Skleroterapia

O zabiegu

Skleroterapia to zabieg usuwania rozszerzonych naczynek z kończyn dolnych poprzez podanie do światła naczynia specjalnej pianki, która doprowadza do zwłóknienia jego ścian i zapadnięcia się naczynia. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym w naszej klinice Estell.

Skleroterapia – co to jest

Tzw. pajączki to rozszerzone naczynia krwionośne, najczęściej na kończynach dolnych. Zaburzają one estetykę wyglądu ciała, przyjmują postać widocznych pod skórą, czerwonych lub granatowych linii, ale mogą również być pierwszą oznaką zaburzeń funkcjonowania układu naczyniowego. Na rozwój pajączków wpływ ma płeć, wiek, zaburzenia hormonalne, a także styl życia (siedząca praca, noszenie wysokich obcasów, częste gorące kąpiele).

Skuteczną i bezpieczną metodą likwidowania pajączków i zamykania niewydolnych naczynek jest skleroterapia – polega ona na podaniu bezpośrednio do naczynia specjalnej pianki powodującej sklejenie się ścian naczynia, jego zwłóknienie oraz wchłonięcie.

Skleroterapia – przebieg zabiegu

Skleroterapia nie jest bardzo skomplikowana, ale przed zabiegiem wskazane jest wykonanie badania USG Dopplera. Średnica naczyń poddawanych skleroterapii nie powinna przekraczać 8 mm.

Sam zabieg trwa z reguły od 20 do 30 minut. Polega on na wykonaniu kilku lub kilkunastu wstrzyknięć środka obliterującego do zmienionych naczyń żylnych.

Skleroterapia – zalecenia po zabiegu

Mimo ogólnie bardzo wysokiego bezpieczeństwa tej metody, u pacjenta po zabiegu mogą wystąpić siniaki, obrzęki oraz bolesność ostrzykniętej okolicy. Objawy te powinny mijać samoistnie w ciągu kilku dni – jeśli się tak nie dzieje, należy zgłosić się do lekarza.

Zaleca się, by po zabiegu skleroterapii przez około 7 dni nosić specjalne pończochy lub bandaże uciskowe. Niewskazany jest także bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Po tym czasie można wrócić do normalnych aktywności.

Skleroterapia – efekty

Efekty skleroterapii nie są widoczne od razu – zamykanie naczynia trwa od 3 do 4 tygodni, a jego wchłanianie – nawet do kilku miesięcy. Liczba zabiegów potrzebnych do pełnego wyleczenia zależy głównie od rozległości i stopnia zaawansowania zmian. Czasem niezbędne jest wykonanie 4-6 zabiegów.

Wskazania

 • rozszerzone naczynka na kończynach dolnych,
 • żylaki o różnych stopniach zaawansowania (także nawrotowe),
 • stany po chirurgicznym lub laserowym leczeniu żylaków kończyn dolnych.

Przeciwwskazania

 • ciąża i okres karmienia,
 • przebyta zakrzepica żylna,
 • miażdżyca kończyn dolnych,
 • choroba nowotworowa
 • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

Formularz kontaktowy


  [rozwiń]

  [rozwiń]

  [rozwiń]