia-and-how-do-you-get-rid-of-them/