Przebarwienia posłoneczne na twarzy – jak je zniwelować po wakacjach?

2 min
02/12/2019

Wielu z nas zdążyło już zapomnieć o letnich podróżach i wycieczkach. O tym, że jeszcze niedawno było lato, może jednak przypominać… stan naszej skóry, a konkretnie – przebarwienia po słońcu. To dość przykry problem – przebarwienia posłoneczne na twarzy wyglądają bowiem nieestetycznie, postarzają, trudno je ukryć pod makijażem, a w efekcie zaniżają samoocenę. Dlatego też warto skorzystać z dobrodziejstw współczesnej medycyny estetycznej i je usunąć!

Z tekstu dowiesz się:

Kolor skóry człowieka jest zależny od wielu czynników, w tym od zawartości barwników. Najważniejszym z nich jest melanina, produkowana przez wyspecjalizowane komórki – melanocyty. Proces syntezy melaniny określa się mianem melanogenezy – jest on bardzo skomplikowany i zależny od różnych czynników. Jakiekolwiek zaburzenia podczas któregoś z jego etapów powodują powstawanie odbarwień albo przebarwień skóry. Zaburzenia te mogą być wywoływane przez różne czynniki: choroby ogólnoustrojowe, stosowanie leków światłouczulających, ekspozycję na niektóre metale (np. srebro czy złoto), niedobory witamin, ale przede wszystkim – przez działanie promieniowania słonecznego. Najczęstszy kontakt ze słońcem ma oczywiście twarz, w szczególności latem – dlatego w okresie jesiennym wiele osób obserwuje u siebie nieestetyczne przebarwienia posłoneczne – na twarzy, ale również innych partiach ciała, np. często opalanych ramionach, rękach czy na nogach.

Przebarwienia od słońca – rodzaje

Przebarwienia na skórze od słońca mogą przyjmować rozmaitą postać. Niektóre – takie jak piegi – dodają nam uroku i stają się elementem codziennego wizerunku. Inne bywają niestety przyczyną kompleksów.

  • Piegi – to niewielkie plamki na skórze twarzy, ale czasem także na ramionach, rękach czy karku, będące efektem nadmiernej produkcji melaniny przez melanocyty. Ich ilość często zwiększa się pod wpływem promieniowania słonecznego.
  • Melasma – zwana także ostudą – to rodzaj przebarwień pojawiający się zazwyczaj na czole oraz wokół ust, przez co twarz zaczyna przypominać maskę. Często występuje u kobiet w ciąży czy pań stosujących tabletki antykoncepcyjne; bywa także efektem zwiększonej ekspozycji ciała na słońce.
  • Plamy soczewicowate – występują na twarzy, czasem na skórze dłoni oraz przedramion Od piegów różnią się większym rozmiarem, są również wyraźniej odgraniczone od skóry nieprzebarwionej. Rolę w ich powstawaniu odgrywa słońce, ale pojawiają się również w miejscach nienarażonych na ekspozycję.

Przebarwienia posłoneczne – jak usunąć?

Współczesna medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami usuwania przebarwień na twarzy od słońca. Jedną z nich jest peeling chemiczny – polega on na nałożeniu na skórę specjalnego preparatu na bazie kwasów (np. trójchlorooctowego) o silnym działaniu złuszczającym. Substancja pozostaje na skórze przez określony czas, wnika w jej głębsze warstwy i powoduje kontrolowane złuszczenie wierzchnich warstw uszkodzonego naskórka. Skóra dostaje sygnał do wzmożonej produkcji nowych komórek, przyspiesza więc naturalne procesy regeneracyjne i naprawcze. W efekcie przebarwienia zostają usunięte, cera staje się jaśniejsza, gładsza, bardziej elastyczna. Peeling chemiczny pozwala też oczyścić skórę, spłycić drobne zmarszczki czy usunąć blizny potrądzikowe.

Urządzeniem wykorzystywanym do redukcji przebarwień po słońcu jest także laser frakcyjny CO2. Emitowany przez laser promień energii jest kierowany w ściśle określone partie skóry, gdzie tworzy tysiące mikrouszkodzeń naskórka. Natychmiast pobudza to naturalne procesy regeneracyjne organizmu – przyspiesza produkcja kolagenu i elastyny, namnażają się zdrowe komórki, ruszają procesy naprawcze skóry. Pozwala to nie tylko usunąć przebarwienia, ale także zredukować blizny, zmniejszyć rozszerzone pory oraz widocznie odświeżyć i odmłodzić skórę. Co ważne, dla komfortu pacjenta podczas zabiegu wykorzystywany jest specjalny system chłodzący, chroniący przed poparzeniami.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe

http://www.czytelniamedyczna.pl/1365,zaburzenia-barwnikowe-hiperpigmentacyjne-jako-problem-kosmetyczny.html

http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.mhp-503d559f-3fef-4eb8-b244-f95fed2ef212/c/PiS_2014_1_07_Spodzieja_Gozdzialska_Jaskiewicz.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/sites/8/2019/02/ke2015.2-3.pdf