Pryszcze na policzku – przyczyny i leczenie. Co pomaga na trądzik?

3 min
03/03/2023

Pryszcze na policzku to dość częste zmiany skórne, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza dermatologa. Mogą mieć związek z błędami w pielęgnacji skóry, sygnalizować zaburzenia hormonalne, nadmierny stres, ale nie tylko. Sprawdź, od czego jeszcze bierze się trądzik na tej części twarzy i poznaj dostępne metody radzenia sobie z nieestetycznymi zmianami. Jakie zabiegi mogą pomóc w eliminacji krost i wyprysków na policzkach? Czy można zapobiec nawrotowi tego problemu dermatologicznego w przyszłości?

Pryszcze na policzku – przyczyny zmian skórnych. Co powoduje trądzik na policzkach? 

Co oznaczają pryszcze na policzku? Niepożądane zmiany widoczne na powierzchni skóry mogą być oznaką nietolerancji pokarmowych na nabiał oraz zboża. Spożywanie produktów zawierających laktozę i gluten powoduje powstanie licznych zaczerwienień i krost na policzkach (są to objawy reakcji alergicznej).

Inna potencjalna przyczyna powstawania pryszczy to częste przykładanie ekranu smartfona do policzka. Wiele osób nie ma świadomości, iż powierzchnia urządzenia elektronicznego jest siedliskiem wielu bakterii. Warto więc zmienić ten nawyk. Kolejny czynnik sprawczy to dieta o wysokim indeksie glikemicznym. Przykładowo częste spożywanie słodyczy, białego pieczywa i makaronów może doprowadzić do zaostrzenia zmian na skórze.

Co jeszcze może powodować pryszcze na twarzy? Jak już wspomnieliśmy na wstępie, pryszcze na policzku mogą świadczyć o niewłaściwej pielęgnacji np. w związku z używaniem zbyt agresywnych kosmetyków antytrądzikowych, które przesuszają skórę, nasilają produkcję sebum i zmiany trądzikowe. Do dermatozy może przyczynić się również stosowanie nieodpowiednich kosmetyków kolorowych (np. baza pod makijaż, ciężki fluid, bronzer), co prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i zmianach trądzikowych w partiach twarzy, na które aplikujemy źle dobrane produkty upiększające. Mówimy wówczas o tzw. trądziku kosmetycznym, który zwykle obejmuje dolną część policzków, a także brodę i czoło.

Jeśli chodzi o inne przyczyny pryszczy na policzkach, warto wspomnieć o problemach z gospodarką hormonalną np. w związku z menopauzą u kobiet. Ropne wypryski, grudki i krostki na policzkach mogą być objawem trądziku pospolitego. Do rozwoju nieestetycznych i uciążliwych zmian często prowadzą zaburzenia naczynioruchowe zaburzenia układu immunologicznego. Zdarza się, że pryszcze na policzku mają związek z inną odmianą trądziku, mianowicie trądzikiem różowatym, szczególnie jeśli obserwujemy również teleangiektazje oraz silny rumień. Jakie czynniki zewnętrzne mogą nasilać zmiany? Są to m.in.:

  • chroniczny stres,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • promieniowanie UV,
  • niska lub wysoka temperatura,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zażywanie niektórych leków,
  • zanieczyszczenie powietrza.

Pryszcze na policzku a dieta – czego nie jeść przy trądziku?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku pryszczy na policzku warto ograniczyć spożywanie pokarmów, które mogą nasilać stany zapalne na twarzy. Zbilansowana i zdrowa dieta odgrywa tutaj kluczową rolę. Chcąc poprawić stan skóry, warto  ograniczyć spożycie pokarmów obfitujących w cukier, sól. Niewskazane jest też częste jedzenie wysoko przetworzonych produktów spożywczych. W ramach diety antytrądzikowej do codziennego menu powinno się wprowadzić produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacje ze specjalistą (dietetykiem klinicznym i lekarzem dermatologiem).

