Równowaga PEH – sprawdź, jak zadbać o włosy w domowym zaciszu

3 min
18/05/2022
[ssba-buttons]

Równowaga PEH to hasło, pod którym kryje się metoda pielęgnacji włosów, zakładająca dostarczanie im w kosmetykach niezbędnych substancji regenerujących, nawilżających i ochronnych w odpowiednich proporcjach. Do tych substancji zalicza się proteiny (P), emolienty (E) oraz humektanty (H).

Z tekstu dowiesz się:

Nie ma żadnych wątpliwości, że gęste, lśniące i mocne włosy dodają urody i pewności siebie każdemu człowiekowi. Niestety, włosy są narażone na działanie wielu niekorzystnych czynników – szkodzą im zarówno zimno i mróz, jak i nadmierna ekspozycja na słońce. Nie lubią suszenia, prostowania i częstej koloryzacji, może im zaszkodzić zbyt silne czesanie, wiązanie w bardzo ciasne kucyki, a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Kondycja włosów może się pogorszyć również na skutek niewłaściwej, nieprawidłowo zbilansowanej diety oraz picia zbyt małych ilości wody.

Równowaga PEH włosów – co to jest?

Jednym z najpopularniejszych trendów w domowej pielęgnacji włosów w ostatnim czasie jest tzw. równowaga PEH. Włosy do zachowania pięknego, zdrowego wyglądu wymagają dostarczania trzech rodzajów substancji:

  • protein – czyli białek, których głównym zadaniem jest regeneracja oraz odbudowa uszkodzeń włosów (np. proteiny mleczne, roślinne i jedwabne, kolagen, elastyna i keratyna),
  • emolientów – czyli substancji odpowiedzialnych za natłuszczenie włosów i tworzenie na ich powierzchni ochronnej powłoki (np. olej arganowy, olej kokosowy i migdałowy, masło shea, oleje mineralne i silikony),
  • humektantów – czyli substancji odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia włosów (np. mocznik, kwas hialuronowy, aloes, gliceryna, miód i glikol propylenowy).

Właśnie na utrzymywaniu odpowiednich proporcji w dostarczaniu włosom tych składników polega tzw. równowaga PEH – kosmetyki dostępne w drogeriach zawierają je w różnych ilościach, a kluczem jest taki dobór preparatów do codziennej pielęgnacji, by włosy dostały wszystko, czego potrzebują, ale w odpowiednich proporcjach.

Równowaga PEH włosów – co świadczy o jej zaburzeniu?

Istnieje wiele objawów, które mogą świadczyć o tym, że doszło do zaburzenia równowagi PEH włosów. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • nagłą zmianę kondycji włosów – np. włosy dotychczas suche zaczynają się przetłuszczać, a normalne lub przetłuszczające się stają się suche i łamliwe,
  • kosmetyki stosowane do tej pory nie tylko nie pomagają włosom, ale też zdają się im szkodzić – sugeruje to, że doszło do przeciążenia włosów jednym ze składników PEH, dominującym w danym kosmetyku,
  • mimo wypróbowania różnych kosmetyków kondycja włosów nadal pozostawia wiele do życzenia – być może dominujący jest w nich jeden składnik PEH, co nie zapewnia potrzebnej włosom równowagi.

Równowaga PEH – plan mycia i pielęgnacji niezbędny dla jej odzyskania

Na szczęście o równowagę PEH włosów można bez problemu zadbać w domowym zaciszu. W pierwszej kolejności należy dokładnie przeczytać etykiety stosowanych kosmetyków, by dowiedzieć się, czy w ich składach dominują proteiny, emolienty czy humektanty. Następnym krokiem jest rozpoznanie głównych problemów estetycznych włosów:

  • Jeśli włosy łamią się, kruszą, są bez objętości – brakuje im protein.
  • Bez emolientów włosy są matowe, szorstkie i tracą blask.
  • Niedobór humektantów objawia się matowością, szorstkością i suchością włosów.
  • Jeżeli włosy otrzymują w kosmetykach za dużo protein – są sztywne i mocno się puszą.
  • Za dużo emolientów sprawia, że włosy szybko się przetłuszczają, zwłaszcza u nasady.
  • Jeśli humektantów jest w nadmiarze, włosy tracą objętość i zaczynają się puszyć.

Po rozpoznaniu głównych problemów pora ułożyć plan codziennej pielęgnacji tak, aby przywrócona została równowaga PEH. Kolejność stosowania kosmetyków jest tu równie ważna, jak ich skład. Po umyciu włosów szamponem z proteinami warto sięgnąć po odżywkę emolientową, która domknie wzmocnione proteinami łuski włosów. Maski do włosów z emolientami warto również użyć po zastosowaniu np. szamponu albo odżywki z dominującymi humektantami w składzie.

Zabiegi medycyny estetycznej na piękne i zdrowe włosy

Choć oczywiście domowa pielęgnacja ukierunkowana na utrzymanie równowagi PEH włosów jest skuteczna, to jednak w przypadku poważniejszych problemów ze zdrowiem i wyglądem włosów może ona nie wystarczyć. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej dostępnych w ofercie naszej kliniki Estell:

  • Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym – jest to zabieg, który polega na podaniu w skórę głowy osocza bogatego w płytki krwi, uzyskanego z odwirowanej niewielkiej ilości krwi pacjenta. Substancja ta ma wyjątkowe właściwości regeneracyjne i stymulujące: poprawia unaczynienie skóry głowy, pobudza namnażanie się i różnicowanie komórek, a także odżywia mieszki włosowe, które tworzą mocniejsze, zdrowsze włosy.
  • Mikroprzeszczep komórek macierzystych w leczenia łysienia androgenowego – jest to zabieg autologicznego przeszczepu komórek, pozwalający skutecznie leczyć łysienie androgenowe. Wycinki skóry pobiera się najczęściej z linii włosów na karku, tkanka trafia do urządzenia, w którym izolowane są z niej komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu, a następnie substancje te – w formie zawiesiny – są poprzez iniekcję podawane w skórę głowy.
  • Mezoterapia peptydowa skóry głowy – to zabieg wykonywany z zastosowaniem pierwszego na świecie preparatu peptydowego pochodzenia niezwierzęcego. Preparat ma w składzie siedem opatentowanych peptydów połączonych z kwasem hialuronowym, które stymulują mikrokrążenie skóry głowy i odżywiają osłabione mieszki włosowe. Efekty zabiegu to m.in. zatrzymanie procesu wypadania włosów, zagęszczenie włosów i pielęgnacja skóry głowy.

Dbałość o utrzymywanie równowagi PEH w codziennej pielęgnacji włosów pozwala poprawić ich kondycję i sprawia, że będą wyglądały na zadbane. Jeśli jednak widoczne jest nasilone wypadanie włosów, są one rzadkie i bardzo łamliwe albo gdy pojawia się problem łysienia, konieczne jest bardziej specjalistyczne, profesjonalne działanie i pomoc specjalistów medycyny estetycznej.