Rumień na twarzy – przyczyny i sposoby usuwania nieestetycznych wypieków

4 min
27/09/2023

Rumień to dość powszechnie występująca dolegliwość będąca po części problemem zdrowotnym i estetycznym. Charakterystyczne, jednolite czerwone plamy na twarzy sprawiają, że dana osoba wygląda na zawstydzoną lub zdenerwowaną. Na szczęście możliwe jest skuteczne usuwanie rumienia na twarzy. Pomagają w tym m.in. nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym jest rumień na twarzy? 

Pod nazwą „rumień” kryją się po prostu jednolite, dość charakterystyczne, czerwone plamy na twarzy – najczęściej w okolicach policzków, ale również na nosie, brodzie czy szyi i dekolcie. Skóra czerwieni się naturalnie pod wpływem emocji, zjedzenia pikantnej potrawy czy działania chłodu lub gorąca. Rumieńca nie można jednak mylić z rumieniem. W pierwszym przypadku lekkie zaróżowienie skóry jest normalne i zwykle szybko mija. Natomiast rumień na skórze twarzy jest zaburzeniem wynikającym zwykle z patologicznego osłabienia ścian naczyń krwionośnych. Z czasem może on przyjmować postać utrwaloną i występować niezależnie od czynników zewnętrznych. Często towarzyszą mu też inne objawy, np. „pajączki”, obrzęk, uczucie pieczenia, wykwity skórne czy tkliwość.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania rumienia?

Rumień na policzkach czy innych partiach ciała jest rodzajem teleangiektazji, czyli zmian naczyniowych. Z tego powodu pojawia się głównie na partiach mocno unaczynionych. Może on być efektem działania różnych czynników.

Zdarza się, że za rumień odpowiadają kruche naczynia krwionośne oraz cienka, bardzo wiotka skóra, przez którą są one widoczne. Tym samym ten problem dotyczy głównie osób z cerą naczyniową, do której skłonność można dziedziczyć. Rozszerzone i popękane naczynia bywają też następstwem niewłaściwej pielęgnacji prowadzącej do zaburzeń naturalnego pH skóry i postępującego procesu starzenia. Naczynka mogą pękać także pod wpływem niezdrowej diety, nagłej zmiany temperatury czy wysiłku fizycznego zwiększającego ciśnienie krwi.

Czerwone plamy na twarzy bywają wywoływane także przez zaburzenia hormonalne w okresie menopauzy czy po ciąży. Wówczas rumień pojawia się pod wpływem działania niektórych hormonów osłabiających kondycję drobnych kapilar podskórnych.

Wypieki jako objaw chorób – trądziku różowatego, tocznia rumieniowatego

Jako możliwe przyczyny wystąpienia rumienia na skórze twarzy wymienia się również choroby skóry, także o podłożu autoimmunologicznym. Często występujące i długo utrzymujące się plamy mogą być objawem schorzeń takich jak np. trądzik różowaty. Jest to przypadłość przewlekła. Z problemem trądziku różowatego najczęściej borykają się kobiety w wieku 20-30 lat. Rumień w centralnej części twarzy zwykle jest pierwszym symptomem. W późniejszym czasie pojawia się też wysoka wrażliwość skóry, jej napięcie, a nawet uczucie pieczenia, łuszczenie i świąd. Kolejno rozwijają się drobne, ale liczne grudki i krostki. Może występować również obrzęk świadczący o stanie zapalnym.

Z kolei toczeń rumieniowaty jest chorobą dermatologiczną o podłożu autoimmunologicznym. W jego przebiegu występuje charakterystyczny rumień w kształcie motyla. Jest to poważna choroba, ponieważ prowadzi do uszkodzenia również tkanek narządów wewnętrznych, dlatego bezwzględnie wymaga leczenia.

Kiedy wskazana jest konsultacja z dermatologiem i na czym polega leczenie rumienia na twarzy? 

W przypadku podejrzenia problemów z trądzikiem różowatym, toczniem rumieniowatym czy objawów innych schorzeń konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pomoc specjalisty wskazana jest więc wówczas, gdy rumień na twarzy występuje często i utrzymuje się długo, a także jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

Osoby z tendencją do rumienia w wielu przypadkach mają problem z układem krwionośnym. Zwykle wskazane jest więc leczenie przyczynowe, polegające m.in. na stosowaniu odpowiedniej farmakologii i unikaniu czynników drażniących. Natomiast objawowo można usunąć nadmiernie poszerzone lub popękane naczynka z pomocą współczesnej dermatologii i medycyny estetycznej. Wskazaniem do skorzystania z takich metod są względy estetyczne.

Na czym polega usuwanie zmian rumieniowych laserem?

Jednym z zabiegów cechujących się największą skutecznością w redukcji rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz zaczerwienienia twarzy jest laseroterapia. Znajduje ona zastosowanie we wszystkich odmianach rumienia – bez względu na to, czy jest rumień cieplny  (spowodowany wysoką temperaturą), hormonalny czy związany z trądzikiem różowatym.

Podczas zabiegu emitowana przez laser wiązka energii jest kierowana w ściśle określone miejsce – dociera w głąb naczyń i jest absorbowana przez znajdujący się w czerwonych krwinkach barwnik. Pod wpływem ciepła z naczyń odparowuje woda – pozostają jedynie ich suche elementy, które są stopniowo wchłaniane przez organizm i zanikają.

Laserowe usuwanie rumienia laserową platformą do redukcji rozszerzonych naczynek na twarzy i ciele nie jest bolesne – urządzenie jest wyposażone w innowacyjną głowicę chłodzącą, która niweluje nieprzyjemne odczucia. Przy niewielkich zmianach dobre efekty daje już jeden zabieg. Jeśli rumień jest większy i bardziej zaawansowany, mogą być potrzebne trzy zabiegi w odstępie kilku tygodni.

Inne metody leczenia rumienia – zabiegi z ultradźwiękami i falami RF

W przypadku kruchych, rozszerzonych naczynek krwionośnych ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym regularne wzmacnianie kapilar. Bardzo dobre efekty w tym zakresie daje zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych. To urządzenie wywołuje w organizmie tzw. efekt Bohra – tlen jest wtłaczany w głębsze partie skóry, co dogłębnie dotlenia tkanki, poprawia też działanie niezbędnych składników odżywczych. Wszystko to pozwala na złuszczenie zewnętrznej warstwy skóry oraz wzmocnienie naczynek krwionośnych. W zależności od wybranego typu zabiegu można również uzyskać efekty w postaci odmłodzenia (redukcja zmarszczek, ujędrnienie skóry, poprawa jej gęstości) lub rozjaśnienia (rozświetlenie, wyrównanie kolorytu, bardziej odżywiona skóra).

 

Jak widać, usuwanie rumienia jest możliwe. W tym celu można się zgłosić do naszej warszawskiej kliniki Estell na konsultacje ze specjalistami, którzy pomogą dobrać najlepszą metodę redukcji tego problemu.

 

Źródła:

  1. Burdzy D., Ozga D., Kosydar-Bochenek J., Burdzy K., Lewandowski B.: Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod. Kosmetologia Estetyczna 6 / 2017 / vol. 6. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-7.pdf
  2. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O.: Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian. Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-3.pdf
  3. Robak E., Kulczycka L.: Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię. Postępy Hig. Med. Dosw. (online), 2010; 64: 439-450. https://publisherspanel.com/api/files/view/3511.pdf
  4. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.3.