Wcierka do włosów – dowiedz się, czy pomoże Ci poprawić kondycję fryzury

4 min
08/06/2022

Wcierka do włosów do rodzaj kosmetyku, który – jak sama nazwa wskazuje – wciera się w skórę głowy i we włosy, aby pobudzić do pracy mieszki włosowe, odżywić i nawilżyć skórę, a także wzmocnić włosy. Warto jednak pamiętać, że aby stosowanie wcierki do włosów przynosiło oczekiwane rezultaty, musi być wykonywane systematycznie – codziennie przez 3-4 tygodnie. Domową pielęgnację można też uzupełnić o profesjonalne zabiegi, dzięki czemu efekty pojawią się szybciej i będą bardziej spektakularne.

Z tekstu dowiesz się:

Wcierka do włosów to rodzaj kosmetyku znanego od lat. Już nasze babcie wiedziały, że aby zadbać o włosy warto od czasu do czasu wetrzeć w nie określone substancje – dawnej były to najczęściej zmiażdżone zioła albo różnego rodzaju olejki. Współcześnie wcierki do włosów także mają swoich zwolenników – i to zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Wcierka do włosów – jak działa?

Wcierki do włosów mają za zadanie przede wszystkim wzmacniać włosy, hamować ich wypadanie oraz przyspieszać porost nowych. Znajdujące się w ich składnikach różnego rodzaju substancje wnikają zarówno w skórę głowy, jak i bezpośrednio we włosy. W efekcie skóra staje się lepiej nawilżona, mieszki włosowe – odżywione, a włosy – wzmocnione i zagęszczone.

Nie można zapominać, że korzystnie na stan skóry głowy, a w konsekwencji – również włosów, wpływa także sposób aplikacji wcierki. Otóż wykonuje się wówczas masaż skóry głowy, co poprawia jej ukrwienie, a w konsekwencji – przepływ tlenu oraz składników odżywczych.

Najlepsze wcierki do włosów – czyli jakie?

Jednym z czynników, które wpływają na skuteczność działania wcierki do włosów, jest oczywiście skład preparatu – bez względu na to, czy są to gotowe kosmetyki z drogerii, czy domowe, naturalne wcierki do włosów przygotowywane samodzielnie. Jakie zatem składniki powinna zawierać dobra wcierka? Sprawdźmy:

  • Ekstrakty roślinne – istnieje sporo ziół i roślin, które mają udowodniony pozytywny wpływ na kondycję skóry głowy i włosów. Zalicza się do nich m.in. skrzyp polny, pokrzywę, aloes, jałowiec, kozieradkę, a nawet popularne przyprawy – gorczycę, chrzan, majeranek i oregano.
  • Witaminy – dobra wcierka do włosów powinna zawierać witaminy A i E, które wzmacniają skórę i chronią ją przed działaniem niekorzystnych czynników, a także witaminę C, która korzystnie wpływa na naczynia krwionośne.
  • D-pantenol – to substancja o działaniu nawilżającym, odżywczym oraz łagodzącym podrażnienia. Łatwo przenika przez skórę i jest wchłaniany przez włosy, które przestają się rozdwajać, stają się gęstsze i nabierają blasku.

Wcierki do włosów wypadających i osłabionych mogą również mieć w składzie alkohol. Z jednej strony, pełni on funkcje miejscowo rozgrzewające skórę (dzięki temu składniki wcierki mogą wniknąć głębiej), konserwuje kosmetyk i stanowi środek rozpuszczający dla niektórych jego składników, z drugiej – może wysuszać skórę i ją podrażniać. Dlatego posiadacze skóry suchej, wrażliwej i podatnej na podrażnienia powinny raczej sięgać po wcierki do włosów bez alkoholu.

Wcierka do włosów – jak stosować?

Wcierkę do włosów należy nakładać bezpośrednio na skórę głowy, na suche lub lekko wilgotne włosy. Nie mogą być one całkowicie mokre, np. tuż po umyciu – woda może rozrzedzić preparat i sprawić, że nie będzie działać odpowiednio intensywnie. Z drugiej strony, bezcelowe jest także stosowanie wcierki tuż przed umyciem głowy – w trakcie mycia wcierka zostanie po prostu spłukana i również nie zadziała, jak należy.

Warto pamiętać, że wcierka do włosów ma zazwyczaj wodnistą konsystencję, więc aby jej nie marnować, najlepiej aplikować kosmetyk na skórę i włosy przy użyciu pipety, strzykawki lub butelki z atomizerem. Następnie preparat należy rozprowadzić po całej głowie, wykonując jednocześnie delikatny masaż, a także wetrzeć we włosy na całej ich długości.

Każda, nawet najlepsza wcierka do włosów dla mężczyzn lub kobiet potrzebuje czasu, by zacząć działać. Należy więc stosować ją codziennie przez 3-4 tygodnie, później zrobić tydzień przerwy i kontynuować kurację.

Gdy nawet najlepsze wcierki do włosów nie pomagają… Zabiegi medycyny estetycznej na wypadające włosy

Stosowanie wcierki do włosów warto uzupełnić o zabiegi profesjonalne – dzięki czemu efekty pojawią się szybciej i będą bardziej spektakularne:

Jest to zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, czyli substancji pozyskiwanej w procesie wirowania bezpośrednio z krwi pacjenta. Po pobraniu niewielkiej ilości krwi umieszcza się ją w specjalnej wirówce – po pewnym czasie wyodrębniają się jej poszczególne składniki, w tym płytki krwi, które mają wyjątkowe właściwości regeneracyjne, naprawcze, odżywcze i odmładzające. Podaje się je w skórę głowy w formie iniekcji, techniką mezoterapii – osocze pobudza namnażanie i różnicowanie komórek, poprawia unaczynienie skóry, odżywia mieszki włosowe i sprawia, że włosy rosną zdrowsze i mocniejsze.

Techniką mezoterapii w skórę głowy może zostać również podany innowacyjny preparat zawierający siedem opatentowanych peptydów połączonych z kwasem hialuronowym. Stymulują one mikrokrążenie skóry głowy, odżywiają osłabione mieszki włosowe, zatrzymują proces wypadania włosów i sprawiają, że rosną one mocne, zdrowe i gęste. Pierwsze efekty widoczne są już po około dwóch tygodniach po zabiegu, ale pełna kuracja obejmuje cykl czterech zabiegów wykonywanych co dwa tygodnie. Po sześciu miesiącach zalecana jest kuracja przypominająca.

  • Mikroprzeszczep komórek macierzystych w leczenia łysienia androgenowego

Mikroprzeszczep komórek macierzystych w leczenia łysienia androgenowego wykonywany jest u pacjentów z łysieniem androgenowym w celu zahamowania procesu utraty włosów oraz regeneracji mieszków włosowych. Polega on na pobraniu z jednego obszaru ciała (najczęściej z linii karku) wycinka skóry, z którego następnie izolowane są komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu o wyjątkowym działaniu regeneracyjnym. Mają one postać zawiesiny, którą techniką mezoterapii podaje się w obszar objęty łysieniem. Miejsce pobrania wszczepu goi się samoistnie w ciągu kilku dni, a efekty – w postaci zahamowania łysienia, przyspieszenia porostu i zagęszczenia włosów – widoczne są w pełni po 30-45 dniach.

Wcierka do włosów to znana metoda pielęgnacji domowej, dzięki której można w pewnym stopniu wzmocnić włosy i zahamować ich wypadanie. Najskuteczniejsze w tym zakresie są jednak zabiegi medycyny estetycznej – warto zgłosić się na konsultacje do kliniki Estell, gdzie specjalista dobierze kurację dopasowaną do indywidualnych potrzeb.