Trądzik neuropatyczny – uciążliwa przypadłość perfekcjonistów

3 min
19/09/2021
[ssba-buttons]

Trądzik neuropatyczny to schorzenie z pogranicza dermatologii oraz psychiatrii. Mianem tym określa się zmiany trądzikowe występujące u osób obsesyjnie wyciskających istniejące grudki, krostki i zaskórniki, co przynosi im chwilowe poczucie ulgi i zadowolenia. Trądzik neuropatyczny jest chorobą osób niestabilnych emocjonalnie, z zaburzoną samooceną, stanami depresyjnymi, a nawet skłonnościami do autoagresji. Jego leczenie wymaga współpracy dermatologa z psychologiem, a czasem nawet z psychiatrą.

Z tekstu dowiesz się:

Trądzik neuropatyczny to dość złożona choroba z pogranicza dermatologii oraz psychiatrii. Polega ona na nagminnym, wręcz obsesyjnym wyciskaniu i rozdrapywaniu przez osobę chorą zmian trądzikowych występujących na ciele – grudek, krost, zaskórników. Najczęściej trądzik neuropatyczny dotyka osób z zaburzoną samooceną, stanami lękowymi i depresyjnymi, a nawet skłonnościami do autoagresji. Chcą one natychmiast pozbyć się każdej, nawet najmniejszej niedoskonałości skórnej, bo odczuwają presję bycia idealnym, tak jak gwiazdy na zdjęciach w kolorowych magazynach czy na stronach internetowych. Wyciśnięcie lub rozdrapanie krosty powoduje u pacjenta chwilowe uczucie ulgi, kontroli i zadowolenia.

Trądzik neuropatyczny – jak wygląda?

Osoby borykające się z trądzikiem neuropatycznym nietrudno rozpoznać. Spędzają one bardzo dużo czasu przed lustrem, dokładnie oglądając każdy centymetr kwadratowy swojej skóry, szukając wągrów, zaskórników i krost, a następnie je wyciskając. Choć czynność ta daje im chwilowe uczucie ulgi i poprawy wyglądu, to tak naprawdę rozdrapanie czy wyciśnięcie zmiany pogarsza wygląd skóry – jest ona zaczerwieniona i opuchnięta, ze zmian często sączy się ropa lub krew, a sama czynność wyciskania powoduje rozsiewanie bakterii po całej twarzy. W konsekwencji zmian jest coraz więcej, cera wygląda coraz gorzej, co tylko napędza pacjenta do wyciskania zmian i… koło się zamyka.

Trądzik neuropatyczny – psycholog w parze z dermatologiem

Trudnością w leczeniu trądziku neuropatycznego jest to, że chorzy sami często nie zdają sobie sprawy, że mają problem nie tylko natury zdrowotnej, ale i emocjonalnej, więc bagatelizują go i nie szukają profesjonalnej pomocy. Tymczasem regularna opieka dermatologa – w połączeniu z terapią psychologiczną (w skrajnych przypadkach – leczeniem psychiatrycznym) – może pomóc w skutecznym i trwałym pozbyciu się zmian trądzikowych.

Otóż dermatolog w pierwszej kolejności pomaga w doborze najwłaściwszych preparatów do codziennej pielęgnacji skóry, a także przepisuje działające miejscowo lub ogólnie leki przeciwtrądzikowe – o działaniu antybakteryjnym, wysuszającym, ściągającym i redukującym blizny. Czasem konieczna bywa również terapia antybiotykami. Z kolei terapia psychologiczna ma na celu poprawę samooceny pacjenta, zahamowanie działań autodestrukcyjnych oraz uświadomienie mu, jak bezwartościowa jest pogoń za sztucznymi wzorcami piękna z kolorowych gazet.

Trądzik neuropatyczny – leczenie wspomagające

Skuteczne sposoby na trądzik neuropatyczny, będące doskonałym uzupełnieniem leczenia dermatologicznego oraz psychologicznego, ma także współczesna medycyna estetyczna. Nowoczesne zabiegi pozwalają redukować zmiany trądzikowe, hamować powstawanie krost i wągrów, poprawiają kondycję skóry, oczyszczają ją i odświeżają.

  • Zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych

Jednym z polecanych pacjentom z trądzikiem neuropatycznym zabiegów jest zaawansowany zabieg rewitalizująco-dotleniający z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych – przełomowa technologia, która wykorzystuje naturalne mechanizmy organizmu, zapewniając uzyskanie trzech efektów: złuszczenia wierzchnich warstw martwego naskórka, dokładnego wchłonięcia składników aktywnych oraz dotlenienia skóry od wewnątrz.

Preparaty stosowane podczas zaawansowanego zabiegu rewitalizująco-dotleniającego z wykorzystaniem ultradźwięków i fal radiowych są dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta – w przypadku skóry trądzikowej mają one działanie oczyszczające, antybakteryjne, ściągające i wysuszające. Efekty to dogłębne oczyszczenie skóry, odblokowanie porów, normalizacja pracy gruczołów łojowych oraz widoczna redukcja zmian trądzikowych.

  • Infuzja tlenowa

Bardzo dobrymi efektami zdrowotnymi i estetycznymi u osób z trądzikiem neuropatycznym cechuje się infuzja tlenowa, określana również mianem „zabiegu gwiazd” (regularnie wykonują ją m.in. Jennifer Lopez, Madonna i Eva Longoria). Wykorzystuje ona technologię tlenu hiperbarycznego, który poprzez zjawisko infuzji wtłacza składniki aktywne w głębsze partie skóry, gdzie mogą działać o wiele bardziej efektywnie.

Dla skóry trądzikowej polecany jest zabieg infuzji tlenowej, który dobiera się pod kątem indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabieg wykonuje się u nastolatków oraz osób borykających się z aktywnym trądzikiem ropowiczym lub grudkowo-krostkowym, natomiast inny rodzaj zabiegu polecany jest dorosłym ze skórą odwodnioną, wrażliwą, ale z nawracającym trądzikiem.

  • Peeling chemiczny

Peeling chemiczny to zabieg polegający na poddaniu skóry działaniu substancji o charakterze złuszczającym – najczęściej kwasów, m.in. migdałowego, ferulowego, salicylowego lub pirogronowego. Kwasy wnikają w skórę na ściśle określoną głębokość, złuszczając martwy naskórek, dogłębnie oczyszczając skórę, działając antybakteryjne, wysuszająco, redukując zarówno zmiany trądzikowe, jak i blizny potrądzikowe.

Ze względu na fakt, że po peelingu chemicznym skóra staje się podatna na przebarwienia, zabieg najlepiej jest wykonywać jesienią, zimą lub wczesną wiosną, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest bardzo silne. Liczbę i częstotliwość zabiegów dobiera się indywidualnie pod kątem potrzeb skóry pacjenta – zazwyczaj jest to seria 4-6 zabiegów w odstępach kilku tygodni.