Jak pozbyć się krost, wyprysków oraz blizn? Leczenie zmian skórnych

Jak pozbyć się pryszczy na policzkach? Kluczowe jest trafne postawienie diagnozy, dopiero na podstawie właściwego rozpoznania możemy skutecznie poradzić sobie z tym problemem dermatologicznym. Jeżeli podejrzewamy, że cierpimy na trądzik kosmetyczny, należy odstawić kosmetyki zawierające substancje komedogenne i zacząć stosować odpowiednio dobrane dermokosmetyki. Warto pamiętać też o dokładnym demakijażu. Jeśli źródłem zmian jest niewłaściwa dieta/nietolerancje pokarmowe, powinno się zmienić nawyki żywieniowe najlepiej pod okiem specjalisty dermatologa.

Jako że ogromne znaczenie na pojawienie się oraz nasilenie niedoskonałości ma prowadzony tryb życia, warto postarać się wprowadzić zmiany i w tej materii tj. unikać stresogennych sytuacji, dbać o odpoczynek w ciągu dnia oraz higienę snu. Jeżeli mimo to zmiany nie znikają, najrozsądniej jest udać się do wykwalifikowanego dermatologa, który dobierze optymalny rodzaj kuracji do naszych indywidualnych potrzeb. Pomocne mogą okazać się maści z antybiotykiem, witaminą A i cynkiem.

W razie podejrzenia hormonalnego podłoża zmian trądzikowych wskazane jest wykonanie badań stężenia hormonów (m.in. testosteronu, prolaktyny, LH, FSH, DHEA) i jeśli będą ku temu wskazania lekarz może zalecić leczenie doustnymi retinoidami. W przypadku trądziku różowatego często stosuje się metronidazol i kwas azelainowy.

Sposoby na wypryski i krosty trądzikowe – jak złagodzić stany zapalne i zlikwidować nieestetyczne zmiany? Peelingi chemiczne 

Jeśli chodzi o profesjonalne zabiegi na pryszcze na policzkach, jednym z rozwiązań są profesjonalne peelingi chemiczne, które głęboko oczyszczają i złuszczają skórę, działają przeciwzapalnie, pomagając także w usunięciu blizn potrądzikowych. Mogą stanowić uzupełnienie farmakoterapii. Powszechnie wykorzystywany u osób walczących z wypryskami i krostkami jest:

  • peeling kwasem migdałowym – delikatnie złuszcza martwy naskórek, zmniejsza widoczność zaskórników i ogranicza pojawianie się nowych zmian trądzikowych, jest świetnie tolerowany przez skóry wrażliwe,
  • peeling kwasem salicylowym – działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, zmniejsza nadmierną produkcję sebum, przyspiesza gojenie się stanów zapalnych. Warto dodać, że kwas salicylowy spłyca powierzchniowe blizny potrądzikowe,
  • peeling kwasem pirogronowym – działa antybakteryjnie, obniża pH skóry, normalizuje produkcję sebum,
  • peeling kwasem azelainowym – wykazuje  właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne. Kwas azelainowy działa też rozjaśniająco i jest stosowany zwłaszcza u osób z trądzikiem różowatym.

Wykonanie peelingu chemicznego zawsze poprzedza konsultacja ze specjalistą, który ocenia stan skóry i podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu (po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań). Zwykle dla osiągnięcia pożądanych rezultatów potrzebna jest seria zabiegów. Jedna sesja trwa kilkanaście minut, w trakcie działania preparatu z kwasem pacjent może odczuwać delikatnie mrowienie. Liczba peelingów medycznych jest ustalana indywidualnie w zależności od danego przypadku. Przez kilka/kilkanaście dni po poddaniu się peelingowi chemicznemu lepiej unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować krem ochronny z wysokim filtrem SPF.

Osoby zainteresowane szczegółami co do zabiegów na trądzik i blizny potrądzikowe, zapraszamy na konsultację do naszej kliniki Estell w Warszawie.

Źródła:

https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a6102/Czynniki-hormonalne-a-ryzyko-wystapienia-tradziku-rozowatego.html

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf