Przebarwienia na twarzy – jak wyrównać koloryt cery?

3 min
26/09/2022

Przyczyny powstawania przebarwień na skórze twarzy mają różne źródło. Dlatego ich usuwanie również przebiega inaczej. Niekiedy pomaga pielęgnacja właściwymi kosmetykami, kiedy indziej niezbędny jest zabieg estetyczny lub dermatologiczny, np. laser.

Przebarwienia na twarzy – przyczyny powstawania

Powstawanie przebarwień na twarzy może mieć różne przyczyny. Niekiedy spowodowane jest nadmiarem melaniny w związku z zaburzeniami pracy komórek pigmentowych, innym razem chorobami nerek czy wątroby, a jeszcze kiedy indziej stanowi po prostu defekt kosmetyczny.

Powstawanie hiperpigmentacji może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Niekiedy jest to długotrwały proces związany z zaburzeniami działania melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę (barwnik odpowiadający za ciemniejszy odcień skóry). Poza ekspozycją na słońce, przyczyny powstawania takich zmian mogą mieć również inne podłoże: hormonalne, spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, chorobami czy stosowaniem środków fotouczulających podczas przebywania w promieniach słonecznych.

Zaburzenia pigmentacyjne mogą przyjmować różne formy – niewielkich kropek, małych plamek lub rozległych plam o nieregularnym kształcie. Ponieważ ich liczba zwykle zwiększa się wraz z wiekiem, najczęściej ciemne plamy na skórze kojarzone są z procesem starzenia. Przeważnie niełatwo je zatuszować lub się ich pozbyć. Stosunkowo prosto można usunąć przebarwienia naskórkowe, ograniczone do górnych partii naskórka. Trudniej pozbyć się defektów skórno-naskórkowych oraz skórnych, umiejscowionych w dolnych warstwach naszej skóry.

Rodzaje przebarwień na twarzy

Podstawowy podział zmian obejmuje przebarwienia:

 • o podłożu genetycznym: piegi, plamy soczewicowate,
 • powstające w wyniku zmian hormonalnych u kobiet w ciąży, w okresie menopauzy, stosujących preparaty antykoncepcyjne lub cierpiące na zaburzenia endokrynologiczne,
 • polekowe, np. po w wyniku stosowania niektórych ziół (dziurawiec) czy retinoidów,
 • chorobowe, np. z powodu problemów wątrobowych,
 • wtórne, powstałe w wyniku różnych bodźców, takich jak promieniowanie UV, chemia, urazy, długotrwałe nagrzewanie skóry.

Do zmian wtórnych kwalifikuje się także przebarwienia pozapalne, które powstają w chorobach skóry takich jak liszaj, łuszczyca, czy choćby trądzik. Warto podkreślić, że niektóre rodzaje hiperpigmentacji mogą mieć więcej niż jedną przyczynę. Na przykład plamy soczewicowate dzielą się na powstające pod wpływem promieniowania UV i plamy starcze, a ostuda (melasma) nasila się pod wpływem działania słońca, choć ma również związek ze zmianami w czasie ciąży, antykoncepcją hormonalną, problemami z tarczycą czy przyjmowaniem niektórych leków.

Kosmetyki na przebarwienia 

Nieco lepiej redukują widoczne na skórze przebarwienia profesjonalne kosmetyki dostępne w dobrej drogerii czy aptece. Peeling, maseczka czy krem na przebarwienia powinien zawierać w swoim składzie substancje blokujące melanogenezę (produkcję melaniny), a jednocześnie złuszczające i przyspieszające regenerację. Decydując się na tego rodzaju preparaty, warto sprawdzić, czy zawierają:

 • kwasy owocowe (AHA),
 • kwas azelainowy,
 • kwas kojowy,
 • witaminę C,
 • retinol i jego pochodne,
 • hydrochinon.

Kosmetyki zawierające w swoim składzie powyższe substancje rozjaśniają przebarwienia, jednak są skuteczne zwykle jedynie w przypadku zmian w naskórku.

Jak usunąć przebarwienia w trwały sposób?

Przebarwienia na twarzy można usunąć trwale wyłącznie stosując zabiegi medycyny estetycznej. Warto podkreślić, że ostatecznie o skuteczności danego zabiegu decyduje wiele czynników i nawet w przypadku preparatów stosowanych w gabinetach zabiegowych nie zawsze da się uzyskać oczekiwany efekt. Dlatego przed zabiegiem pacjent zawsze konsultuje się z dermatologiem lub innym specjalistą, który wyjaśni, jakie rezultaty są możliwe do osiągnięcia. W klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie oferowanych jest szereg zabiegów redukujących przebarwienia skóry, m.in.:

 • laseroterapia laserem frakcyjnym CO2 – nie tylko ujednolica koloryt skóry, ale także umożliwia usuwanie znamion,
 • laseroterapia laserem tulowym – za pomocą takiego urządzenia można przeprowadzić szereg zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i dermatologii, w tym usuwanie przebarwień,
 • peelingi chemiczne oraz peelingi medyczne o podobnym działaniu – powodują ujednolicenie kolorytu skóry, ale także redukcję blizn (w tym blizn i przebarwień potrądzikowych),
 • mezoterapia – poza usuwaniem przebarwień różnego pochodzenia skuteczna jest także w walce z cellulitem i rozstępami.

Powyższa lista obejmuje tylko niewielką część stosowanych w warszawskiej klinice Estell zabiegów, które pozwalają rozjaśnić przebarwienia, a nawet całkowicie je usunąć.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień i plam na twarzy?

Choć nie zawsze da się uniknąć przebarwień skórnych na twarzy, to dzięki rozsądnemu postępowaniu i wiedzy można zapobiegać powstawaniu przynajmniej niektórych z nich. Zmianom skórnym sprzyja nadmierna ekspozycja na słońce, dlatego należy rozsądnie korzystać z opalania, chroniąc twarz przed szkodliwym działaniem promieni UV za pomocą kremów i balsamów z filtrem o wysokim SPF. Promieniowanie słoneczne jest szczególnie groźne dla tych osób, które przyjmują leki z grupy fototoksycznych. Udając się na plażę dobrze jest również zrezygnować z perfum oraz kosmetyków, które mogą w reakcji ze słońcem przyczynić się do powstawania plam pigmentacyjnych.

Źródła:

 1. Kamińska-Winciorek G., Śpiewak R.: Podstawy dermoskopii zmian melanocytowych dla początkujących. Postepy. Hig. Med. Dosw. 2011; 65 : 501-508. https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=51980&language=pl
 2. Kapucińska A., Nowak I.: Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry. Postępy Higieny i  Medycyny Doświadczalnej 2015; 69 : 374-383. https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl
 3. Mackiewicz-Wysocka M.: Obraz kliniczny i postępowanie w wypadku wybranych rodzajów znamion barwnikowych. Przew. Lek. 2006; 7: 100-107. https://www.termedia.pl/Obraz-kliniczny-i-postepowanie-w-wypadku-wybranych-rodzajow-znamion-barwnikowych,8,6886,0,0.html
 4. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M.: Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy. Kosmetologia Estetyczna 3 / 2018 / vol. 7. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.3-1.pdf